COVID-19 стане смертоносним: вчені назвали ключову проблему "колективного імунітету"

COVID-19 стане смертоносним: вчені назвали ключову проблему "колективного імунітету"
Ексклюзив
Читать на русском

Вірус може еволюціонувати в гіршу сторону і стати ще більш смертельним.

Після повного локдауна була надія, що чим більше людей придбають колективний імунітет проти коронавірусу, тим швидше світ впорається з епідемією 21 століття. Однак, нові дослідження показали еволюцію штаму Covid-19 - і він стає більш небезпечним.

Результати показали, що нездатність контролювати спалахи вірусу і навмисне зараження - збільшують ймовірність мутації в більш шкідливі форми.

МОЗ неодноразово попереджало про небезпеку такого підходу до вирішення проблеми пандемії, адже спроби знайти колективний імунітет могли привести до постійних смертей і переповнених лікарень. Але вони не врахували, що вірус може еволюціонувати в гіршу сторону і стати ще більш смертельним.

З 1980-х років біологи-еволюціоністи теоретично припускали можливість передачі патогенного в інший організм. Однак провести експеримент в ті роки було важко.

Інфекційне захворювання являє собою систему безлічі рухомих частин - взаємодія патогена і його хазяїна. У природі існує величезна генетична різноманітність, яка доповнюється новими видами, тому створення контрольованого експерименту практично неможливо.

У 1994 році на сході США зяблики поширили пташиний вірус, який вражав очі. Група вчених під керівництвом Камілли Бонно з Університету Екстера опублікувала своє дослідження в журналі Evolution Letters.

Дослідники взяли близько 50 зразків бактерії Mycoplasma gallisepticum та ізолювали зябликів від них. Потім вони досліджували захворювання, викликане іншими різновидами птахів, які ніколи не піддавалися впливу бактерії Mycoplasma gallisepticum і створили сприятливе середовище для епідемії в рамках наукового дослідження. Експеримент підтвердив еволюціонування патогенів, які домінували над вірусної популяцією.

"Мета патогенів - мутувати і розмножуватися. Вони еволюціонують і оптимізують рівень передачі вірусів", - заявив доктор Бонно.

При зустрічі вірусу з імунною або вакцинованою людиною у нього менше шансів до поширення, а завдяки природному відбору він вимирає. Якщо потенційні хворі не вживають ніяких заходів захисту від вірусу - їх шанси на здорове майбутнє зменшуються. З іншого боку патоген може пристосуватися і поширюватися іншими способами, але більш активно.

Олів'є Рестіф, вчений з Кембриджського університету, дорікнув дослідженню стереотипністю у ставленні до інфекційних захворювань:

"Ми помічаємо тільки раптово виникаючі віруси, які зникають як спалах. В цей же час вже відомі патогени ескалують і вражають імунну систему з новими силами.

Супербактерії як один з прикладів, вони стійкі до антибіотиків і найчастіше атакують пацієнтів з імунодефіцитом."

Пауль Евальд, біолог-еволюціоніст з Університету Луїсвілля в Кентукі сказав, що людство зіграло з вірусом в "російську рулетку", що негативно відбилося на світі.

"З часом він послабить свою хватку, кількість смертей знизиться і це стане звичайним сезонним явищем як грип. Цей процес може прискоритися, якщо дотримуватися всіх заходів безпеки під час пандемії."

"Нам не варто розслаблятися, адже майбутні патогени можливо більш деструктивні, ніж Covid-19, адаптація до яких буде довгою. Актуальна ситуація це не найгірший сценарій для всіх."

Переклад статті The Guardian

Новини партнерів

Pfizer подала запит на реєстрацію вакцини від COVID-19
Лукашенко знайшов у Києві «центр американських спецслужб»