Для українців вводять новий “податок”: чому можуть подорожчати телевізори, смартфони, ноутбуки та офісний папір

Для українців вводять новий “податок”: чому можуть подорожчати телевізори, смартфони, ноутбуки та офісний папір
Ексклюзив
Читать на русском

Цей закон - це таке собі «податкове навантаження» яке ляже на плечі споживачів (осіб, які будуть купляти ноутбуки, копіювальні пристрої, смартфони та інше)

Міністерство економіки України дало дозвіл двом приватним організаціям на збір з імпортерів по всій країні винагороду за авторський контент з кожного проданого смартфона, планшета, телевізора та навіть офісного паперу. Розглянути варіант збору відсотка з легальної імпортної та української техніки, пристроїв і паперу планують протягом 2020 року.

Але збір не буде введено, поки представники правовласників не домовляться з представниками імпортерів. На даний час переговори між імпортерами та організаціями колективного управління про розмір тарифів призупинені до завершення карантину.

Редакція APnews розібралась із законом, який, до речі, був прийнятий ще у 2018 році та розповідає, до чого він може призвести. Розібратись із законом та його наслідками нам допомогли адвокати Віталій Мацелюх та Ярослав Гришин.

Що це за закон

Так, Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» був прийнятий Верховною Радою України 15 травня 2018.

Адвокат Ярослав Гришин пояснив, що цим Законом визначається порядок встановлення Тарифів винагороди (доходу від прав) за відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників:

 • на МР3-плеєрах
 • аудіосистемах
 • музичних центрах з функцією запису
 • ноутбуках
 • планшетних комп'ютерах
 • персональних комп'ютерах
 • мобільних телефонах
 • дисках для лазерних систем зчитування
 • картах пам'яті ("smart-картки") та флеш-картках.

А також Тарифів винагороди (доходу від прав) за репрографічне відтворення творів та їх частин (уривків) та відповідне обладнання і матеріальні носії, за якими вони розраховані (за допомогою ксероксів, факсів, різографів, офісного паперу).

“Він визначається у відсотках від вартості того чи іншого товару. Розмір таких відрахувань пропонується встановити у відсотках в залежності від товару у розмірі від 0,44 % до 4,71 %”, - сказав експерт.

Як зазначив адвокат та керуючий партнер АО «Артіус» Віталій Мацелюх, суть збору зводиться до того, що кожен власник смартфона, планшета завантажує на свій пристрій об’єкти авторських прав (фільми, музику, аудіо книги та інше) і безоплатно ними користується.

“Внаслідок цього порушуються права авторів контенту, який скачується, оскільки вони не отримують відрахувань від такого скачування. Тому з метою захисту інтересів власників контенту в частині отримання винагороди передбачається, що імпортери техніки повинні включити у вартість товарів (телефонів, планшетів, телевізорів) збір за приватне копіювання і виплачувати його акредитованій організації колективного управління (ОКУ), а вона в свою чергу - виплачуватиме винагороду авторам”, - пояснив адвокат.

Хто та скільки буде стягувати

Згідно рішення Міністерства економіки, стягувати відрахування за цими тарифами можуть лише дві організації колективного управління:

 • Український музичний альянс, який буде відповідати за стягнення винагороди із вартості ноутбуків, смартфонів, планшетів, та телевізорів
 • Всеукраїнська агенції авторських прав, яка буде відповідати за стягнення винагороди із вартості паперу та копіювальних пристроїв

Для прикладу, порівняння попередніх ставок збору і запропонованих.

Для українців вводять новий “податок”: чому можуть подорожчати телевізори, смартфони, ноутбуки та офісний папір

Міністерство економіки також призначило переговори щодо встановлення тарифів винагороди. Проте, як пояснив адвокат Ярослав Гришин, для початку імпортери повинні узгодити з організаціями колективного управління розмір збору з кожного виду техніки.

“Переговори з цього приводу почалися у квітні 2020 року, але результатів досі нема через кардинальні протиріччя між учасниками”, - відмітив експерт.

Тарифи - пережиток минулого

За словами адвоката, імпортерів представляє Європейська бізнес-асоціація, яка вважає запропоновані тарифи пережитком минулого.

Процедура погодження тарифів детально закріплена ч. 2 ст. 20 Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

“У разі якщо сторони у процесі переговорів не дійдуть згоди щодо остаточних розмірів тарифів, організація колективного управління на строк до шести місяців застосовує тимчасові тарифи, розмір яких затверджується Кабінетом Міністрів України”, - сказав Гришин.

І наголосив, що у разі, якщо протягом шести місяців застосування тимчасових тарифів сторони не узгодили остаточні розміри тарифів, тариф визначається судом. За словами експерта, звернення до суду не звільняє користувачів від обов’язку сплати винагороди за тимчасовим тарифом до набрання чинності судовим рішенням.

Так, на даний час переговори між імпортерами та організаціями колективного управління про розмір тарифів призупинені до завершення карантину на прохання Європейської бізнес-асоціації.

Якими будуть наслідки

За словами адвоката Віталія Мацелюха, наслідком впровадження збору буде підвищення цін на імпортні товари, описані у Законі (смартфони, ноутбуки, планшети, телевізори та інше.)

“За своєю суттю, це таке собі «податкове навантаження» яке ляже на плечі споживачів (осіб, які будуть купляти ноутбуки, копіювальні пристрої, смартфони та інше)”, - відмітив експерт.

Як пояснив Віталій Мацелюх, з урахуванням того, що збір планується стягувати у відсотковому співвідношенні виходячи із вартості імпортного товару, актуальним є питання співставлення розміру сплаченого збору із шкодою, яка могла б бути завдана власникам контенту. Експерт вважає, що на це питання повинна звернути увагу ОКУ.

“Цей механізм почне діяти лише тоді, коли імпортери узгодять із ОКУ розмір збору щодо кожного виду техніки. Раніше держава встановлювала ставки збору, але після прийняття Закону у 2018 це повноваження отримала ОКУ”, - уточнив експерт.

Він відмітив, що перемовини з цього питання почалися у квітні 2020 року, але результатів поки що немає.

Плюси та недоліки закону

Адвокат Ярослав Гришин відмітив, що удосконалення правового механізму захисту авторських прав – це безумовно одна з важливих умов приведення українського законодавства до рівня європейського, та є необхідною умовою європейської інтеграції України.

Проте відмітив, що при остаточному визначенні цих тарифів вважає за потрібне врахувати також інтереси виробників та імпортерів.

“Інтереси виробників та імпортерів треба врахувати, оскільки істотне удорожчання імпортованої техніки через збільшення тарифів надасть велику перевагу продавцям нелегальної техніки”, - пояснив Гришин.

А от адвокат Віталій Мацелюх відмітив, що у цих перемовинах необхідно відстоювати та враховувати інтереси не лише імпортерів та власників контенту, а й споживачі, на плечі яких фактично ляже сплата цього збору, оскільки він буде включений до вартості товару.

Читайте також:

Новини партнерів

Профільний комітет передав постанову про відставку Авакова в Раду
У метро Києва поліція склала 37 протоколів на пасажирів через порушення карантинних правил