Для виявлення безсимптомних хворих на коронавірус в Україні треба робити в 11 разів більше тестів - інфекціоніст

Для виявлення безсимптомних хворих на коронавірус в Україні треба робити в 11 разів більше тестів - інфекціоніст
Ексклюзив
Читать на русском

Наразі в алгоритмі тестування є нечітко описана процедура щодо критеріїв, через що нечітко поводяться і лікарі

В Україні роблять тільки 5-6 тисяч тестів на день, однак для виявлення безсимптомних хворих на коронавірус їх необхідно робити в 11 разів більше. Про це в ексклюзивному коментарі APnews розповів стратег, інфекціоніст, сервіс-дизайнер, консультант з управління змінами, директор Revival Institute for Future Вадим Арістов.

"Безсимптомні випадки МОЗ може побачити лише тоді, коли почне тестувати ці безсимптомні випадки. Якщо тестувати лише симптомні форми – ми зможемо виявити і ізолювати інфікованих людей, що спричинюють не більше 40% випадків поширення інфекції. Досі ми бачили, що потужність Міністерства охорони здоров’я та усієї мережі досягла межі. Кожен день ми робимо тільки 5-6 тисяч тестів, і це каже лише про потужність лабораторій, а не про рівень потреби. Тому що за обрахунками, які роблять різні країни, є різні пропорції, відповідно в Україні мало б сенс збільшити в 11 разів кількість тестувань. Тобто потрібно робити 384 тисячі тестувань на тиждень, а у нас відповідно близько 35 тисяч на тиждень", - пояснив він.

Арістов додав, що наразі в алгоритмі тестування є нечітко описана процедура щодо критеріїв, через що нечітко поводяться і лікарі. Кількість протестованих нових підозр на коронавірус в Україні відповідає лише 11,7% від всіх людей з ГРВІ. Таким чином, можна побачити, що в країні не охоплені навіть пацієнти з симптомами.

"Кого потрібно тестувати? Зараз алгоритм тестування каже про певні критерії, кого потрібно тестувати. Там є досить нечітко описана процедура щодо критеріїв тестування людей з симптомами ГРВІ. Відповідно ця нечіткість призводить до нечіткої поведінки лікарів. Не всіх людей з симптомами ГРВІ направляють на тестування з коронавірусу. Ми порівнювали кількість нових підозр на коронавірус і кількість ГРВІ в середині квітня. Виходило, що кількість перших (підозр на COVID-19) відповідала лише 11,7% від випадків других (ГРВІ). Однак тестувались на коронавірус люди не лише з симптомами ГРВІ - відповідно ГРВІ охоплено ще менше, ніж 11,7%. Ми ще навіть з симптомами всіх не охопили, а потрібно охопити значно більше - асимптомних та пресимптомних людей", - вказав інфекціоніст.

За його словами, передача інфекції від безсимптомних інфікованих спричинює лише 5% випадків, а від пресимптоних інфікованих – 45%. Арістов підкреслив, що саме інфіковані без симптомів становлять основну небезпеку поширення COVID-19 - оскільки вони продовжують контактувати зі здоровими.

"Вважається, що асимптомних випадків близько 25-50% від всіх випадків інфікування. Так оцінив Ентоні Фауччі і на цьому базується Америка. Однак є, наприклад, дослідження в тюрмі Огайо, де асимптомних випадків 95%. Є дослідження вагітних в 2 госпіталях Нью-Йорку – асимптомних 88%. Корабль-авіаносій Теодор Рузвельт – асимптомних 60%. Швидше за все, різниця залежить в суб’єктивній оцінці поняття симптомності. Дуже імовірно, що люди в тюрмі Огайо не вважають за симптоми, наприклад, певну слабкість, ломоту в м’язах,- це не такі сильні відчуття. Однак для нас важливе епідемологічне значення цієї частини інфікованих. Ці люди передають вірус іншим людям. Відповідно, їх можна виявити лише достатньою кількістю тестів, інакше наша система сліпа. Дослідження, опубліковане в Science, показує, що лише 5% інфікувань відбувається від по-справжньому асимптомних людей. Однак 45% інфікувань відбувається від пресимптомних людей – тобто таких, які на момент розповсюдження інфекції не мали будь-яких ознак інфекції в себе. І відповідно – не самоізолювались ", - уточнив інфекціоніст.

Крім того, він розповів, що для попередження повторних карантинів необхідно проводити більше тестувань та розслідувати з ким контактував кожен інфікований.

"Якщо зосереджуватись лише на тестуванні симптомних людей – ми здатні ізолювати лише 40% інфікованих. Решта - дуже суттєва частка людей, які розповсюджують інфекцію, знаходячись в суспільстві. Якщо ми не хочемо знаходитись в карантині 12-18 місяців, поки не перехворіє 70% суспільства - нам потрібно збільшити тестування і змінити дії нашої протиепідемічної системи після тестування. Тому що кожен підтверджений лабораторно випадок інфекції повинен одразу потрапляти в розслідування (контакт-трейсинг). Виявити з ким контактувала інфікована людина останні дні і знайти спосіб зв’язатися з ними. Розрахована певна норма: при 2-денній затримці між інфікуванням і тестуванням потрібно знаходити 70-90% інфікованих і відстежувати для карантину 70-90% їх контактних осіб. Вони, швидше за все, будуть ще у пресимптомній фазі - і саме такі випадки і будуть наповнювати значну частину тестувань у випадку 11-кратного їх зростання. Тоді ми можемо зупинити повністю епідемію і уникнути повторення карантинів. Бо будемо щоразу як скальпелем (так звана «стратегія скальпеля»), вирізати і забирати з суспільства всіх людей, у яких є вірус. І симптомних, і безсимптомних. Серед них будуть і хворі, і ті, хто з ним контактував і через кілька днів може піддатися вірусу. Відповідно, тоді ми можемо прийти до ситуації як в Новій Зеландії,- повної ерадикації вірусу, тобто усунення його зі своєї території. Або хоча б як Південна Корея, якій вдалося уникнути суворого карантину – бо весь час із суспільства забирали носіїв вірусу. Відповідно, там лише малі спалахи, які весь час гасять і не дають розігнатися епідемії", - резюмував Арістов.

Як раніше повідомляв APnews, при ослабленні карантину на бізнес лягає більше відповідальності у зв'язку з тим, що необхідно оцінювати ризики і знаходити баланс між отриманням прибутку і можливими негативними наслідками.

Новини партнерів

Зеленський пригрозив звільнити чиновників в регіонах, де не виплатять зарплати медикам
Поки Covid-19 не перехворіє 60-70% наcелення "колективного імунітету" не буде - інфекціоніст