Інфекціоніст пояснив, чому хворим на COVID-19 небезпечно приймати антибіотики у перші дні хвороби

Інфекціоніст пояснив, чому хворим на COVID-19 небезпечно приймати антибіотики у перші дні хвороби
Читать на русском

Таким чином пацієнти самотужки, чи за призначенням наляканого лікаря, самі погіршують свій стан

Часто буває так, що на перших етапах коронавірусної хвороби люди відразу починають приймати антибіотики - чи то за власним рішенням, чи так лікар призначив. Але робити цього не можна, бо наслідки можуть бути шкідливими та небезпечними.

Про це APnews повідомляє з посиланням на пояснення лікаря-інфекціоніста Євгена Дубровського.

За його словами, при COVID-19 антибіотики заборонені в перші 5-6 діб.

“Всі чують про тяжкі форми коронавірусної хвороби. Кожен з пересторогою думає, як його організм відреагує на проникнення вірусу? Чи попаде він в безпечні, майже безсимптомні 80%, чи буде важко хворіти? Страх та нерозуміння дивної коронавірусної хвороби спонукає і пацієнтів, і лікарів робити необачні вчинки. Від бажання перестрахуватись налякані хворі починають прийом ліків, які потім приведуть їх не до одужання, а до лікарні. Одні з них – антибіотики”, - сказав лікар.

За його словами, при COVID-19, як і при інших вірусних захворюваннях, вся надія та сподівання спрямовані на власний імунітет організму. І ті пацієнти, які в силу різних причин (вроджені вади імунітету, вік, хронічні судинні та ендокринні хвороби, метаболічні розлади та інше) не можуть похвалитись своїм імунітетом – попадають в певну групу ризику. Зазначив, що це ще не означає, що вони будуть обов’язково хворіти важко, є тільки ризик.

Пояснив, що коронавірусна хвороба провокує імунітет на необачні дії.

“Це дуже м’яко кажучи. Щоб не вдаватись в складні патофізіологічні тонкощі достатньо сказати, що певний збіг обставин швидко викликає небезпечний каскад фізіологічних реакцій. Це призводить до підвищеної проникності судин та набряку легень. Це видно на КТ (матові скельця). Якщо набряк невеликий, людина особливо це може і не відчути. І перехворіє теж досить легко. Але якщо набряк та подальше ураження легень буде значним – хвороба набере небезпечного обороту”, - сказав інфекціоніст.

Розповів, що антибіотики не можна приймати з декількох причин:

  • антибіотики ніяк не діють на вірус.

“Це знають всі. Проте прийом антибіотика в ранній фазі коронавірусної хвороби є не просто недоцільним. Як показали спостереження – небезпечно шкідливим. У кожного з нас в організмі живуть безліч мікроорганізмів – умовно патогенних. При прийомі антибіотиків починається масова загибель бактерій та вивільнення в тканини та кров ліпополісахаридів. Ці та інші компоненти бактеріальної стінки та внутрішній вміст бактерій слугують додатковим стимулом для міграції імунних клітин у тканину легень. Все це производить до нетозу та тромбоутворення. Набряк легень посилюється. Стан хворого різко погіршується.

Таким чином, пацієнти самотужки, чи за призначенням наляканого лікаря, самі себе погіршують”, - зазначив лікар.

  • безконтрольний прийом антибіотиків наближає найстрашнішу проблему популяції в цілому: антибіотикорезистентність.

“Це складне слово несе в собі тривожний меседж – якщо бактерії навчаться захищатись від антибіотиків – в майбутньому ми залишимось беззахисними! Неефективні антибіотики – фатальна плата за нераціональне використання серйозних препаратів”, - пояснив інфекціоніст.

Та зазначив, що якщо швидко одужання не настає важливо звернутись до лікаря та за його рекомендаціями пройти обстеження: загальний аналіз крові, С-реактивний білок, прокальцетонін та рентгенографія легень – нескладний перелік тих досліджень, які дадуть відповідь, чи приймати антибіотики чи ні.

“Ці обстеження треба робити на 6-7 день хвороби, при ВІДСУТНОСТІ позитивної динаміки. Якщо буде доведено наявність бактеріального ускладнення ЛІКАР підбере вам необхідний антибіотик та визначить схему прийому”, - пояснив Євген.

Раніше APnews писав, чому діти довго хворіють на застуду.

Читайте також:
Померла дружина легендарного тренера "Динамо" Валерія Лобановського
Знову? В УЄФА запропонували змінити правило гри рукою

Новини партнерів