ДІУ під керівництвом Шевченка вела збиткову діяльність і порушувала закони, тепер він очолює НБУ

ДІУ під керівництвом Шевченка вела збиткову діяльність і порушувала закони, тепер він очолює НБУ
Читать на русском

Редакція APnews з’ясувувала, яку діяльність вів Шевченко до того, як очолити головну фінансову установу України.

Новопризначений глава Нацбанку Кирило Шевченко з 2004 до 2009 року очолював Державну іпотечну установу (ДІУ). Згідно аудиту Рахункової палати, протягом цих п’яти років відомство вело збиткову діяльність, порушувало законодавство і неефективно виконувала свої функції.

Редакція APnews підняла архіви, щоб з’ясувати, яку діяльність вів Шевченко до того, як очолити головну фінансову установу України.

Після правової та фінансово-господарської оцінки ДІУ Колегія Рахункової палати України виявила, що установа створила "сумнівну щодо повернення заборгованість на суму понад 700 млн грн", а потенційні доходи держави пішли в мінус 13,5 млн грн, про що свідчить відповідний звіт.

З 2007 по 2009 роки Державна іпотечна установа залучила величезну суму грошей під державні гарантії, а саме – 3 мільярди гривень.

Проте, коли Рахункова палата намагалась перевірити ефективність розподілу цих грошей, ДІУ відмовила у допуску на перевірку, що порушувало чинне законодавство. Відмову керівництво ДІУ аргументувало тим, що "у своїй діяльності ДІУ не використовує державних коштів", що на справі не відповідало дійсності.

Варто нагадати, що у 2008 році країна переживала глибоку фінансову кризу. Кошти, виділені ДІУ, мали бути спрямовані на рефінансування іпотечних кредиторів, проте використано за призначенням було лише третину. На які цілі було направлено 2/3 грошей?

Як констатувала Рахункова палата у своєму висновку, ДІУ порушувала законодавство.

Передумовою до безконтрольної діяльності ДІУ стали численні перепідпорядкування та зміни статутних положень, які ухвалювали уряд, Мінфін в наглядова рада ДІУ.

Рахункова палата в ході аудиту виявила, що ДІУ під керівництвом Шевченка розробляла необґрунтовані фінансові плани, створювала резерви фінансових витрат, що досягали 8 млн грн.

Що цікаво, ДІУ у 2008-2009 роках лише на зарплату п’ятьом членам правління і головному бухгалтерові виділила 6,6 млн грн - це 26% від всієї суми, що була передбачена на оплату працівників ДІУ.

Крім високої зарплати, керівництво ще й оновило свій автопарк. Кількість авто збільшилася до 9, на що було витрачено 440 тисяч гривень.

Головна функція ДІУ - масове надання дешевих іпотечних кредитів у гривні. Державна іпотечна установа повинна була кредитувати банки, щоб ті надавали ще більше кредитів на купівлю квартир, а після цього - "пакувати" позики, надані банкам у цінні папери та продавати їх охочим.

ДІУ почала функціонувати ще у 2004 році. Протягом чотирьох років (2005-2009) з державного бюджету в різній формі до ДІУ було спрямовано понад 4 млрд. гривень.

Раніше APnews повідомляв, що відомо про нового главу НБУ Кирила Шевченка.

Новини партнерів

Україна знову не потрапила в "зелений список" країн Євросоюзу
Зеленський назвав ключову умову повернення окупованих територій України