ФБР розслідує втручання українських чиновників у вибори США. Під прицілом Деркач

ФБР розслідує втручання українських чиновників у вибори США. Під прицілом Деркач
Читать на русском

За інформацією ЗМІ, арешт і екстрадиція Деркача або інших українських чиновників може бути досить проблематичною, проте звинувачення не дозволять їм поїхати в більшість країн, де вони можуть ховатися від екстрадиції

Федерали США проводять розслідування, чи допомогли кілька українських чиновників розробити широкомасштабний план втручання в президентську кампанію 2020 року з допомогою адвоката Трампа проти Джо Байдена. Серед підозрюваних Андрій Деркач, Андрій Артеменко і Андрій Теліженко.

Про це повідомляє APnews з посиланням на NYT.

Повідомляється, що кримінальне розслідування почалося в останні місяці правління Дональда Трампа на посаді президента США і було направлено на викорінення іноземного втручання в американську виборчу політику. Велика частина справи зосереджена на російській розвідці та її зв'язкам з чиновниками з України.

Прокуратура Брукліну разом з ФБР націлилися на нинішніх і колишніх українських чиновників, підозрюваних в спробі вплинути на вибори шляхом поширення необґрунтованих звинувачень у корупції щодо нинішнього президента США Джо Байдена. За інформацією слідства, вони діяли разом з Руді Джуліані, який був на той момент адвокатом Дональда Трампа, і, відповідно, з самим Трампом. На цей час невідомо, пред'являть Бруклінські прокурори звинувачення комусь з українців.

За інформацією NYT, анонімні джерела повідомили, що обвинувачі вивчили поїздку адвоката Джуліані в Європу в грудні 2019 року, коли він зустрічався з декількома чиновниками з України. Однією з головною персоною в справі є член українського парламенту Андрій Деркач - саме він знаходиться в центрі уваги бруклінського розслідування.

Серед опитаних були Деркач, ще один член парламенту Андрій Артеменко і недавно звільнений український прокурор - їм в січні також загрожували санкції з боку Мінфіну США. За словами департаменту, вони - члени найближчого оточення Деркача, звинувативши їх у поширенні "дезінформації" з метою вплинути на президентські вибори 2020 року.

Поїздка стала кульмінацією спроби Джуліані за підтримки Трампа, яка тривала близько року, підірвати президентську кампанію Байдена. Зусилля тривали в основному за двома паралельними напрямками: збір інформації з України для звинувачень проти Джо Байдена і тиск на Україну, щоб наша влада оголосила про розслідування щодо Байдена та інших опонентів Трампа. В кінцевому підсумку ці спроби призвели до зворотного результату - першого імпічменту Трампа.

В ході процедури імпічменту співробітники розвідки США попередили Трампа про те, що Деркач намагається використовувати Джуліані для поширення дезінформації. Своєю чергою адвокат Трампа продовжував ручатися за правдивість отриманої інформації навіть після того, як міністерство фінансів Трампа наклало санкції на Деркача за втручання у вибори, звинувативши його "російським агентом".

Разом з цим прокуратура Манхеттену проводить паралельне розслідування проти Руді Джуліані по операціях в Україні. Минулого місяця воно вийшло на новий рівень після того, як агенти ФБР отримали ордери на обшук квартири та офісу колишнього адвоката Трампа.

У четвер адвокат Джуліані Роберт Дж. Костелло виступив на захист пошуку інформації про нинішнього президента США Байдена:

"Коли ви розслідуєте звинувачення в корупції, ви спілкуєтеся з різними людьми; деякі заслуговують довіри, а деякі ні. Я впевнений, коли-небудь правда відкриється про угоди Байдена в Україні".

На цей момент Руді Джуліані заперечує, що працював на кого-небудь з України, а своє спілкування з ними він назвав "частиною спроб по наданні допомоги Трампу".

Невідомо, чому ці дві справи ведуть 2 різні прокуратури. Повідомляється, що під час уряду Трампа його Мін'юст регулярно конфліктував з манхеттенською прокуратурою і всі справи, пов'язані з Україною, передавав в офіс Брукліну.

Представник прокуратури США в Брукліні від коментарів відмовився, як і представники прокуратури США Манхеттену і ФБР.

Бруклінське розслідування - нетипова кримінальна справа. Розслідування операцій по іноземній експансії зазвичай проводяться агентами контррозвідки ФБР, яким доручено відстежувати іноземних шпигунів у Сполучених Штатах і перешкоджати їх розвідувальної діяльності. Але в цьому випадку агенти та прокуратура намагаються визначити, чи були порушені федеральні закони.

Якщо прокуратура Брукліну в кінцевому підсумку вирішить пред'явити звинувачення чиновникам України, вони будуть посилатися на той же закон про лобіювання, що й у Джуліані - Закон про реєстрацію іноземних агентів. Змова з метою обману США також є федеральним злочином, і прокуратура використовувала цей закон для звинувачення росіян у втручанні в попередні вибори.

Уточнимо, лобіювання уряду США від імені іноземних посадових осіб без реєстрації в Міністерстві юстиції є порушенням федерального закону, а Джуліані ніколи не реєструвався.

За інформацією ЗМІ, арешт і екстрадиція Деркача або інших українських чиновників може бути досить проблематичною, проте звинувачення не дозволять їм поїхати в більшість країн, де вони можуть ховатися від екстрадиції.

Американське міністерство фінансів вже ввело економічні санкції за втручання у вибори щодо деяких українців, по суті, позбавивши їх можливості вести бізнес в США або через американські фінансові установи. Під них потрапили Деркач і його "найближче оточення" - колишній український держслужбовець Андрій Теліженко, Костянтин Кулик, Олександр Онищенко, Олександр Дубинський, Петро Журавель, Дмитро Ковальчук та Антон Симоненко. Крім того, санкції наклали на інформаційні портали Only News і "Скептик", Nabu Leaks і "Ера-медіа", які, за версією Вашингтона, "поширювали неправдиві відомості в інтересах Деркача".

Згідно із заявою Мінфіну США, в період з кінця 2019 року до середини 2020 року Деркач направив свої зусилля на ряд американців, а не тільки на Джуліані, використовуючи американські ЗМІ, соцмережі та впливових осіб США для поширення неправдивих і необґрунтованих звинувачень.

Кілька анонімних джерел повідомили, що в минулому місяці федерали США також допитали екснардепа України Андрія Артеменка, який співпрацював з Теліженко та Деркачем, в рамках бруклінського розслідування щодо українських чиновників, додавши, що він не об'єкт розслідування і не піддався санкціям.

Адвокати Артеменко і Деркача від коментарів відмовилися.

Повідомляється, що Андрій Артеменко та Андрій Теліженко співпрацювали з Руді Джуліані в Вашингтоні в кінці листопада 2019 року. Напередодні поїздки в грудні 2019 року Артеменко підписав угоду з Джуліані, щоб допомогти знайти свідків для захисту Трампа. Але його роботу не оплатили. Пізніше компанія Артеменко підписала лобістський контракт, щоб представляти Деркача в Вашингтоні.

У грудні 2019 року Джуліані та його команда вирушили в Будапешт і Київ, щоб зняти інтерв'ю з нинішніми та колишніми українськими чиновниками. Вони стверджували, що у них є очорнювальна інформація про сімейство Байденів та інших демократів.

В інтерв'ю в четвер Теліженко відкинув звинувачення Міністерства фінансів, заявивши, що він ніколи не зустрічався з Деркачем до того, як Артеменко організував зустріч всупереч його запереченням:

"Я тоді сказав, що ця зустріч нічим хорошим не закінчиться. Уже тоді Деркач був токсичним для України, тому що всі знали, що він проросійський".

Неясно, чи знаходиться Теліженко в центрі бруклінського кримінального розслідування.

Раніше APnews також повідомляв, Мін'юст США розсекретив ключові імена людей, які входять в розслідування кримінальної справи проти колишнього адвоката Трампа Руді Джуліані по Україні. Туди увійшли Петро Порошенко, Юрій Луценко, Віктор Шокін, Гюндуз Мамедов, Лев Парнас, Ігор Фруман, Костянтин Кулик, Гліб Загорій та інші.

Новини партнерів

На добудову аварійного Дарницького моста в Києві витратять 1,2 мільярда гривень
В Україні за указом Зеленського створять нову військово-цивільну адміністрацію