Чому в Україні різко подорожчали олія, яйця та цукор і яких цін на продукти чекати

Чому в Україні різко подорожчали олія, яйця та цукор і яких цін на продукти чекати
Ексклюзив
Читать на русском

Експерт попереджає, найближчим часом в Україні подорожчають ще овочі та хліб

За останній час в Україні різко зросла вартість деяких продуктів. Зокрема, соняшникова олія тепер коштує не по 30 грн, а по 60. Також подорожчали яйця і цукор.

Редакція APnews поспілкувалася з економістом Олегом Пензіним, який пояснив, чому так сталося і яких цін чекати в найближчому майбутньому.

Соняшникова олія. За словами експерта, причин зростання ціни соняшникової олії кілька - як внутрішніх, так і зовнішніх.

"Олія - це продукт промислової переробки, значить в його вартість входить робоча сила. У січні у нас на 22% підскочила мінімальна зп - це все позначається і на ціні продукції. Енергоносії також підскочили в ціні, що теж лягло в вартість продукції. Також вплинули на ціну зменшення обсягу збору врожаю, неврожай в тих країнах, які зазвичай її виробляють.

Але головна причина в тому, що на зовнішній ринок вийшов з дуже великим попитом Китай, який зараз різко збільшує свої продовольчі запаси в країні. А в силу того, що ринок діє за принципом рівноваги попиту та пропозиції при формуванні ціни, то на світовому ринку ціна, завдяки китайцям, дуже різко зросла, причому це стосується всіх видів рослинних олій", - пояснив експерт.

При цьому додав, що ціна зараз більш-менш стабілізувалася. У травні вона залишиться, ймовірно, такою ж. А вже в червні, за результатами врожаю, цілком можливо, може зменшитися.

Цукор. Зростання ціни на цукор пов'язане з тим, що в Україні менше зібрали цукрових буряків в минулому і позаминулому році - пояснює економіст. Крім того, Мінекономіки оголосило про розподіл 350000 тонн тростинного цукру в Україні, який раніше не пускали, так як на нашому ринку виготовляється і вживається тільки цукор з буряка. Це, на думку економіста, теж має зупинити зростання цін на цукор.

Яйця. Крім таких причин як зростання ціни на робочу силу і енергоносії, причиною підвищення вартості яєць є і подорожчання кукурудзи на зовнішньому ринку.

"Тут потрібно розуміти, що яйце - продукт промислового виробництва. 60% вартості яйця - це комбікорм. Кукурудза на зовнішньому ринку істотно зросла, тому з'явилася об'єктивна причина зростання ціни на зовнішньому ринку. Також яйце це робоча сила і енергоносії. Все це теж впливає. Звідси і ціна. І якщо в листопаді собівартість яйця була 1,7 грн, зараз вона 2,60 грн. Виходячи з таких розрахунків, знайти зараз десяток яєць дешевше 35 грн практично неможливо", - сказав Олег Пензин.

Але зазначив, що і в цьому випадку ціна повинна стабілізуватися і найближчим часом не рости, хіба що перед Великоднем.

На питання, яких ще подорожчань чекати українцям, економіст назвав овочі і хліб.

"Овочі, звичайно ж, будуть рости до початку червня, і рости будуть добре. Хліб буде дорожчати однозначно, грубо кажучи, по відсотку на місяць. Точкою неповернення з приводу цін стане червень. Як я вже сказав, ми будемо знати, що буде з урожаєм, і вся логіка формування цін буде залежати від нього. Якщо рік буде неврожайним, ціни будуть рости, що б уряд не робив. Якщо урожайний, то все буде спокійно і добре", - підсумував експерт.

Читайте також:
Колапс на ринку пального: чому ціни на АЗС "повзуть" вгору і що подорожчає найбільше

Новини партнерів

Розмови про НАТО - порожні. Потрібно закінчити війну і повернути країну до нормального життя - Зубченко
Прикордонників, які знущалися з козулі, відсторонили від служби