Дмитро Разумков: Росія використовує газ як політичний важіль тиску

Дмитро Разумков: Росія використовує газ як політичний важіль тиску
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews переклала інтерв'ю Die Welt з главою Верховної Ради Дмитром Разумковим, і обрала з нього найважливіше.

Чому Ангела Меркель "наш друг", чи боїться Німеччина "сваритися" з Росією і що глава українського парламенту думає про звинувачення України в "маніпулюванні голодомором" - далі в матеріалі.

Про це та багато іншого в інтерв'ю журналісту Die Welt розповів глава Верховної Ради України Дмитро Разумков. Редакція APnews переклала інтерв'ю і обрала з нього найважливіше.

Про Німеччину і "нацистів"

Нацистська Німеччина зробила один з найжахливіших злочинів у ставленні до України у Другій світовій війні. Посол України в Берліні назвав злочини нацистів "величезною фальшю в історичній пам'яті Німеччини". Як Ви думаєте, чи варто встановлювати спільний меморіал загиблих або ж їх повинно бути декілька?

У нас спільна історія та спільне майбутнє. Під час Другої Світової війни Польща, Чехія, Франція, Росія несла великі втрати, тому не варто порівнювати кількість жертв. Який пам'ятник зведе Німеччина залежить тільки від німецького парламенту. Для нас це не принципово.

Нацисти були в Англії, Франції, Нідерландах, однак ніхто не запропонував створити західноєвропейський меморіал. Чи є ця ідея створення пам'ятника всієї Східної Європи символом неправильної думки Німеччини на Схід? Хіба такий погляд не асоціюється з цим меморіалом? Ходять чутки, що така ідея позиціонує себе як божевільний погляд східних нацистів на світ, для яких в першу чергу був важливий мир для німецького народу.

Не думаю. Всі люди рівні. Скоєні злочини були спрямовані проти людей, всіх країн і народів. Моя сім'я також постраждала. Бабуся і дідусь були учасниками війни. Головне питання в тому, яка ідеологія правила в той час і як вона зруйнувала світ. В першу чергу постраждали люди і їхні стосунки, тому порівнювати жертв - нерозумно. Цим повинні займатися експерти.

Справа не в порівнянні, а розрізненні жертв. 8 травня, МЗС Німеччини Хейко Мас в річницю закінчення війни написав про жертви Радянського Союзу, але забув згадати Україну - одного з головних учасників війни. Ваш посол відреагував досить різко, це по-Вашому для "знаючих" людей?

Так, як варіант. Історики вже давно розповіли про реальні українські жертви. Це було доведено і визнано обома сторонами. У будь-якому випадку, можете самі запитати у нього про жертви Радянського Союзу.

Можливо, це тому, що Україна сама була жертвою режиму Сталіна. Голодомор 1930-х років суттєво позначився на вашому народі. Бундестаг вимагає визнання геноциду і вже створена відповідна петиція. Чи підтримуєте її?

Без сумнівів, голодомор для України - геноцид, і це факт. Я, як громадянин своєї країни, не можу сприймати цю трагедію інакше. Україна і українці пам'ятають свою історію, у нас безліч пам'ятників присвяченим цим подіям. Кожна країна приймає рішення за себе. Уряд Німеччини має саме для себе визначити - що таке голодомор в Україні.

Про долю "Північного потоку" і Ангелі Меркель

Відносини між Берліном і Кремлем розпалюються, в тому числі через звинувачення Росії в бік України. Вони вважають, що Ваша країна маніпулює голодомором. Як Ви вважаєте, чи боїться уряд Німеччини погіршення відносин з Москвою? Деякі вважають, що вона лукавить після отруєння Олексія Навального. Чи повинна бути припинена германо-російська програма Nord Stream 2?

Ми ніколи не розглядали проект Nord Stream 2 виключно як економічний. У майбутньому він буде мати внутрішні і зовнішні наслідки для Європи. Україна - надійна газо-транзитна країна, але ми на собі вже встигли відчути всі "принади", коли Росія використовує газ як політичний важіль тиску.

У 2014 році саме Ангела Меркель ініціювала введення санкцій Європи проти Росії, коли сталася анексія Криму. Потенційний канцлер Німеччини - Армін Лашет прихильник політики Меркель, але він м'якше по відношенню до Кремля.

Ангела Меркель - наш друг, яка багато зробила для України. Під час візитів до Берліна я зустрічаю представників різних партій Німеччини, тому незалежно від коаліції - інтереси України будуть враховуватися будь то схід або Крим. Я сподіваюся, що Німеччина і надалі буде відстоювати наші позиції, особливо в Нормандському форматі. (В якому Україна, Німеччина, Франція і Росія намагаються прийти до консенсусу.)

Про перемогу Байдена і президентства Зеленського

Дональд Трамп зміг протистояти Путіну, заблокувавши сотні мільйонів доларів американської військової допомоги Україні з метою передвиборчої кампанії. Перемога Джо Байдена - хороша новина для України?

Україна підтримує добрі стосунки як з лібералами, так і з республіканцями Америки. Їх підтримка щодо санкцій проти Росії так само хороша, як і військова. Я думаю, незалежно від рішення американського народу, відносини України і США не зміняться.

Володимир Зеленський до президентства був відомим коміком і шоуменом, але потрапив у політику волею випадку. Ви ж в політиці вже досить довгий час і цілком могли б стати його наступником. Чи готові?

Мене неодноразово запитували про це, але я тут не для того, щоб мріяти. У мене багато завдань до наступних виборів. Україна стикається з багатьма проблемами, на вирішенні яких нам необхідно зосередитися, в цій ситуації політичні амбіції відходять на другий план. В Україні я глава Верховної Ради, в аспекті німецького парламенту - президент парламенту, тому відносно, але я - президент.

Читайте також:
"Це просто ляпас": Посол України у Німеччині вимагає поставити пам’ятник українським жертвам війни у Берліні

Новини партнерів

В Сумах назвали ім'я майбутнього мера: хто ним стане
Бив ломом та влаштував смертельну ДТП: на Закарпатті депутата запідозрили у тяжких злочинах