Чим страшний цукровий діабет і як уникнути хвороби - поради ендокринолога

Чим страшний цукровий діабет і як уникнути хвороби - поради ендокринолога
Читать на русском

Деталі про цукровий діабет, причини його виникнення та профілактику захворювання, дізнавалась редакція APnews.

Всесвітній день боротьби з діабетом у всьому світі відзначають 14 листопада. Цей день служить нагадуванням людям про те, що поширеність хвороби невпинно зростає, як і смертність через неї.

Деталі про цукровий діабет, причини його виникнення та профілактику захворювання, дізнавалась редакція APnews.

Оскільки тема нашого матеріалу медична, журналіст APnews звернувся за консультацією до лікаря-ендокринолога вищої категорії Галини Приходченко, яка детально розповіла про всі нюанси хвороби.

Що говорять цифри?

За даними ВООЗ цукровий діабет давно входить у трійку хвороб, які призводять до інвалідності населення та смерті. Науковці стверджують, що хвороба збільшує смертність в 2-3 рази й значно скорочує тривалість життя.

Щорічно кількість хворих на діабет збільшується в усіх країнах на 5-7%, а кожні 12-15 років подвоюється.

За офіційною статистикою МОЗ лише за період з січня по серпень 2020 року від цукрового діабету померли 1337 людей. Такі дані отримала редакція APnews у відповідь на запит.

Читайте також:
COVID-19 VS ВІЛ і самогубства. Від чого насправді помирають українці - інфографіка

Що таке цукровий діабет?

Медичне визначення говорить нам про те, що цукровий діабет - це захворювання ендокринної системи, основною характеристикою якого є підвищення рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну.

Чим страшний цукровий діабет?

Лікар-ендокринолог Галина Приходченко пояснила, що цукровий діабет страшний своїми ускладненнями, при яких порушуються всі види обміну речовин: вуглеводний, жировий, білковий, мінеральний.

“Розвиваються мікро- та макро-судинні ускладнення, ураження центральної та периферійної нервової системи. Таким чином страждають найперше органи-мішені: очі, нирки, головний мозок, судини нижніх кінцівок. Ускладнення, які розвиваються при цукровому діабеті неухильно прогресують. Що призводить до порушення функцій органів та дегенеративних змін в органах. А з часом і до інвалідності”, - розповіла лікар.

Типи цукрового діабету

За загальновідомою інформацією, розрізняють два типи цукрового діабету:

  • I тип - це абсолютна недостатність інсуліну, коли підшлункова залоза не може виробляти інсулін, внаслідок аутоімунного ураження.

Причина виникнення цього типу діабету на сьогоднішній день невідома і йому важко запобігти.

Симптоми, які виникають при діабеті I типу: надмірне сечовиділення (поліурія), спрага (полідипсія), постійне відчуття голоду, втрата ваги, зміна зору і втома. Ці симптоми можуть виникнути раптово.

  • II тип - це відносна недостатність інсуліну, найчастіше він розвивається у людей з ожирінням, коли інсуліну виробляється підшлунковою залозою достатньо, але він не засвоюється через те, що рецептори органів заблоковані жировою тканиною.

Симптоми даного типу можуть бути подібними із симптомами діабету I типу, але частіше є менш вираженими.

Чим страшний цукровий діабет і як уникнути хвороби - поради ендокринолога

Найбільша проблема цукрового діабету - у пізній діагностиці

За словами ендокринолога, діабет можуть діагностувати аж на 10-му році захворювання. Це пояснюється тим, що аналіз крові на цукор, який здають натщесерце, не у всіх випадках буде інформативним.

“Другий тип цукрового діабету він, як правило, розвивається поступово. Згідно з останніми дослідженнями, в термін до 10 років вже є порушення толерантності до вуглеводів, а діагноз “цукровий діабет” ще не встановлено, тому що цукор крові натщесерце може бути в нормі, але він підвищується вище норми протягом дня після їжі. Тому ми не можемо діагностувати, тому що людина приходить в лабораторію зранку”, - пояснила Галина Приходченко.

Таким чином, на момент діагностування цукрового діабету може пройти вже до 10 років і людина входить вже в класичний цукровий діабет вже з ускладненнями.

Крім цього лікар зазначила, що поступово порушення толерантності до вуглеводів також призводить до розвитку мікросудинних ускладнень та ускладнень з боку ЦНС. Порушення толерантності до глюкози можна вважати преддіабетом.

Діабет ще не діагностований, а вже діє з руйнівною силою на організм.

Щоб не дати цукровому діабету розвинутися до критичних наслідків, слід пам’ятати про ранню діагностику.

Для цього, каже лікар, людям із зони ризику рекомендують тестувати.

“Людей з надлишковою вагою рекомендують тестувати на предмет глікованого гемоглобіну (лабораторна діагностика), індекс Хома, інсулін - це основні показники, які можуть свідчити про гіперінсулінізм та порушення толерантності до вуглеводів. Також бажано, звичайно, контроль рівня цукру натщесерце, здавати аналіз сечі з добової кількості на цукор, за рахунок цього також можна підловити той момент, коли розвивається діабет. Тому що наявність цукру в сечі свідчить про те, що протягом доби рівень цукру в крові підвищується вище нормальних показників”.

Таким чином, ранній діагностиці також сприяють - контроль ваги, контроль цукру, контроль глікованого гемоглобіну.

Тенденція поширення діабету дуже плачевна: за даними ВООЗ, кожна третя дитина, народжена після 2000 року має ризик розвитку цукрового діабету.

Чим страшний цукровий діабет і як уникнути хвороби - поради ендокринолога

Як уникнути цукрового діабету?

Діабету першого типу уникнути майже неможливо, але якщо мова йде про другий тип, то у наших силах зробити все, щоб ця хвороба не розвивалась.

Найголовнішим правилом для уникнення цукрового діабету другого типу є правильне харчування, при якому слід зменшити кількість вживання легких вуглеводів та збільшити вживання овочів, фруктів, зелені, тобто клітковини.

Після цього, радить ендокринолог Галина Приходченко, треба налагодити режим харчування.

“Зараз у всіх ненормований робочий день і люди пізно приходять з роботи, їдять о 20:00, чи 22:00 - так не має бути. Вечеря повинна закінчуватись о 19:00. Тобто слід запобігати пізньому вживанню їжі, переформатувати співвідношення білків-жирів-вуглеводів, зменшити кількість вживання жирів та вуглеводів”, - радить вона.

Чим страшний цукровий діабет і як уникнути хвороби - поради ендокринолога

Також необхідно оптимізувати фізичні навантаження.

“Зараз дуже багато людей з гіподинамією - сидячий спосіб життя, люди мало рухаються. Треба збільшити кількість фізичних навантажень - більше рухатись, лікувальна фізкультура, ходьба, басейн, велоспорт”, - підсумувала лікар.

Чим страшний цукровий діабет і як уникнути хвороби - поради ендокринолога

Можемо зробити висновок, що діабет на сьогодні дуже поширена хвороба чи не у всіх країнах світу, в тому числі і в Україні. Це захворювання вимагає до себе уваги, а також дисципліни і самоконтролю від хворого. Дотримуючись здорового способу життя, хворі діабетом цілком можуть контролювати цукор в крові і не давати хворобі прогресувати. Якщо ж не звертати уваги на перші прояви недуги, то є ризик розвитку страшних ускладнень, які в подальшому призводять до інвалідності.

Карантин “вихідного дня” знизить захворюваність коронавірусом на 10-15% - епідеміолог
Епідеміолог назвав два сценарії подолання COVID-19 в Україні

Новини партнерів