Фальшива вакцинація за 3000 грн. Як українцям продають підроблені COVID-сертифікати

Фальшива вакцинація за 3000 грн. Як українцям продають підроблені COVID-сертифікати
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розповідає, що і за скільки пропонують шахраї і що загрожує тим, хто скористається такою "можливістю".

COVID-сертифікати в Україні ще не встигли з'явитися, зате з'явилися пропозиції отримати їх нелегально. Стати володарем фальшивого документа пропонують всім бажаючим і обіцяють, що "все офіційно" і нібито з занесенням до "державного реєстру".

Редакція APnews розповідає, що і за скільки пропонують шахраї і що загрожує тим, хто скористається такою можливістю.

Так, інформація про фейкові довідки від коронавіруса поширюється в основному в Telegram. Не дивно, адже ще зовсім недавно заступник голови МВС Антон Геращенко скаржився на керівництво месенджера, яке відмовляється співпрацювати з правоохоронними органами.

В цілому в каналах пропонують отримати «довідку», яка нібито дозволяє українцям подорожі Європою та світом. При цьому у пропозиції уточнюється, що покупцеві нібито гарантується внесення в офіційний Реєстр вакцинованих.

Ми перевірили - на момент написання статті такі канали дійсно існують. В середньому, отримати COVID-сертифікат пропонується за ціною від 1500 грн до 3000 грн. Натомість же обіцяють довідку про наявність у вас повного циклу вакцинації і, відповідно, отримання сертифікату. Відзначимо, що вакцинація в Україні при цьому безкоштовна, тобто отримати сертифікат про проходження повного циклу - процедура також безкоштовна. Але вона займає певну кількість часу - потрібно, як мінімум, почекати період між дозами та інше. На відміну від "фейкового паспорта", який обіцяють зробити за добу (а деякі і зовсім - за 6 годин).

Фальшива вакцинація за 3000 грн. Як українцям продають підроблені COVID-сертифікати

При цьому є й інший варіант, дешевший: "довідка" про негативний тесті на коронавірус, тобто негативний ПЛР-тест. Коштує він близько 500 грн у нелегалів, хоча якщо робити тест легально, через лабораторію, ціна не сильно відрізняється - 700-900 грн.

Що здивувало: що деякі джерела фальшивих сертифікатів позиціонують себе "діючими на території України і Росії", хоча на території країн затверджені різні вакцини, та й сертифікати виглядають інакше.

Але ще більше дивує в цій ситуації обіцянка внести в державний реєстр дані про людину, яка заплатить гроші. Якщо уявити, що обіцянка нібито правдива, це може означати, що хтось із держслужбовців дійсно організував "платну лазівку" в державний реєстр, а це вже серйозний злочин.

Фальшива вакцинація за 3000 грн. Як українцям продають підроблені COVID-сертифікати

У коментарі редакції адвокат, партнер юридичної компанії "Альянс Правових сил" Юрій Рожков розповів, що покарання в даному випадку чекає на всіх учасників "схеми" - як організаторів, так і покупців.

"Якщо українець використовував підроблений документ, тобто ми розуміємо, що він звернувся до особи чи групи осіб, отримав такий документ незаконно і завідомо знав, що він отримає фальшивий документ, йому загрожує до двох років обмеження волі (умовне покарання). Це передбачено частиною 4 статті 358 ККУ"- розповів адвокат.

При цьому порушника також ще можуть покарати штрафом до 850 гривень чи арештом до 6 місяців. А от безпосередньо організаторів такого бізнесу, які видають фальшиві документи, за словами фахівця, чекає вже реальний тюремний термін.

"За підроблення документів, бланків за попередньою змовою групою осіб передбачено покарання до 5 років позбавлення волі", - наголосив Юрій Рожков.

При цьому додав, що навряд чи державний орган може видати підроблений документ. Тим не менш, за це також передбачене покарання.

"Що стосується державних службовців, які вчинили підробку - є стаття 366, яка передбачає підроблення службовою особою офіційних документів. Частина 2 цієї статті передбачає, що якщо це підроблення за собою в подальшому призвело до тяжких наслідків (наприклад, людина заразила інших людей - ред.), то чекає покарання у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років. І ще є додаткове покарання, яке позбавляє службову особу протягом трьох років права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю", - пояснив адвокат.

Резюмуючи відзначимо, що на сьогоднішній день невідомо, отримаєте ви взагалі щось після перерахування грошей чи схему організували звичайні шахраї, які просто зникнуть після оплати.

Так чи інакше, все, про що ми писали вище - злочин, яким точно повинні зайнятися правоохоронні органи. Будьте законослухняними громадянами.

Читайте також:

Новини партнерів

«Голосіївського стрілка» відправили в СІЗО
Зеленський звільнив Мендель та призначив нового прес-секретаря