IKEA пиляє українські буки? Що трапилося і чим обернеться скандал з незаконною деревиною

IKEA пиляє українські буки? Що трапилося і чим обернеться скандал з незаконною деревиною
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з’ясовувала, чи зможе IKEA нарешті зайти на український ринок.

IKEA - найбільший споживач деревини у світі. Тільки у 2019 році для виробництва «швидких меблів» було використано 21 мільйон кубометрів колод. Кожну секунду компанія використовує на своєму виробництві приблизно одне дерево.

Нещодавно компанію звинуватили у використанні незаконно добутої в Україні деревини. Що трапилось, і чи може це завадити IKEA нарешті зайти на український ринок - з’ясовувала редакція APnews.

Що трапилось?

Згідно з дослідженням некомерційної організації Earthsight, через колосальні об’єми деревини, яких компанія потребує щодня, за останнє десятиліття IKEA збільшила споживання сировини вдвічі. Кожного року використовується на 1,8 - 2,5 мільйона більше деревини, ніж попереднього.

Щоб забезпечити необхідну кількість постачання деревини та виготовлення недорогих “швидких меблів” IKEA покладається на Східну Європу і Росію, проте і тут має скандальну історію функціонування, про що свідчать дані звіту.

У Earthsight відзначили, що під час президентської каденції Віктора Януковича в 2011-2014 роках «на офшорні рахунки його корумпованих друзів від іноземних компаній надходили мільйони доларів» в якості хабарів за доступ до лісоматеріалів.

Дослідження показує, що, з високою ймовірністю, деревина, за яку було заплачено такі хабарі, згодом потрапила в IKEA і перетворилася в її продукцію.

Постачанням української сировини для виробництва стільців для IKEA займається Великобичківське господарство в Рахівському районі. Перевірки Державної екологічної інспекції встановили, що Великобичківському ЛМГ незаконно видали ліцензії на "санітарні" рубки на понад сотню ділянок з квітня по червень 2018 року.

Дані Earthsight, отримані в ході дослідження, свідчать, що нібито господарство проводило незаконні санітарні рубки в тому ж обсязі в аналогічний період в 2019 і 2020 роках.

Відповідне дослідження було опубліковано 23 червня.

Що кажуть в IKEA?

В свою чергу, в IKEA стверджують, що не використовують деревину, яка незаконно вирубувалася для створення продукції бренду.

Про це повідомив співробітник компанії у коментарі виданню Reuters.

"IKEA не приймає незаконно заготовлену деревину в нашу продукцію", - наголосив фахівець.

Зазначається, що IKEA вже ініціювала розслідування фактів, на які спирається Earthsight у своєму дослідженні.

"Ми визнаємо, що незаконні рубки залишаються широко поширеною глобальною проблемою, і активно працюємо над реалізацією заходів з перевірки відповідності наших постачальників законності", - додав фахівець IKEA, заявивши, що почав незалежний аудит практики в Україні.

Крім того, у компанії повідомили, що українська деревина становить менше одного відсотка продукції меблевої компанії.

Чи завадить скандал зайти IKEA на ринок України?

Відкриття IKEA в Україні чекали вже давно. Якщо бути точними, то 15 років. З 14 травня 2020 року нарешті офіційно запрацював інтернет-магазин, а в найближчий час компанія планує відкрити магазин в новому міському форматі у місті Києві.

На запитання, чи завадить IKEA дослідження Earthsight зайти на ринок в Україні через скандал довкола бренду, маркетинг-директор однієї з українських компаній Сергій Шишкін заявив, що ця історія жодним чином не вплине на рішення IKEA, тому що: по-перше – "істотних доказів не існує", і по друге – даний бренд, в першу чергу, ставить в пріоритеті "прибуток в перспективі".

"Для них насправді не стоїть завдання на когось ображатися. Це розважливий холодний бізнес. Якщо вони бачать в Україні потенціал щодо реалізації власної продукції та, відповідно, прибуток в перспективі, то вони зайдуть. І це ніяк ні з чим не пов'язано. Шведи повинні прийняти для себе рішення. Вони зазвичай роблять у такий спосіб: оцінюють ринок, якщо на ньому є гроші - йдуть ці гроші збирати. Все інше не має ніякого значення.

Те, що хтось десь сказав ... а ви доведіть це спочатку, що з цих буків робить IKEA (ред. - свою продукцію). Наскільки я знаю, на сьогоднішній день ніяких істотних доказів не існує. Є тільки гіпотеза. Тобто, немає ніяких справжніх формальних доказів, тому, я думаю, що це одноденний хайп, який теж ні до чого не приведе. Навряд чи, це сильно вплине на плани IKEA .

Запевняю, що вони мислять зовсім не таким чином. У них завдання інше - перед інвесторами продемонструвати доходи і прибуток, заходити на ті ринки, які вони вважають потрібними і заробляти гроші.

Уявіть, що хтось скаже, що Coca-Cola викликає рак. Можна скільки-завгодно подібними нісенітницями займатися, але "собака гавкає, а караван іде".

Це дуже обивательська позиція і всі чомусь повинні до неї прислухатися. Насправді, ще є бізнес-позиція, і вона суттєво відрізняється", - зазначив він.

Читайте також:
Скандал із Зеленським у вишиванці: буллінг бренду, розпалювання чи зміна політичних поколінь?

Новини партнерів

Екс-міністр Омелян стверджує, що нанесені держбюджету збитки в 30 млн грн принесли користь
За день до кінця самоізоляції: Зеленський вручив квартири першим 12 постраждалим від вибуху в будинку на Позняках