Ілюзія обману. Три причини, чому Україна не зможе заробити на падінні нафти за "схемою Вітренка"

Ілюзія обману. Три причини, чому Україна не зможе заробити на падінні нафти за "схемою Вітренка"
Ексклюзив
Читать на русском

За словами експерта з енергетичних питань Дмитра Марунича, виникає питання щодо того, хто буде платити за нафту, яку хочуть купити нібито за безцінь.

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що Україна може запропонувати світу свої сховища для зберігання нафти. Відповідна заява на його сторінці у Facebook з’явилася через падіння цін на нафту.

Вітренко запевнив, що бізнес зі зберігання нафти може стати для України дуже прибутковим.

Натомість експерт з енергетичних питань Дмитро Марунич в ексклюзивному коментарі APnews зауважив, що такий бізнес не принесе державі жодних прибутків.

"Теоретично це можна зробити. На практиці це виглядає смішно. Чому? По-перше, потужності зі зберігання нафти у компанії «Укртранснафта» звичайно присутні, але це все не так просто буде зробити.

Друге - резервуари, які є у "Укртранснафти" не дозволяють зберігати значні обсяги нафти. Резервуарний парк є в Бродах і на терміналі "Південний" в Одеській області. Другий задіяний в роботах по перевантаженнях азербайджанської нафти в сторону Білорусі і постачання на Кременчуцький НПЗ, тому, я думаю, що його потужності зі зберігання також обмежені", - наголосив Марунич.

За його словами, також виникає питання щодо того, хто буде платити за нафту, яку хочуть купити нібито за безцінь.

"Третє. Хто буде за це все платити? Хто купить? Те, що вчора в Нью-Йорку відбулося падіння частини, в тому числі і безпоставочних контрактів на травень, це не означає, що великі обсяги нафти можуть бути куплені за мінус 40 доларів за барель. Це все ілюзія.

Хто в Україні має такі серйозні фінансові ресурси зараз? Можливо, ніхто, крім компанії "Укртранснафта" від Кременчуцького НПЗ. Це єдиний великий завод, який завозить в Україну нафту, в тому числі і зі Штатів імпортував в минулому році, як мінімум, 240 тисяч тон. За мірками ринку, це не багато", - зазначив експерт.

Він також додав, що наразі було б розумно цим зайнятися, проте немає ні суб'єкта, ні коштів.

"Я думаю, що немає і чіткого розуміння того, як організувати все те, про що говорив пан Вітренко", - наголосив Дмитро Марунич.

На питання, як би виграла Україна від перспектив, які описав виконавчий директор "Нафтогазу", експерт відповів:

"Це капіталістичне суспільство. Теоретично, заробити можна. Умовно, купити зараз нафту по 20 доларів, переробити її, довести до автозаправних станцій і продати. Але при цьому зароблять завод і трейдер. Скільки? Нафта буде продана за тією ціною, яка буде складатися на українському ринку нафтопродуктів, а це залежить не тільки від того суб'єкта, який цю нафту купить, переробить і продасть, а в тому числі і від імпорту. Нам ціну диктує імпорт, тому що в Україні 80% нафтопродуктів - імпортні. З цієї причини оцінити реальну вигоду неможливо".

У підсумку, експерт з енергетичних питань додав, що від реалізації такого плану заробить хто-завгодно, проте не держава.

"В Україні нема дурних, хто продавав би собі в збиток. Звичайно ж, купити нафту на мінімумі і намагатися її продати потім, попередньо переробивши, принесе деяку моржу, але не державі, а тому, хто це зробить. А все тому, що Україна не має державних заправних станцій, їх просто не існує в природі. Зароблять лише трейдер, оператор АЗС, завод - всі, крім безпосередньо України", - сказав Марунич.

Як повідомляв APnews, днями в Україні відбулася зустріч працівників АЗС, за підсумками якої стало відомо, що очікується зниження цін на бензин.

Новини партнерів

Постраждали 7000 га лісу: поліція Житомирщини розслідує причини пожеж в області
Слідство проти екс-глави ДБР Труби ведуть у справі про незаконні звільнення