Інфекціоніст: необережні вибори можуть приректи людей на болісну смерть

Інфекціоніст: необережні вибори можуть приректи людей на болісну смерть
Ексклюзив
Читать на русском

Також експерт назвав чотири критичні вимоги для проведення безпечних виборів у період пандемії

25 жовтня Україну все ж чекає проведення місцевих виборів. Головний санлікар Віктор Ляшко вже підтвердив, що вони точно відбудуться, зараз головне питання - зробити їх максимально безпечними.

І поки МОЗ і ЦВК обговорюють умови проведення виборів в епоху пандемії COVID-19, редакція APnews поспілкувалася з інфекціоністом Вадимом Арістовим про те, як можна організувати процес голосування, щоб мінімізувати загрозу зараження вірусом.

Проводити в великих приміщеннях

Інфекціоніст зазначив, що в першу чергу слід звернути увагу на приміщення, в яких будуть проводиться вибори. Класи і коридори шкіл, де це проводилося раніше, вже не підходять. Як варіант - спортзали або інші приміщення, де дуже хороша провітрюваність.

"У США баскетбольна асоціація NBA перенесла ігри і надала свої арени для проведення виборів. В Україні хоча б в спортзалах шкіл це потрібно пробувати робити - це мінімум. Але справа ще й в тому, що цей вірус зависає в аерозолі і досить довго може бути активним. Тому потрібно думати не тільки про великі приміщеннях, потрібно налаштовувати ще й по-максимуму вентиляцію - відкрити всі вікна, включити всі вентиляційні установки. Але це, зрозуміло, можливо не скрізь і все одно не дасть потрібного повітрообміну", - пояснив Вадим Арістов.

Правильно підібрати членів комісії і спостерігачів

Інфекціоніст також акцентував увагу на тому, хто буде членами комісії і спостерігачами. За словами Вадима Арістова, якщо серед них будуть люди з групи ризику, вони прирікають себе на болісну смерть.

"Потрібно подбати, щоб у всіх комісіях серед спостерігачів і всіх тих людей, які будуть знаходиться в приміщеннях довше, ніж виборці, не було людей з груп ризику. Це не тільки вік, але ще і зайва вага, діабет. Це, звичайно, дуже ускладнить підбір людей - в Україні з факторами ризику важкого перебігу хвороби мінімум третина населення. Але якщо цього не зробити, ці люди фактично прирікають себе на болісну хворобу і можливу смерть. Так як ві члена комісії або відвідувача, який виділяє вірус і статистично ймовірно з'явиться в цьому приміщенні, - уникнути отримання інфекції на виборах практично неможливо. Члени комісії майже добу будуть перебувати під потоком видихуваних крапель людей і вдихати повітря, в якому ймовірно зависне аерозоль з вірусом", - пояснив експерт.

Обмежити кількість людей і видавати засоби захисту
...і менше розмовляти

Інфекціоніст також порадив дати можливість людям перереєструвати місце голосування ближче до місця проживання. Також зазначив, що важливо мінімізувати час, проведений голосуючим на ділянці.

"Потрібно обмежити число людей, що входять в приміщення для голосування. Але це, швидше за все, призведе до того, що люди будуть стояти на вулиці. Там, звичайно, ризик зараження менший, але він теж є. Особливо, коли люди будуть спілкуватися один з одним. Тут кожет вже сам повинен розуміти, що потрібно поменше спілкуватися один з одним, щоб таким чином захистити себе від інфекції", - зазначив експерт.

Також Вадим Арістов вважає, що непогано було б видавати засоби індивідуального захисту на ділянках, ідеально - респіратори без клапана.

"Але це знову-таки вимагає серйозного навчання: потрібно розповідати, як їх правильно носити. Тому що багато людей навіть в коронавірус не вірять, вважають його маніпуляцією влади, що, до речі, активно використовують опозиційні сили", - сказав він.

Але найкраще - перенести або повністю поміняти формат

Інфекціоніст зазначив, що перш за все слід розуміти, що неможливо зробити вибори безпечними на 100%, тому як коронавірус поширюється через суперспредерів (суперрозповсюджувачів) - 10-20% існуючих інфікованих вірусом людей, які відповідають за появу 80% нових випадків.

"Людина в потрібний момент своєї хвороби, якщо знаходиться в закритому приміщенні, де є багато інших людей, може інфікувати сотні і тисячі. І якраз під час виборів буде ідеальний час для цього. Наслідки будуть", - сказав експерт.

Він також зазначив, що навесні, коли були праймеріз в США, то мінімум в одному штаті потім спостерігали заражених саме під час виборів.

"Зауважу, що в Польщі вибори, по-перше, перенесли, по-друге, вони проходили влітку. Влітку ймовірність поширення зменшується за рахунок зміни вологості і температури повітря. А у нас вони заплановані на глибоку осінь, коли вже зросте рівень небезпеки. Крім того, ось в Польщі застосували формат голосування поштою. У США в 2016 році майже 25% населення голосували поштою, а в цьому році відповідно буде ще більше. У нас же цього не буде", - сказав експерт.

Відзначимо, що в цьому році заявлялося про проведення голосування онлайн, але тільки в тестовому варіанті. Тобто ті, хто братиме участь, повинні будуть проголосувати і звичайним чином. А онлайн-формат поки тільки тестується.

Читайте також:
На місцевих виборах українцям дозволять голосувати онлайн

Вадим Арістов підсумував, що ідеальним варіантом було б все-таки перенести вибори. Тієї ж думки дотримується і інфекціоніст Інна Андрусовіч, з якою ми спілкувалися раніше.

"Ідеально було б перенести, як це зробили, наприклад, в Новій Зеландії. Тут зазначу, що в Новій Зеландії перенесли вибори, коли було 9 випадків в день, а в Україні зараз більше 2 тисяч в день, і ми вибори не переносимо...", - підсумував інфекціоніст.

Читайте також:

Новини партнерів

Дистанційне навчання, маски та зміна графіку: як будуть вчитись школярі під час карантину
"На зло бабусі відморозити вуха": Пєсков відреагував на скасування навчання російською мовою в Україні