Чорнозем для МВФ. Плюси і мінуси скандального "земельного закону" очима економістів

Чорнозем для МВФ. Плюси і мінуси скандального "земельного закону" очима економістів
Ексклюзив
Читать на русском

Експерти зійшлися на тому, що закон про ринок землі не вплине на економіку, так як землі розпродаватимуться досить дешево. Однак деякі плюси в законі все ж знайшлися.

Верховна Рада на нічному засіданні з 30 на 31 березня прийняла закон про ринок землі, його підтримали 259 депутатів. З огляду на неоднозначну реакцію суспільства на таке рішення парламенту важливо розуміти, що він буде означати для економіки України.

APNews опитав українських експертів в економічній області, щоб дізнатися відповідь.

Володимир Дебой в ексклюзивному коментарі назвав такі плюси нового закону (в тому вигляді, в якому його прийняли на позачерговому засіданні):

  • Україна отримала ще один "ковток повітря" у вигляді позики і на якийсь період зможе відтягнути дефолт, отримала можливість траншу і можливість погасити борги і трошки інвестувати в економіку.
  • Ситуацію можна використовувати в плюс для тих людей, які вимушено повернулися в Україну із заробітків, створити для них робочі місця і дати можливість працювати на рідній землі. І відповідно примножувати національне багатство, економіку і промисловість.

За словами експерта, дуже важливо скористатися цим часом, щоб не було справжнього дефолту, щоб вижити і пройти цю складну ситуацію з пандемією, адже складна вона для нашої держави як в епідеміологічному плані, так і в економічному.

За думкою експерта, мінусами є те, що:

  • Цей закон прийнятий під тиском міжнародних фінансових структур, він прийнятий як вимога, і Президент про це чітко сказав. Від прийняття цього закону залежало, чи отримає Україна транш. Він нічого не має спільного з цивілізованого відкриттям ринку землі і, на жаль, відкривати ринок в умовах убогості українського народу, бізнесу, фермерства - це напевно не є пріоритетом держави.
  • Цей закон навряд стане новою можливістю для української економіки.

Також Дебой уточнив, що закон прийнятий виважено і не є таким вже категоричним.

"Зменшили кількість гектарів, які можуть придбати одні руки (до 100 га), є певні відстрочки щодо вступу в дію цього закону. І, врешті-решт, це воля кожної людини - продати або не продати землю. Якщо власник не захоче продавати землю, на сьогоднішній день його ніхто не може змусити. Інше питання - як складеться його доля і економічна ситуація, яка може вплинути на його рішення ", - підсумував експерт.

Міжнародний експерт і економіст Ігор Гарбарук з плюсів нового закону з погляду економіки назвав тільки один: люди отримали право продати свою землю. При цьому заявив, що інших плюсів він не бачить.

"Завжди згадую фразу Віктора Ющенка:" Чи можна продавати хату, коли вона горить? ". Він говорив це з приводу приватизації, я говорю це з приводу землі", -поділився експерт.

Він повідомив, що в сусідніх країнах, в яких нерозвинена економіка, вартість землі сягає 2,5 - 3 тисяч доларів. Гарбарук вважає, що шансів продати землю в Україні за 2 тисячі доларів практично немає. А якщо ситуація з обмеженням економіки триватиме, то вартість землі ще впаде.

"Чому в великих країнах вартість землі вище? Все просто: порівняємо ВВП. В Україні - 135-140 мільярдів, а у них - це трильйони доларів. Відповідно, країни в яких ВВП вимірюється трильйонами, земля коштує дорожче. Тому що на цій землі вони виробляють не просто зерно, а продукт кінцевого споживання, у якого буде висока вартість", - сказав Гарбарук.

Також він зазначив, що в цьому питанні також важлива практика - як все буде відбуватися. Гарбарук вважає, що всі процеси, які відбуваються, повинні бути спрямовані на підтримку національного виробника. З одного боку - це фермер, якого потрібно підтримувати, надавати кредити з лояльними відсотками (максимум 3%) на придбання цієї землі, купувати с/г техніку. З іншого боку - це великий с/г виробник, наприклад, ті ж агрохолдинги. Тому що вони створюють великі промислові підприємства, велику кількість робочих місць і платять великі податки.

Експерт вважає, що сам продаж землі нічого Україні не дасть. На його думку, потрібна програма для підтримки як великих, так і малих виробників. І це все потрібно балансувати.

Фінансист Сергій Фурса вважає, що якщо судити про ту форму закону, в якому його прийняли, плюс тільки один - мораторій нарешті скасують.

"Мораторій в принципі порушує права власників. Але чи буде від цього якийсь економічний ефект - ні, не буде. І це вже мінус ", - зазначив експерт.

Глава комітету економістів України Андрій Новак з плюсів називає те, що:

  • новий закон не дасть можливості скуповувати землі: в одні руки дозволяється до 100 га;
  • поки не буде ризику покупки української землі іноземцями.

"Негатив я бачу в тому, що поки сам ринок не підготовлений: власники полів самі не знають, а де саме знаходяться їх ділянки. Це погано, адже може виникнути ситуація коли на одну і ту ж землю претендуватимуть одразу кілька власників ".

Крім цього, в питанні мінусів закону експерт наголосив на тому, що не сформована фінансова складова впровадження реєстру землі, тобто не сформовані фінансові установи, які займалися б кредитуванням для фермерів.

"Зараз цей закон можна прийняти тільки як той, який прийняли, щоб задовольнити одну з умов МВФ, без грошей якого ми зараз не обійдемося. Ну і одночасно цим законом зняли ризики і напруги, які були в українському суспільстві щодо неможливості прийняття ринку землі в тому варіанті, в якому він був сформований спочатку", - підсумував Новак.

Раніше APNews повідомляв про думку політолога на закон про ринок землі. Він вважає, що прийняття цього закону призведе до падіння рейтингу президента Володимира Зеленського

Новини партнерів

В’їзд до міста лише за необхідності: Івано-Франківськ посилив карантинні заходи
Хворим на коронавірус дозволили виходити до аптек та магазинів за певних умов