Для створення вакцини проти Covid-19 вчені знищать сотні тисяч акул

Для створення вакцини проти Covid-19 вчені знищать сотні тисяч акул
Читать на русском

Екоактивісти виступають проти вбивства сотень тисяч тварин.

Печінка акул є одним з кращих джерел сквалена - природної речовини, яка включає в себе потужні антиоксидантні та адаптогенні властивості. Тому деякі компанії в пошуку вакцини від коронавірусу використовують печінку як один з компонентів, проти чого виступають екоактивісти.

Про це повідомляє APnews з посиланням на The New York Times.

Що відбувається?

Організація з Лос-Анджелеса Shark Allies розгорнула кампанію проти збору тканин більш ніж у 500 000 акул, закликаючи Управління з контролю за продуктами харчування і ліків, а також інші регулюючі органи припинити використання цього компонента. Незабаром акція набула широкого розголосу в світі. Але не все так просто.

Сквален зазвичай використовується в якості зволожуючого компонента в косметичних засобах, але крім цього він запускає роботу імунної системи, забезпечуючи природний "щит". Печінка акули вважається одним з кращих джерел цього елемента шкірного жиру. Однак, за словами біолога з Флориди Кетрін Макдональд, кількість убитих тварин жахає - від 63 до 273 мільйонів тварин гине в рік. І понад два мільйони страждає саме через видобуток печінкового жиру.

Виробництвом ад'юванта, який містить близько 10 міліграмів сквалена, займаються дві компанії - GlaxoSmithKline і Seqirus. Їх вакцини тестуються на людях, а також використовуються в препаратах компаній Sanofi, Medicago і Clover Biopharmaceuticals, які співпрацюють з GSK.

Згідно з даними, на тонну сквалена необхідно 2 500-3 000 акул. Екоактивісти екстраполювали цю статистику і вказали на потенційний екологічний збиток акулам. Кетрін Макдональд заявляє, що дізнатися реальну дані дуже проблематично. У всьому світі налічується близько 500 видів акул, кожен з яких відрізняється за вагою, розміром, а також і змістом сквалену в печінці. Відповідно кількість необхідних акул може варіюватися від 1 000 до 1 000 000, в залежності від того скільки вакцини потрібно одній людині.

Більшість препаратів, які зараз проходять тестування, не містять печінковий жир. Але, швидше за все, на ринок незабаром вийдуть кілька зразків від декількох компаній.

Альтернатива акулам

"Сквалеон знаходиться не тільки в акулячих печінках, але і в безлічі інших рослинних і тваринних джерел. Проблема полягає лише в тому, що жир акули дешевий і доступний. Але це не виправдання!", Сказала Стефані Брендле, виконавчий директор Shark Allies. В якості альтернативи була запропонована каліфорнійська компанія Amyris, яка займається синтетичним варіантом вакцини.

Еван Берланд, директор з корпоративних комунікацій GSK в США, відреагував на ситуацію з розумінням, сказавши що його організація шукає обхідні шляхи для уникнення екологічної катастрофи, але це нереально під час пандемії.

За словами доктора Омара, інфекціоніста Єльського Університету, кожен з продуктів необхідно доопрацювати і протестувати, щоб бути впевненими в їх безпеці та ефективності, але це однозначно буде важкий процес зі своїми злетами і падіннями.

Чи винні виробники вакцин в зборі акулячого сквалена?

Ні GSK, ні Seqirus не назвали своїх постачальників, уточнивши що акули "зазвичай ловляться для інших цілей". Рибалки ловлять акул заради м'яса, плавників або просто як супутній прилов; у багатьох випадках масло, витягнуте з їхніх тіл, ліквідується.

Так чи варто турбуватися про те, що вакцини проти коронавірусу приведуть до масового винищення акул? Причин для занепокоєнь - немає. Навіть екоактивісти Shark Allies не вважають, що виробники препаратів "полюють на акул".

Вони їх засуджують, але при цьому не наполягають на припиненні розробки вакцини проти коронавірусу. Стефані Брендле всього лише акцентує увагу на більш гуманних альтернатив цього важливого компонента.

Джасмін Грем, біолог з лабораторії Mote Marine у ​​Флориді, також додала, що левова частка сквалена в основному спрямовується в менш важливу сферу - б'юті-індустрію. "У будь-якому випадку, ми не хочемо звинувачувати у всіх смертних гріхах людей, які намагаються врятувати людство".

Відзначимо, що створення вакцини від коронавірусу дійсно вкрай важливе завдання. Адже зовсім недавно ми повідомляли, що кількість хворих на коронавірус в світі перевищила 40 мільйонів осіб.

Новини партнерів

Степанов назвав "мріями" свою можливу відставку
Білорусь може закрити маршрути з Україною: названа причина