Смерчеві аномалії. Чому в Україні почастішали торнадо і чи варто боятись

Смерчеві аномалії. Чому в Україні почастішали торнадо і чи варто боятись
Ексклюзив
Читать на русском

Незважаючи на те, що причини появи цього явища досі достеменно не вивчені, все ж є декілька факторів, які впливають на це

У різних регіонах України останнім часом раз у раз фіксують таке незвичайне, здавалося б, для нашої країни явище, як торнадо. Не так давно потужний ураган і смерч пронісся в Донецькій області.

Редакція APnews з'ясувала, чому в Україну повернулися торнадо і з чим це пов'язано.

Смерчі в Україні

Таке явище природи, як смерч, в цілому для України нехарактерно. Але і унікальним його назвати не можна. Правда, кількість випадків торнадо за всю історію в Україні можна порахувати на пальцах. Так, в 1948 році пронісся смерч над селами Білогорівка та Берестове Донецької області. Все сталося в кінці травня, тоді смерч обрушився на пасажирський поїзд і скинув 7 вагонів з полотна залізниці.

Вже в 2016 році був зафіксований торнадо між селами Плотича та Івачів Долішній, а також в околицях Тернополя. Як бачимо, проміжок часу між цими двома випадками досить тривалий. Уже після 2016 року торнадо в Україні разово траплялися майже щороку.

Чому трапляються торнадо

Відзначимо, що причини утворення торнадо повністю не вивчені досі. Можна вказати лише деякі загальні відомості, найхарактерніші для типових смерчів.

  • часто торнадо утворюються на тропосферних фронтах, на кордоні розділу шарів атмосфери, які відокремлюють повітряні маси з різними швидкостями вітру, температурою та вологістю повітря. Простіше кажучи, у момент, коли холодне повітря напливає на тепле, атмосфера є особливо нестійкою і формує у хмарі смерчу та нижче від неї безліч турбулентних вихорів, що швидко обертаються;
  • найчастіше смерчі і торнадо утворюються у весняно-літній та осінній періоди;
  • відомі й випадки виникнення невеликих смерчів у ясну погоду за відсутності хмар над перегрітою поверхнею пустелі чи океану. Вони можуть бути абсолютно прозорими і лише нижня частина, запилена піском або водою, робить їх видимими;
  • загалом є три стадії смерчу: спочатку з грозової хмари з'являється початкова воронка, холодні шари повітря, що розташовані безпосередньо під хмарою спрямовуються вниз на зміну теплим, які, в свою чергу піднімаються вгору, обертальна швидкість зростає і формується смерч, що рухається. Потім вихор руйнується: потужність торнадо з часом слабшає, воронка звужується і відривається від поверхні землі, поступово піднімаючись назад у хмару.

Чому торнадо повернулися в Україну

В ексклюзивному коментарі еколог і керівник громадського формування "Екологічний патруль" Тетяна Лампіка пояснила, чому випадки цього явища почастішали на території нашої країни. За словами експерта, основною причиною є зміна клімату. Еколог зазначила, що на сьогоднішній день абсолютно всі країни констатують факт зміни клімату.

"Клімат змінився вже, він змінився не тільки в Україні, але і в інших країнах. А через зміни клімату такі явища, як торнадо, рясні снігопади, тропічні дощі, великі лісові пожежі - все це почало мігрувати. У тих областях, де ніколи не було снігу, він випадає. А там, де не було рясних опадів - вони є", - сказала Тетяна Лампіка.

Еколог сказала, що подібного роду явища були на території України, особливо в центральній частині, коли були степи. Тобто частково на появу цього явища впливає й природна зона.

"Коли були степи, щось подібне відбувалося, проте починаючи з 70-х років, території засадили штучними лісами, зеленими насадженнями, і це змінило сам клімат - той, який знаходиться в нашій центральній частині - на території Дніпропетровської області, Запоріжжя та так далі" , - сказала експерт.

Метеорологи відзначають, що через глобальне потепління змінюється клімат на всій планеті, і в Україні смерчів стає більше, географія їх розширюється і виникають вони раніше розпалу літа.

"Важливо, що змінюється ще й магнітне поле землі. Додати до цього кліматичні зміни і окремий вплив регіонів України - це і тягне за собою або більш швидкий розвиток процесів, або створює сприятливі умови, щоб з'являлися дані кліматичні явища, такі як торнадо в тому числі", - зазначила Тетяна Лампика.

Читайте також:
Не тільки вирубка лісу: екологи пояснили, чому Закарпаття знову "потонуло" у воді

Новини партнерів

Кличко попередив, що в Києві можуть посилити карантин
Українцям можуть дозволити в'їзд в ЄС з 1 липня