Голосування за кандидатів до Ради громадського контролю при БЕБ сфальсифікували за допомогою спеціального ПЗ

Голосування за кандидатів до Ради громадського контролю при БЕБ сфальсифікували за допомогою спеціального ПЗ
Олег Шрам
Блог
Блог
Олег Шрам
Адвокат, екс-радник директора ГБР
Читать на русском

Причому в уряду були інструменти, щоб уникнути настільки елементарних маніпуляцій з голосуванням.

Голосування за склад Ради громадського контролю нового Бюро економічної безпеки завершилося, і пройшло воно на тлі масової фальсифікації голосів. Річ у тому, що першу трійку рейтингу, ймовірно, формували за допомогою спеціального програмного забезпечення, яке дозволяє голосувати за кандидатів в автоматичному режимі.

Про це APnews повідомляє з посиланням на екс-радника директора ДБР Олега Шрама, який звернув увагу на дивні речі в розподілі голосів.

В рамках голосування, яке стартувало 9 вересня і тривало до 12 вересня, визначався список переможців, з яких і повинен був сформуватися Рада громадського контролю з 15 осіб. І аналіз даних відкритого протоколу голосування дає привід говорити, що в голосуванні за першу трійку рейтингу використовувалося спеціальне програмне забезпечення.

За словами Олега Шрама, всього за першу трійку кандидатів (номера 48, 49 і 50) саме в такому поєднанні проголосували 15 008 разів. Причому кількість цих голосів виявилася рівномірно розподіленою впродовж відведеного для голосування часу таким чином, що голосування відбувалося кожну хвилину приблизно однакову кількість разів.

"При цьому пікових голосувань за цю трійку протягом усього часу не спостерігається. Тільки зміна темпу (в перший день понад 8 000 голосів, другий - понад 4 500, третій понад 2 000). Навіть якщо не мати спеціальних знань, нескладно зрозуміти, що організувати таку велику кількість людей протягом тривалого часу для рівномірного щохвилинного фізичного голосування практично неможливо", - зазначив Шрам.

І подібну ситуацію не могли не помітити і організатори конкурсу, впевнений він. Більш того, саме організатори по суті і допустили можливість подібної фальсифікації. Адже, як зазначив Олег Шрам, в уряду як мінімум минулого року вже було готове до використання програмне забезпечення, яке виключило б таку "накрутку" голосів.

Річ у тому, що для реєстрації в голосуванні за кандидатів до Ради громадського контролю БЕБ потрібно було вказати тільки номер телефону та адресу електронної пошти. Водночас рік тому Мінцифри вже використовувало іншу систему реєстрації - за допомогою електронного цифрового підпису, Bank ID або додатку "Дія".

Все це дозволяє говорити про те, що результати голосування просто не можна визнавати. Більш того, їх, як і сам хід голосування повинні перевірити в рамках кримінального розслідування. Своєю чергою для формування Ради потрібно провести повторне голосування, яке повинно врахувати слабкості попереднього.

До того ж, як зазначив Олег Шрам, проведення повторного голосування не вплине на терміни формування Бюро, адже зараз у БЕБ немає не тільки Ради громадського контролю (яка потрібна для запуску конкурсної процедури), але і самого Порядку проведення конкурсу, затвердженого директором Бюро.

"БЕБ, як і будь-який інший центральні орган виконавчої влади, зобов'язане реєструвати всі свої нормативно-правові акти у Мін'юсті. Станом на сьогодні такий Порядок вже затверджений? Зареєстрований у Мін'юсті? Офіційно оприлюднений? Далі, для оголошення конкурсу на кожну посаду потрібно розробити і затвердити кваліфікаційні вимоги, перед цим затвердити штат, а найперше - організаційну структуру Бюро", - зазначив Шрам.

Таким чином стає очевидно, що Бюро 25 вересня, як це встановлено в Законі, точно не запрацює. Відповідно, повторне голосування за кандидатів не зірве терміни формування БЕБ. А ось прийняття сфальсифікованих результатів голосування здатне підірвати довіру як до членів Ради громадського контролю, так і до самого Бюро.

Нагадаємо, раніше APnews повідомляв, що журналіст Василь Апасов опублікував список кандидатів, "за яких в складі Ради громадського контролю при БЕБ буде не соромно" і попросив їх підтримати.

Новини партнерів

Суд арештував п'ятьох "рабовласників", які завербували 120 безхатченків на вокзалах Києва, Одеси і Дніпра
У Києві лише у чотирьох районах вакциновано 80% працівників шкіл – КМДА