Долар стане по 29, але це добре. Як зміниться політика Нацбанку при правлінні Шевченка

Долар стане по 29, але це добре. Як зміниться політика Нацбанку при правлінні Шевченка
Ексклюзив
Читать на русском

Експерти у політиці і економіці не обіцяють "розвороту на 180 градусів", але зазначають, що Шевченко дещо змінить, і змінить суттєво

В Україні призначили нового главу Нацбанку. Ним став екс-глава "Укргазбанку" Кирило Шевченко. Навколо його персони вже звучать різні думки: одні вважають, що відносинам України з МВФ прийшов кінець, інші - що це "найкращий вибір з усіх можливих".

Редакція APnews поспілкувалася з експертами в області політики і економіки, щоб зрозуміти, у чому ж насправді сильний і слабкий новий глава НБУ, а також як при його правлінні зміниться політика Нацбанку.

Розвороту на 180 градусів не буде

Політолог Олексій Якубін заявив, що зміна пріоритетів Нацбанку буде, але в певному плані. По-перше, Нацбанк тепер буде в більшій мірі співпрацювати з Зеленським та його урядом.

"З боку Смолія це ж нагадувало якийсь саботаж у роботі НБУ. Нагадаю нюанс, що навіть коли Смолій пішов, голослівно заявляючи про "політичний тиск", він пішов, коли Україна відшкодовувала свої євробонди (це один з типів облігацій, цінні папери, - прим.ред), тим самим зірвавши їх. В принципі, він міг це зробити і пізніше, якщо хотів піти", - зазначив політолог.

Читайте також:

І підкреслив, що, у нового глави, ймовірно, буде конструктив в роботі з чинною владою.

"Це може, до речі, впливати і на деякі аспекти, пов'язані з банківською ставкою, в тому числі і для того, щоб зробити доступнішими кредити. Чи буде це означати розворот на 180 градусів - я не думаю. Так, будуть змінені деякі акценти в політиці, але в цілому цей курс, який у нас реалізовувався останні 5-6 років, він буде продовжений. Хіба що Нацбанк буде брати більшу участь в обговоренні економічних пріоритетів влади, в кредитних програмах", - сказав Якубін.

І зазначив, що великих змін не буде якраз тому, бо Зеленський і далі хоче продовжити роботу з МВФ і Світовим банком. А у цих сруктур є свій підхід, який останні роки в Україні і реалізовувався.

Кандидатура, яка влаштувала всіх

Якубін також звернув увагу на ще один цікавий момент - голосування парламенту, а точніше - його консенсус. Він зазначив, що "Слуги народу" могли проголосувати за призначення Шевченка і своїми голосами. Але ми побачили своєрідний консенсус, коли за нього проголосували і ОПЗЖ, і "Батьківщина".

Читайте також:
Рада призначила Кирила Шевченка новим главою Нацбанку

"Я думаю, що таке голосування - це плюс, тому що є показником того, що Шевченко не буде партійним головою. Виходить, що він своєю посадою зобов'язаний усім. Проти були лише "Голос" і "ЄС". Бойко і опозиція в даному плані голосували "за", сподіваючись, ймовірно, що Нацбанк змінить частину пріоритетів, і почне перегляд частини політики, яка була під час Гонтаревої і Смолія. В першу чергу мається на увазі зміну керівництва Нацбанку. Я думаю, що Шевченко ці речі якраз і буде просувати", - заявив експерт.

І зазначив, що сам факт того, що ми побачили голосування в такому форматі, говорить про те, що Зеленському дуже вигідно показати міжнародним кредиторам і партнерам України, що глава Нацбанку є незалежною фігурою.

"Наскільки я розумію, те, що Зеленський заздалегідь обговорив цю кандидатуру з представниками МВФ, говорить про те, що вони в принципі схвалили цю кандидатуру. Тим більше, що Шевченко свого часу мав досвід роботи в банківській сфері, в тому числі і з міжнародними кредиторами", - зазначив політолог.

І підкреслив, що така швидкість і злагодженість проходження Шевченка на пост глави НБУ якраз пов'язана з тим, що його кандидатура задовольнила як міжнародних кредиторів, так і в принципі українську владу і депутатів.

"Звинувачення в сторону "залежності" Шевченка, по суті, цим голосуванням розвіюється", - підсумував Якубін.

Читайте також:
"Зеленський обрав шлях залежного Нацбанку": економіст про кандидатуру Шевченка на пост глави НБУ

Прізвище глави Нацбанку - не важлива

У свою чергу економіст Олег Пензин зазначив, що абсолютно не принципово, яке прізвище у глави Нацбанку. На думку експерта, важливо те, що цю кандидатуру запропонував Президент України.

"Він і несе відповідальність за цю людину, і нова політика, яку буде здійснювати глава НБУ, буде значніше координуватися з Кабміном", - сказав економіст.

Пензин підкреслив, що цим призначенням Зеленський закінчує формувати фінансову вертикаль, яка на сьогоднішній день вже остаточно складається з людей, які призначені їм.

"Тому яке б не було прізвище, ми в будь-якому випадку побачимо зміни в політиці Нацбанку, робота якого буде координуватися з Кабміном", - заявив економіст.

Курс долара стане вище, але це добре

Пензин також заявив, що очікує підвищення курсу долара до того показника, який закладений в бюджеті. І пояснив, чому це буде позитивною зміною.

"У бюджеті на 2019 вся дохідна частина була сформована з курсу 29.4, фактичний курс, який забезпечив в той період Нацбанк, був 26. Бюджет в зв'язку з такою різницею недоотримав 120 млрд гривень доходу. А ці гроші, між іншим, мали б бути спрямовані на підтримку різних соціальних програм. У цьому році ситуація аналогічна - в бюджеті закладена інфляція 9, фактична 3, в бюджеті закладено курс 29,5, фактичний курс 27. Вже на сьогоднішній момент за півріччя бюджет недоотримав 45 млрд гривень податків. Кому вигідна ця негарна ситуація? Міжнародним фінансовим спекулянтам, які сидять Україні в гривневих облігаціях. Вони зайшли сюди під дуже високий відсоток, отримують дохід і їм потрібно вийти звідси. Якщо вони зайшли по 26, а виходять по 29, то вони виходять з мінусом. А якщо вони сюди по 27, а виходять по 25 - то ще й наварити, виходить", - сказав економіст.

І зазначив, що за минулий рік фінансові спекулянти на українському "дохлому" бюджеті заробили 30% річних в доларі. А МВФ відстоював Смолія якраз тому, що він є придставником інтересів фінансових спекулянтів.

"При Шевченку ситуація зміниться. І курс долара буде близький до того, який закладений в бюджеті. А це, як я вже сказав, добре", - сказав Пензин.

Читайте також:

Новини партнерів

Адвокати пояснили, чим загрожують нові повноваження поліцейських зупиняти авто без причини
У Києві знову обмежать рух на Шулявському мосту