
Ми зібрали результати досліджень різних країн, ВООЗ, а також препарати, які допомогли одужати українським громадянам
Кількість хворих на коронавірус людей в Україні і світі зростає, ліків від інфекції досі немає. Зеленський навіть пообіцяв мільйон доларів за вакцину від Covid-19. Однак навіть в умовах відсутності ліків, є ті, хто видужав.
APnews з'ясував, чим лікують пацієнтів з коронавірусом на сьогоднішній день як в Україні, так і в світі. Ми також написали офіційний запит в МОЗ з проханням надати перелік ліків, які допомагають боротися з інфекцією. Чекаємо відповіді.
Варіанти лікування від ВООЗ
На сьогоднішній день ВООЗ ще не розробила конкретний протокол лікування Covid-19, тому кожна країна використовує свої власні методи і напрацювання. Але в той же час Всесвітня організація відібрала чотири варіанти найбільш перспективних методів лікування:
- Ремдесівір. Противірусний препарат, раніше застосовувався для лікування лихоманки Ебола.
- Лопінавір/Ритонавір. Комбінований противірусний препарат, є ліцензованим лікуванням ВІЛ.
- Інтерферон бета-1а. Теж противірусний, використовується для лікування розсіяного склерозу.
- Хлорохін і гидроксихлорохин. Дуже тісно пов'язані і використовуються для лікування малярії та ревматології відповідно.
При цьому також відзначили, що в Китаї і Франції невеликі дослідження надали деякі ознаки можливої користі хлорохінфосфата від пневмонії, викликаної Covid-19, але потребують підтвердження за допомогою рандомізованих досліджень.
Чим лікують коронавірус в світі
Такі країни як США, Китай, Японія, Франція дотримуються рекомендацій ВООЗ і підтвердили дію перерахованих вище препаратів при боротьбі з вірусом. А також тестують дію і інших препаратів.
Так, президент Америки в своєму Twitter заявляв про можливу користь гідроксихлорохіну і азитроміцину. "Разом вони можуть стати однією з найвизначніших змін в історії медицини", - написав Трамп в своєму Twitter.
Управління з нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) США схвалило використання протималярійних препарату плакеніл для лікування пацієнтів з Covid-19.
Крім цього, Національна медична бібліотека США спочатку представила список відразу з 84 препаратів, які можуть бути ефективними проти COVID-19. Серед них (крім тих, що назвали в ВООЗ):
- Рибавірин - противірусний препарат, використовують для лікування важких респіраторних інфекцій, в тому числі і вірусного гепатиту С;
- Фавіпіравір - препарат використовують при лікуванні грипу;
- Мезілат камостата - використовується при лікуванні раку, доведено, що він блокує дію протеаз, які необхідні коронавірусу для проникнення в клітину;
- Інтерферони - ряд білків, схожі з тими, які виділяє організм у відповідь на вторгнення вірусу. Та інші.
В Японії широко використовуються такі препарати як фавіпіравір та авіган. Препарати для лікування грипу в березні схвалили в якості експериментального засобу лікування інфекцій Covid-19. Там також випробували в лікуванні радянський препарат арбідол. Дія препарату порівняли з фавіпіравіром. Дослідження показали, що фавіпіравір не допомагав людям швидше відновитися в порівнянні з арбідолом. Проте, фавіпіравір значно скорочував період жару або кашлю у хворих.
В одному з досліджень, що проводилося у Франції, в багатьох випадках невелика кількість пацієнтів з COVID-19 отримували або гидроксихлорохин, або гидроксихлорохин в поєднанні з антибіотиком, званим азитромицином.
Як лікують коронавірус в Україні зараз
Спираючись на досвіді колег з Китаю, Італії, Іспанії, США та Кореї українські лікарі також створили протокол лікування, грунтуючись на препаратах проти малярії і СНІДу. 10 квітня прем'єр-міністр Шмигаль повідомив, що в протокол додали ще один препарат - фавіпіравір, про який уже писалося вище. А 13 квітня до нього додався плаквеніл. Це препарат по боротьбі з ревматоїдними захворюваннями.
Повний перелік препаратів, які внесені в протокол лікування коронавируса в Україні можна переглянути тут. Туди також внесені препарати, про які заявили в ВООЗ.
Відзначимо, що 9 квітня Степанов оголосив, що в Україні везуть 320 тисяч таблеток з діючою речовиною гідроксихлорохин (протималярійні препарати) для симптоматичного лікування хворих на коронавірус.
При цьому деякі країни вже почали відмовлятися від протималярійних препаратів через побічних ефектів, які вони викликають. Наприклад, в Швеції відмовилися використовувати хлорохін через серйозні побічні ефекти у вигляді спазмів, мігрені, втрати зору. А Великобританія закликала не використовувати хлорохін до завершення клінічних випробувань, оскільки до цих пір немає переконливих доказів, що препарат допомагає при Cоvid-19.
Чим лікувалися українці, які вже одужали
APnews також стежив за тим, які препарати призначали для лікування хворим, які вже побороли інфекцію.
Зокрема нардепа Шахова лікували препаратами "Плаквеніл" (протималярійний препарат) і "Сумамед" (антибіотик з діючою речовиною Азитроміцин) і іншими антибіотиками.
Нардеп Руслан Горбенко в своєму Facebook також перелічив препарати, які допомогли йому одужати:
- Плаквеніл, 10 днів 2 таблетки в день
- Азицин, 1 таблетка в день
- Амброксол, 3 таблетки в день Лоратадин 1 таблетка на ніч
- Антибіотик, Меронем 3 рази в день внутрішньовенно
- Інгаляції, Лаферобион
- Температуру збивав парацетамолом
Одесит Максим Головкін розповів APnews, що йому прописали два антибіотики, засіб від кашлю і імуномодулятор.
"Імуномодулятор я не купив, бо мені за станом мого здоров'я його не можна приймати, але це правда, що він коштує шалених грошей - 8000 гривень за ампулу", - поділився Головкін.
У ВООЗ щодо використання антибіотиків при лікуванні відзначають, що антибіотики проти вірусів не діють. Вони дозволяють лікувати тільки бактеріальні інфекції.
"Антибіотики не слід використовувати для профілактики і лікування коронавірусной інфекції. Проте, пацієнтам, госпіталізованим з інфекцією 2019 nCoV, можуть призначатися антибіотики для лікування супутніх бактеріальних інфекцій ", - написали в прес-службі організації.
Підсумок можна зробити один: кожна держава і правда застосовує різні препарати, відмовляючись від тих, які використовують інші. Єдиного препарату на даний момент не існує. Хоча американські вчені і заявили, що розробили вакцину проти коронавірусу. Але на сьогоднішній день все суто індивідуально, навіть всередині однієї країни.
Відзначимо, що будь-яке лікування повинен призначати пацієнтові лікар. Не слід без консультації застосовувати будь-який препарат навіть для профілактики.