Долар по 100 гривень або "одужання" економіки: що чекає Україну після звільнення Смолія з НБУ

Долар по 100 гривень або "одужання" економіки: що чекає Україну після звільнення Смолія з НБУ
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews опитала політиків, економістів та політологів про те, що чекає українську економіку після відставки Смолія.

Чи буде долар понад 30 гривень? Чи чекає українську економіку гіперінфляція і дефолт? Що ж чекає Україну після звільнення Якова Смолія з посади голови Нацбанку?

Про своє рішення піти Смолій оголосив 1 липня. За його словами, таке рішення він прийняв через політичний тиск, але при цьому не уточнив від кого виходила такий тиск та в чому воно виражалося.

Пізніше на тлі цих заяв Україна відмовилася розміщувати євробонди, що тільки спровокувало ще більшу хвилю панічних заяв з боку політиків та експертів.

Редакція APnews опитала політиків, економістів та політологів про те, що чекає українську економіку після відставки Смолія.

Запахло дефолтом

Народний депутат Верховної Ради VIII скликання від партії "Блок Петра Порошенка" Олексій Мушак вважає, що на будь-якого керівника НБУ є тиск, тому що "всі хочуть дешевих грошей".

"До останніх подій для мене Нацбанк був хорошою, добротною інституцією, яка працює незалежно, професійно. Зараз ця відставка Смолія - ​​це тотальна проблема, як й скасування розміщення євробондів на суму 1,7 мільярда доларів, тому що нам у вересні треба буде віддавати 1,4 мільярда, а у нас цих грошей немає, тому у нас знову запахло дефолтом. ми коли його призначали, то ми виходили з того, що він буде працювати та перед проблемами не буде пасувати. Коли він говорить про політичний тиск, якщо людина не хоче нікуди йти, то з цим нічого не можна робити", - зазначив політик.

При цьому він упевнений, що якби Смолій хотів створити кризу, то давно б уже створив, а нинішня ситуація говорить про зворотне.

"Політично це нікому нічого не дасть глобально. У Порошенка є своя межа. Він зараз, як Симоненко в 90-х для Кучми, - кращий спаринг-партнер - виграти він ніколи не виграє, але свої 20-30% набере", - підсумував Мушак.

Читайте також:
Новим головою Нацбанку може стати один з українських олігархів

"Долар по 100 гривень"

За слова політолога Олексія Якубіна, заява про політичний тиск та відставку Смолія звучить дивно, особливо якщо врахувати ту свободу, яка є у розпорядженні НБУ в порівнянні з іншими відомствами.

"Заява про політичний тиск з боку глави Національного банку для мене звучить дуже дивно, враховуючи ту свободу, яку отримав Нацбанк за чинним законодавством й прийнятому так званому антиколомойскому закону. Національний банк багато в чому вільний від багатьох впливів, ніж інші органи влади. Озвучувати таку причину з боку Смолія не зовсім коректно, тому що якщо говорити про його каденції, то він був обраний на сім років й зняти його просто так з цієї посади не можна. Нинішні норми законодавства дозволили голові Нацбанку дуже вільно себе почувати та говорити про якийсь політичний тиск - це смішно. Тиск в чому? Нещодавно частина депутатів хотіли дати оцінку роботи Національного банку, який за Конституцією має займатися питаннями, пов'язаними зі стабільністю нацвалюти, доступністю валюти та кредитів. Нацбанк повинен давати такі відповіді, а з боку Смолія, коли він говорить, що йде через політичний тиск, то мені складно уявити який керівник подібного органу не піддається тискові", - зазначив експерт.

При цьому він вказав, що рішення піти з посади прийняв Смолій сам, його не звільняють, тому ця заява схожа на маніпуляцію.

"У заяві про політичний тиск я бачу якусь маніпуляцію. Зрозуміло, що на роботу органів влади впливає політичний процес та заяви тих чи інших політиків, але у керівника Національного банку були всі інструменти, щоб себе убезпечити та захистити ту лінію, яку він вважає правильною, перебуваючи на посаді глави Нацбанку, тому це скоріше виглядає як маніпуляція, але подається це як політичний тиск з натяком на президента та Верховну Раду, але мені здається, що виходячи з повноважень Нацбанку та інструментів, які є у глави НБУ - це не відповідає дійсності. Тим більше, що цілком логічно, що Нацбанк повинен давати звіти перед владою за свої дії, тому що відштовхуючись від Конституції у нього є певний функціонал, який він повинен виконувати, тим більше в умовах кризової ситуації. Ми бачимо, що різні країни використовують банківські монетарні інструменти, щоб вийти з цієї ситуації, а у нас виходить, що Нацбанк як би ні до чого, а питання до Нацбанку є", - пояснив Якубін.

Крім того, він зазначив, що не треба перебільшувати роль одного керівника НБУ, тому що існує ціла структура Нацбанку, є заступники Смолія та не від однієї людини залежить його робота. При цьому політолог не виключає, що Смолій міг прийняти рішення про відставку через п'ятого президента України Петра Порошенка.

"Порошенко, наприклад, вчора дуже багато гучних робив заяв про те, що він жертва політичних репресій, опозиціонер тощо. І його мітинги під судом можна назвати тиском. Я не виключаю, що може бути така зв'язка Порошенко - Смолій, тому що п'ятий президент, коли вносив цю кандидатуру, то розглядав його як досить лояльну для себе людину. Може бути дійсно у Порошенка порахували, що їм вигідно скористатися історією з ним чи він розуміє, що реально може понести покарання та постарався використати всі свої ниточки й зв'язки, щоб влаштувати міжнародний скандал, аби владі ускладнити цю історію", - вказав експерт.

Водночас він вважає, що відставка Смолія принесе користь українській економіці, а заяви про різкий стрибок курсу валют всього лише "лякалки".

"Мені здається, що відставка Смолія для самої країни - це плюс, тому що Нацбанк й інші органи повинні розуміти, що вони працюють в Україні, та повинні виконувати свій функціонал. Галас напевно буде, тому що відкрите питання, хто прийде на зміну Смолію. Також є прив'язка до курсу національної валюти та вже є лякалки, що курс неминуче піде вгору, знеціниться гривня, але сама по собі ситуація показує, що влада взяла курс на те, що топ-чиновників треба судити не за заявами, а за результатом його роботи. В контексті Смолія, якщо подивитися, то кредити для бізнесу фактично недоступні, а значить Нацбанк займається чимось не тим. Я не думаю, що курс гривні залежить від глави Національного банку та й відставка Смолія не дорівнює тому, що долар буде по 100 гривень" , - підкреслив Якубін.

Читайте також:
З ЗП глави Нацбанку тільки ідіоти йдуть - реакція соцмереж на відставку Якова Смолія

Україна втратила близько 90 мільярдів гривень

У свою чергу економіст Олег Пендзин зазначив, що подальший розвиток банківської сфери після відходу Смолія буде залежати від того, хто його замінить.

"У державному бюджеті на 2020 рік при формуванні дохідної частини закладений середньорічний курс - 29,6 гривні за долар. Минулий та цей рік розвивався в політиці неузгодження між керівництвом Нацбанку та влади. Минулого року курс був закладений 29,4, а фактичний курс був 25,5, через що бюджет недоотримав близько 80-90 мільярдів гривень з податку на додану вартість (ПДВ) на імпорт, тому що він сплачується за реальним курсом, а закладається за прогнозним. Цей рік був повним повторенням ситуації минулого року - курс закладений 29,5, а ми маємо фактично 27. Як тільки прийде людина, яка буде узгоджувати політику НБУ з макроекономічним прогнозом уряду або близьким до нього, то ми отримаємо інший курс", - розповів експерт.

При цьому він вказав, що постраждають спекулянти, які вже "почали вити".

"Від подібної ситуації постраждають найбільше фінансові спекулянти, які сидять в держоблігаціях з певною прибутковістю та в разі падіння гривні вони втратять цей дохід. Якщо подивитися на ЗМІ, то розганяється "виття" про те, який Смолій хороший, але його розганяють інвестиційні компанії, які отримали хороший дохід минулого року. У них прибутковість по долару була на рівні 30% річних, а це розумом не збагнути, тому що таке жодна економіка не витримає. Вони купували облігації під 18%, а через зміцнення гривні отримували додатковий бонус в 12%. Це все лягало на плечі українського платника податків, який й так важко виживав. Нічого трагічного у відставці Смолія я не бачу", - заявив Пендзин.

При цьому він вказав, що бізнес виступав проти політики НБУ Смолія, бо не витримував нинішні умови роботи.

"Політика Нацбанків інших країн відрізняється від тієї політики, яку вів НБУ. Наприклад, в Європі інфляція на рівні 2% в рік, а ставка рефінансування ЦБ - 0, в США інфляція 1,5%, ставка рефінансування ЦБ - 0, в Україні інфляція 3%, ставка рефінансування була 8%, а зараз 6%. Там ставка рефінансування нижче, а у нас вище інфляції. Цього жоден бізнес не витримає ", - пояснив економіст.

Крім того, він зазначив, що посли європейських країн та представники МВФ різко відреагували на відставку Смолія, тому що фінансові структури заробляли в Україні, вкладаючи кошти в єврооблігації. Також експерт вважає, що подальшого зміцнення української гривні поки що не буде.

"Економіка потребує нормальної інфляції та ослаблення курсу, тому що економіка - це експортери, які не можуть сидіти на зміцненні гривні. Наприклад, США постійно тримають валюту слабкіше євро, щоб мати конкурентні переваги з аналогічним товаром, виробленим в Європі", - підсумував Пендзин.

Читайте також:
В Офісі президента розповіли, хто може очолити Нацбанк після відставки Смолія

Захмарний курс та гіперінфляція?

Глава Асоціації українських банків Андрій Дубас вважає, що НБУ був показником стабільності, а заява Смолія про політичний тиск некоректна.

"У 2015 році Верховна Рада прийняла ряд змін в закон про Національний банк, який називався "Про розвиток інституційної спроможності Національного банку України". У цьому законі були передбачені запобіжники, які не дозволяли при зміні одного члена правління або його ради проводити структурні зміни в самому НБУ. Одним з таких запобіжників - це колективний підхід до прийняття рішень. Керівники НБУ мають різні терміни повноважень - 4, 5, 6, 7 років. Це означає, що якщо у когось з них закінчується термін повноважень, то оголошується конкурс для підбору нового фахівця або продовження контракту. Саме ця інституційна можливість привела до того, що НБУ на сьогодні незалежний та є прикладом стабільності. Я вважаю, що це треба перейняти нашому уряду, тому що коли змінюється Кабмін, то його члени ще півроку розбираються в справах, а економіка не може стояти. Мене дуже здивувало в заяві Смолія фраза про політичний тиск, тому що, коли звучить така серйозна заява від такого серйозного чиновника, який фактично є маркером, на кого орієнтується ринок, якщо немає пояснення, то це не коректно. Заявляти про політичний тиск та не говорити в чому він полягає й від кого, то це дивно. З іншого боку, є голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин, який заявив, що немає ніякого тиску на Нацбанк. Виникає ситуація, коли один чиновник заявляє про тиск, але не уточнює від кого, а інший чиновник НБУ каже, що такого тиску немає, тому я вважаю, якщо такі гучні заяви озвучуються, то їх необхідно розшифровувати", - пояснив Дубас.

При цьому він нагадав, що в НБУ жодне рішення не приймається одноосібно, а колегіальними органами, яких в Нацбанку досить, тому якщо Смолій піде, то інші учасники залишаться на своїх місцях та продовжать виконувати заплановані цілі.

"Окремі експерти роздмухують та нагнітають паніку про те, що Україну чекає якийсь захмарний курс та гіперінфляція. Перед коронакризою була паніка на ринку валюти та НБУ маючи сформовані резерви, а на сьогодні це 28 мільярдів доларів золотовалютних резервів, впорався з цією панікою й погасив цей осередок панічного настрою. Я вважаю, що НБУ й надалі буде це робити, навіть коли Смолій піде у відставку", - зазначив глава Асоціації банків.

За його словами, після звільнення Смолія не варто чекати серйозних змін на фінансовому ринку або стрибків курсу.

"Ті показники, які є сьогодні, - золотовалютні резерви, співпраця з МВФ, уряд, який працює - дає надію на те, що ситуація контрольована, інфляція низька, курс гривні показує стабільність, облікова ставка найнижча за всю історію та це дає мені право вважати, що після звільнення Смолія не буде суттєвих хвиль на фінансовому ринку. Українцям не варто очікувати якихось різких стрибків та змін в курсі долара. Якщо розглядати вчорашню заяву Смолія про те, що він хоче піти за власним бажанням, то у нас немає рабських принципів та людина має право звільнитися. Якщо навіть зараз буде підвищений попит на іноземну валюту, то НБУ має всі інструменти, щоб цей попит задовольнити", - підсумував експерт.

Заява Якова Смолія про відставку з поста голови Нацбанку України наробила багато шуму, як в Україні, так й за її межами. Як у керівника НБУ в його руках сконцентрована значна влада та вплив на економіку України, але він не всесильний. Чи підскочить різко курс долара та що буде з українською економікою після того, як Смолі піде, покаже час, але однозначно панікувати та бігти купувати долари - не варто, адже це може тільки додатково вдарити по курсу нашої національної валюти

Новини партнерів

"Правкотероризм": "Слуга народу" має "секретну зброю", що допоможе прийняти закон про гральний бізнес
У Миколаєві мати хворої на коронавірус дитини покусала санітарку лікарні