Довічне ув'язнення за корупцію. Як у світі працює правосуддя і чи врятує Україну ініціатива Зеленського

Довічне ув'язнення за корупцію. Як у світі працює правосуддя і чи врятує Україну ініціатива Зеленського
Ексклюзив
Читать на русском

Питання, яке нам хочуть поставити, насправді дуже складне. Особливо, якщо подивитися на досвід інших країн. Десь суворе покарання допомогло повністю перемогти корупцію, а десь - нічого не змінило.

Зеленський озвучив перше з п'яти питань, які планує поставити українцям під час парламентських виборів 25 жовтня. Воно стосується введення довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих масштабах.

Питання насправді спірне. Особливо, якщо подивитися на досвід інших країн. Десь суворе покарання допомогло повністю перемогти корупцію, а десь - нічого не змінило.

Редакція APnews розповідає, чи вбиває корупцію довічне і як в інших країнах працює покарання, яке хоче ввести Зеленський.

Що таке довічне ув'язнення?

Це вид кримінального покарання, яке полягає в позбавленні волі на строк від моменту вступу вироку суду в законну силу і до біологічної смерті ув'язненого. Станом на березень 2017 року, в світі близько 200 000 людей відбували довічне позбавлення волі або терміни ув'язнення, які свідомо довше біологічного життя.

У країнах, де існує смертна кара, довічне позбавлення волі нерідко є альтернативою і може бути призначене обвинуваченому по «смертним» статтями кримінального законодавства за рішенням суду, ну або засуджений до смертної кари може бути помилуваний вищою посадовою особою держави.

Але є один важливий момент: довічне ув'язнення широко варіюється в залежності від країни. Десь це може означати тюремне ув'язнення до (природної) смерті без можливості звільнення, а десь - довічне ув'язнення на мінімальну кількість років, після чого вирок можуть переглянути і звільнити ув'язненого. Є ще довічне або тривале ув'язнення на певну кількість років, після чого особа звільняється з додатковими обмеженнями або без таких.

Так, формальне довічне ув'язнення існує в 183 країнах. Умовно-дострокове звільнення - найпоширеніший вид довічного ув'язнення: в 144 країнах є положення про звільнення, 65 країн засуджують до довічного ув'язнення без права дострокового звільнення.

Довічне ув'язнення в Україні

Відзначимо, що в Україні вже є покарання у вигляді довічного ув'язнення. Карають так, правда, не за корупцію, а за вбивство. Згідно 115 статті Кримінального кодексу України, винуватцю загрожує 15 років в'язниці, або довічне ув'язнення, причому як чоловікам, так і жінкам. Виняток становлять неповнолітні, люди старше 65, а також вагітні на момент злочину жінки. Довічне дають також за тероризм і посягання на територіальну цілісність країни.

Станом на лютий 2019 року в СІЗО відбували довічне ув'язнення 1541 особи, за даними Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України.

Читайте також:
Від розчленування до розстрілу: Як карали за корупцію в Україні

А де введено довічне ув'язнення за корупцію?

Однак є в світі країни, де довічне або смертна кара введено саме за корупцію. Далі розповімо, як це відбувається в інших країнах і чи допомагає таке покарання насправді.

Довічне ув'язнення в Китаї є законним за різні злочини. Корупція - в переліку 13 пунктів, за які можуть дати довічне, у списку ще є викрадення літака, згвалтування, поширення наркотиків і вбивство.

При цьому в КНР введена також і смертна кара. Більш того, застосовується вона частіше, ніж в будь-якій іншій країні. В даний час смертна кара застосовується як покарання за цілий ряд злочинів (за даними правозахисних організацій в 2015 році в КНР страчено понад 16000 чоловік за злочини в сфері корупції). Насправді переважна більшість страт в Китаї застосовується за незаконний оборот наркотиків у великих розмірах і корупцію в великих масштабах. В даний час в КНР страта здійснюється за допомогою смертельної ін'єкції, до цього застосовувався розстріл.

При цьому в Китаї періодично прослизають необгрунтовані смертні вироки, через що суспільство вже давно бореться за скасування смертної кари. Буває навіть, що виправдовують тих, кого раніше засудили до смерті, але в дуже рідкісних випадках. Більше того, вища міра покарання за корупцію не завадила Китаю зайняти 86 місце в рейтингу «Індекс сприйняття корупції» міжнародної неурядової організації Transparency International в 2019 році. Оцінювалося, наскільки строгість покарання за корупційні злочини корелює з рівнем корупції. При цьому Україна на той момент була на 120 місці, а на перших позиціях - Сінгапур і Фінляндія, де корупції, вважається, немає.

В Арабських Еміратах закони, що стосуються боротьби з хабарництвом, не настільки суворі, як у Китаї. Корупціонерам там зберігають життя, але відрубують руку як за злодійство. А ось в Таїланді передбачена смертна кара за корупцію в особливо великому розмірі - як для громадян країни, так і для іноземців. Так, за перший раз хабарників можуть посадити до в'язниці на строк до 20 років або оштрафувати. Але в разі вчинення тих же злочинів повторно або в особливо великому розмірі, винних засуджують до довічного ув'язнення або смертної кари. Смертна кара за хабарництво введена також і в Ірані, особливо стосовно чиновників-хабарників. Крім смертної кари корупціонерам в Ірані відрізають пальці. Тут навіть винайшли спеціальну "міні-гільйотину" для подібних речей.

Чи реально перемогти корупцію?

Корупція, особливо серед чиновників, - проблема чи не всього світу. Але не всього. У Сінгапурі нещодавно заявили, що перемогли корупцію. На це у них пішло 40 з гаком років. До слова, Сінгапур в даному питанні яскраво відтіняє Китай і є повною його протилежністю в темі боротьби з корупцією.

Насправді до моменту здобуття незалежності (1965 рік) Сінгапур знаходився в жалюгідному стані - бідність більшої частини населення, казнокрадство і хабарництво були невід'ємною частиною життя держави.

Людиною, якій вдалося переломити ситуацію в країні став Лі Куан Ю. У 1959 році він зайняв посаду прем'єр-міністра і почав реформи, які найкраще характеризують його висловлювання: «Хочеш перемогти корупцію, будь готовий відправити за ґрати своїх друзів і родичів».

Там створили Бюро корупційних розслідувань, позбавили чиновників недоторканності, скасували будь-які компроміси в цьому питанні і дали великі зарплати чиновникам, як заставу порядності. Крім того, чиновникам, яких хоча б раз зловили на хабарі, до кінця життя заборонили брати участь в політиці країни і займатися бізнесом. Ну і ще один вирішальний фактор - в Сінгапурі сформували незалежні, об'єктивні ЗМІ, які висвітлювали всі знайдені факти корупції. Так, чиновник, спійманий на надмірних витратах, хабарі, відразу ж ставав «героєм» перших шпальт.

Показовими в питанні корупції стануть і Фінляндія з Данією. Там найменший рівень корупції, але, що важливо - немає спеціальних антикорупційних органів, так само як і антикорупційного законодавства. Хабарництво, примус до хабара, зловживання посадовими повноваженнями - все це за кримінальним законодавством країн карається, в залежності від тяжкості злочину, штрафом або реальним терміном. Але і мріяти про продовження кар'єри чиновнику, який попався на подібному, не варто.

Ну що? Робимо висновок. Чи можна перемогти корупцію? Однозначно так. Чи потрібно для цього вводити довічне ув'язнення? Нехай кожен вирішить сам для себе. Але з досвіду інших країн ми бачимо, що суворість покарання не завжди грає ключову роль.

Читайте також:

Новини партнерів

У "Слузі народу" виступили за скорочення української армії
"Конфлікт вичерпано": Качура пробачив Богуцьку за "тупого черевика"