Економічно нереалістично: експерт пояснив, чому уряд не зможе створити обіцяні півмільйона робочих місць

Економічно нереалістично: експерт пояснив, чому уряд не зможе створити обіцяні півмільйона робочих місць
Ексклюзив
Читать на русском

Україна, на відміну від інших країн, ставить ФОПів у скрутне становище, пропонуючи невигідні умови.

Уряд анонсував створення півмільйона робочих місць для українців, які втратили роботу і трудових мігрантів, які повернулися додому з-за кордону у зв’язку із карантинними обмеженнями, введеними по всьому світу. При цьому, Кабінет міністрів не врахував те, що держава не має 670 мільярдів гривень для реалізації цієї обіцянки.

Про це в ексклюзивному коментарі редакції APnews сказав економічний експерт Олег Пендзин.

"Те, що намалював уряд в якості плану виходу з кризи, на мій погляд, є дуже схематичним і не відповідає на основний виклик, а саме – яким чином будуть відновлюватися робочі місця.

Уряд намалював півмільйона нових робочих місць, проте є одне Але. На сьогоднішній момент одне робоче місце коштує різні гроші (від 600 тисяч доларів у металургії, 250 тисяч доларів в аграрному бізнесі і десь від 20 до 40 тисяч доларів в сфері послуг і торгівлі).

В середньому, якщо взяти вартість одного робочого місця на рівні 50 тисяч доларів, при тому, що уряд хоче створити півмільйона таких місць, державі доведеться витратити на реалізацію цього плану 25 мільярдів доларів або 670 мільярдів гривень. Чи є сьогодні у бюджеті такі гроші, щоб активізувати створення нових робочих місць? Звісно, що немає", - резюмував експерт.

За словами Пендзина, багато країн впроваджують програму надання кредитів малому і середньому бізнесу з метою збереження робочих місць, проте, на відміну від них, Україна ставить ФОПів у скрутне становище, пропонуючи невигідні умови.

"Програми, впроваджені урядом і Верховною Радою в якості пропозицій щодо збереження робочих місць та надання кредитів малому і середньому бізнесу (практично з нульовою відсотковою ставкою), теоретично мають зберегти робочі місця, але є одна поправка, про яку варто сказати: аналогічні пропозиції є сьогодні у всіх країнах світу.

Якщо говорити про американський бізнес, то у них є "Програма збереження робочих місць", якою передбачається 380 мільярдів доларів для надання позики малому і середньому бізнесу до 250 тисяч доларів на збереження робочих місць. Також у них тут цікавий момент – якщо цей малий і середній бізнес робочі місця зберігає протягом двох років, то позики йому списуються.

У нас про списування позик ніхто не говорить. Тобто, по суті, бізнес сьогодні має взяти гроші для того, щоб зберегти робочі місця і виплатити незароблену заробітну платню, а потім бізнес має цю позику в будь-якому випадку повертати", - наголосив економічний експерт.

На думку Пендзина, програма уряду, спрямована на відновлення роботи українського бізнесу, є нереалістичною.

Раніше APnews повідомляв, скільки Україна буде відновлювати економіку після пандемії.

Новини партнерів

Настрій 90-х років: чого бояться українці найбільше під час пандемії коронавірусу
Сировинні економіки "ляжуть": скільки Україна буде відновлювати економіку після пандемії