ЧС 2022 з футболу став причиною смерті понад 6500 робочих мігрантів в Катарі - розслідування

ЧС 2022 з футболу став причиною смерті понад 6500 робочих мігрантів в Катарі - розслідування
Читать на русском

Більшість мігрантів були змушені заплатити близько 1500 доларів, щоб працевлаштуватися простим прибиральником на час будівництва проєктів для Чемпіонату світу з футболу 2022

Під час роботи над будівництвом інфраструктурних об'єктів Чемпіонату світу з футболу 2022 понад 6500 робочих мігрантів з Індії, Пакистану, Непалу, Бангладешу та Шрі-Ланки трагічно загинули в Катарі за 10 років. Причина масових самогубств і нещасних випадків, за версією уряду, - природна смерть. Однак розслідування The Guardian вказує на явну причетність смертей до будівельних проєктів ФІФА до Чемпіонату світу з футболу 2022, а також на десятирічну байдужість і недбалість Катару стосовно своєї робочої сили.

Про це повідомляє APnews з посиланням на The Guardian.

Катарські урядові джерела поділилися з редакцією The Guardian невтішною статистикою - починаючи з 2012 року в середньому за тиждень гине 12 мігрантів з Індії, Пакистану, Непалу, Бангладеш та Шрі-Ланки, що працюють над розвитком інфраструктури Катару до чемпіонату світу з футболу 2022 року.

Дані Індії, Бангладеш, Непалу і Шрі-Ланки вказують, в період з 2011 по 2020 роки в країні загинуло 5927 мігрантів, зайняті над будівництвом Катару. Додаткова статистика посольства Пакистану в Катарі повідомляє ще про 824 нещасних випадків за десятиліття.

Однак ці цифри значно занижені, оскільки статистика не враховує ряд смертей філіппінців і кенійців, які також відправляються до приймаючої країни на заробітки. Також до звіту не включені смерті за останній квартал 2020 року.

Останнє десятиріччя було дуже насиченим для Катару. Справа вся в тому, що середньосхідна країна у 2010 стала приймаючою стороною в Чемпіонаті світу з футболу, який відбудеться у 2022 році. У Катарі була розгорнута програма великого будівництва, щоб не впасти в бруд обличчям перед закордонними представниками. Окрім 7 нових стадіонів, було розплановано десятки великих проєктів, в тому числі новий аеропорт, дороги, системи громадського транспорту і готелю. А ось родзинкою має стати побудова абсолютно нового міста, в якому, власне, і пройде фінал футбольного чемпіонату.

Директор групи FairSquare Projects, що займається захистом прав робочих в країнах Перської затоки, Нік МакГіхан заявив, що більшість смертей не пов'язують з родом діяльності мертвих мігрантів в Катарі, проте всі вони були залучені до інфраструктурних об'єктів приймаючої країни:

"Майже всі померлі були працювали над великими проєкт Катару, готуючи країну до чемпіонату світу. З 37 смертей, безпосередньо пов'язаних з будівництвом стадіонів, тільки 3 випадки були визнані оргкомітетом. Все решта 34 смерті були класифіковані як "не зв'язані з роботою". Отримані нами дані викривають ставлення Катару до своєї робочої сили та не тільки вказують на нездатність країни убезпечити 2 мільйони мігрантів, а й навіть провести правдиве розслідування причин смерті, щоб їх сім'ї змогли дізнатися правду".

ЧС 2022 з футболу став причиною смерті понад 6500 робочих мігрантів в Катарі - розслідування

За статистикою криються плачевні історії тисячі зруйнованих сімей, які залишилися без чоловіків і синів. Вони з усіх сил намагаються отримати компенсацію, не розуміючи обставин смерті своїх близьких.

Одна з таких історій трапилася з сім'єю Гал Сінгха Рая з Непалу, який заплатив близько 1500 доларів, щоб працевлаштуватися прибиральником в таборі для робітників Чемпіонату світу, що будують Education City. Але через тиждень роботи він наклав на себе руки.

Мігрант Мохаммад Шахід Міа з Бангладешу, отримав удар струмом у своєму робочому приміщенні через потрапляння води на оголені електричні кабелі.

Ще один випадок стався з індійським мігрантом Мадху Боллапіллі. Його сім'я досі залишається дивується, як здоровий 43-річний чоловік помер "природною смертю" під час роботи в Катарі. Його мертве тіло знайшли на підлозі кімнати гуртожитку.

Жахливе число загиблих в Катарі зазначено в офіційних даних Катару з причинами смерті, як численні тупі травми в результаті падіння з висоти, асфіксія від удушення, а також невстановлена ​​причина смерті в результаті розкладання. Але найбільш поширеною причиною є так звана "природна смерть", яку часто пов'язують з гострою серцевою або дихальною недостатністю.

Згідно з даними, 69% смертей серед індійських, непальських і бангладеських робочих належать до категорії природних. Раніше редакція The Guardian також повідомляла, що такі урядові класифікації смертей зазвичай робляться без розтину та найчастіше не дають законного пояснення основної причини цих смертей.

У 2019 з'ясувалося, що сильна літня спека в Катарі буде основною причиною загибелі багатьох робітників. Дослідження ООН довело, що протягом чотирьох місяців на рік робочі мігранти стикалися з тепловими ударами під час роботи на вулиці.

У 2014 році уряд Катару намагався зробити крок вперед та внести поправки в закон, що дозволяють проводити розтини трупів у всіх випадках несподіваною або раптової смерті, а також ініціювати розслідування за попередніми смертями. Однак не було виконано жодного, ні іншого.

Дослідник Human Rights Watch в Перській затоці Хіба Заядін заявила, що Катар продовжує затягувати вирішення цього важливого і невідкладного питання, явно ігноруючи життя робітників з інших національностей:

"Ми закликали Катар внести поправки до свого закону про розтини, вимагаючи проведення судово-медичних розслідувань в усіх випадках, і прийняти закон, який забезпечить перевірену інформацію загибелі з медичним висновком лікаря у свідоцтві про смерть".

Уряд Катару не заперечує факту того, що кількість смертей пропорційно робочим мігрантам в країні, проте наполягає на тому, що ці жалюгідні цифри охоплюють білих комірців, які працювали багато років та померли в Катарі тієї ж природною смертю.

"Коефіцієнт смертності в цих громадах знаходиться в межах очікуваного діапазону з точки зору чисельності та демографічного складу населення. У будь-якому разі кожне загублене життя - це трагедія, і ми докладаємо всіх зусиль, щоб запобігти кожну смерть в нашій країні", - йдеться в урядовому коментарі середньосхідної країни.

Представник місцевої влади також додав, що всі громадяни, в тому числі й іноземні, мають доступ до безоплатного першокласного медичного обслуговування, а в останнє десятиліття спостерігається стрімке зниження рівня смертності серед робочих мігрантів. За його словами, статистика знижується завдяки реформам у сфері охорони здоров'я і підвищеної безпеки в системі праці.

Статистика Катару має ще кілька "зручних" причин смерті серед мігрантів з Індії, Непалу і Бангладеш: дорожньо-транспортні пригоди - 12%, нещасні випадки на виробництві - 7% і самогубства - 7%. Смертність від Covid-19 знаходиться на досить низькому рівні - всього 250 випадків серед мігрантів всіх національностей.

Дослідження The Guardian вказує не тільки на урядове байдужість і недбалість, а й на повну відсутність прозорості, строгості та деталізації при реєстрації смертей в Катарі. Посольства в Досі, столиці Катару, неохоче діляться будь-якими даними, які могли б допомогти сім'ям померлих. Ймовірно, з політичних міркувань. А ось там, де надають статистику, є невідповідності між цифрами різних державних органів. Також не існує єдиного стандарту для реєстрації причин смерті, що призводить до повного хаосу в документаціях і звітах.

У приклад можна привести посольство південної Азії, країна якої не розголошується, яка заявила, що не може поділитися даними про причини смерті, оскільки вони записані від руки в блокноті.

"Навколо цих смертей геть відсутня ясність і прозорість. Катару необхідно посилити стандарти праці та техніки безпеки на виробництві", заявила дослідник Amnesty International в Перській затоці Мей Романос.

Організаційний комітет Чемпіонату світу з футболу в Катарі зміг лише висловити свої співчуття сім'ям загиблих і спробувати виправдатися:

"Наша організація глибоко шкодує про всі трагедії, але ми завжди розслідували кожен інцидент, роблячи висновки. Ми завжди підтримували прозорість в цьому питанні та заперечували всі неточністі в утвердженні кількості загиблих робітників".

Представник ФІФА заявив про свою прихильність щодо захисту прав працівників на всіх проєктах ФІФА:

"Наша організація дотримується суворих заходів з охорони здоров'я і безпеки робітників. Частота нещасних випадків на будівельних майданчиках ЧС з футболу 2022 року була доволі низькою, якщо порівнювати з іншими великими будівельними проєктами всього світу", - прокоментували вони, не надавши ніяких доказів.

Раніше APnews також повідомляв, в Греції воротар обпік руку, поки смажив стейк. Кнетт обпік руку в дуже невідповідний момент - якраз напередодні важливої зустрічі своєї команди проти "Панатінаїкоса".

Новини партнерів

З 24 лютого в Україну повертається адаптивний карантин: які області стануть "червоними"
“Не міг стояти на ногах”: у центрі Львова зупинили водія зі смертельною дозою алкоголю в крові