Чи можна вимагати знизити ціну за оренду квартири в умовах карантину в Україні та як це зробити по закону

Чи можна вимагати знизити ціну за оренду квартири в умовах карантину в Україні та як це зробити по закону
Ексклюзив
Читать на русском

Люди розповіли свої реальні історії про взаємини орендарів і орендодавців в умовах коронавірусу, а юристи і адвокати прокоментували законність вимоги знизити ціну за орендоване житло в період пандемії

Пандемія коронавірусу "скосила" на своєму шляху більшу частину малого бізнесу. По ланцюжку - люди втратили роботу і виявилися не в змозі сплатити, наприклад, за оренду квартири.

Орендар все частіше став звертатися до орендодавця з проханням піти на поступки. Адже відповідно до Закону України № 530-IX від 17 березня 2020 року карантин, введений Кабінетом Міністрів України, відноситься до форс-мажорних обставин.

Але чи законно взагалі, посилаючись на форс-мажор, отримати відстрочку/знижку або паузу в питанні оплати за орендовану нерухомість і чи може орендодавець за законом відмовити?

APNews поспілкувався з тими, хто зіткнувся з подібною проблемою, а також з'ясував в експертів юридичну сторону "конфлікту".

Аліна, 28 років. Отримала "знижку" на орендовану квартиру

"Ми сплачували за квартиру 14 тисяч гривень. Але коли мене скоротили на роботі, я зрозуміла, що навіть якщо і вдасться знайти нове джерело доходу, сума заробітку точно буде в два нижче попередньої ", - поділилася дівчина.

Вона уточнила, що розписала орендодавцям свій дохід, який втратила, і дохід чоловіка. Після чого попросила на два місяці знизити суму орендної плати на 4 тисячі гривень (по 10 тисяч на кожен місяць, замість 14 тисяч). І господарі погодились.

Леонард, дозволив своїм орендарям "тимчасово не платити"

Як розповів Леонард, квартиру у нього знімають два хлопця: "Один - шеф-кухар в ресторані (який за законом зараз закрили), не може працювати і платити за житло. Другий - логіст в мережі магазинів. Фактично хлопці зараз живуть за рахунок одного. Поспілкувалися і вирішили, що за квітень вони вже не будуть платити ", - поділився господар квартири.

За його словами, обидві сторони розглядали варіант "розкидати" квітневий платіж на травень і червень. Але Леонард відмовився.

"За договором, який ми уклали, орендарі ще на початку заплатили за 2 місяці - за перший і за останній, як заставу. При виселенні мені довелося б все одно повертати цю суму. Але я їм запропонував взяти її в рахунок оренди за майбутній місяць, їм цей варіант підійшов, на ньому ми й зійшлися ", - розповів Леонард.

Чи законно це

APNews уточнив законну сторону ситуації з орендованою нерухомістю в період пандемії. Провідні українські адвокати і юристи в ексклюзивному коментарі APnews пояснили, наскільки законно вимагати зменшити суму оренди і чи можна на законних підставах в цьому відмовити.

Адвокат і керівний партнер АО "Артіус" Віталій Мацелюх уточнив, що введення ряду штрафних санкцій, надзвичайна ситуація, відсутність варіантів у бізнесу для продовження звичного і нормального режиму та графіку роботи, звичайно, впливають на умови користування орендованим майном. А тому є всі законні підстави для зменшення/перегляду/звільнення від орендної плати.

Адвокат ЮК "Альянс Правових сил" Христина Людкевич пояснила, що робити людям, з огляду на форс-мажорні обставини:

  • перш за все оформляти документальне призупинення своєї діяльності у відповідній сфері (наказ, розпорядження тощо);
  • в будь-якій формі повідомити про виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) іншу сторону.
  • застосувати процедуру врегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладення відповідних доповнень до договору про перенесення термінів зобов'язань;
  • в разі зриву виконання договору оренди через карантин звертатися до контрагентів з листами, в яких посилатися на ст. 617 Цивільного кодексу України (згідно з нею, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо доведе, що порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили).

У той же час, слід вказувати на наявність причинно-наслідкового зв'язку між карантином і складнощами, що виникають при виконанні зобов'язань.

Якщо у вашому договорі немає розділу про форс-мажорі чи немає посилання саме на документ від Торгово-промислової палати, яка підтверджує факт форс-мажору, то можна прямо посилатися на відповідні акти влади:

  • постанову Кабінету міністрів України від 11 березня 2020 №211;
  • для Києва додатково ще і Протокол від 11 березня 2020 №9 Постійної комісії з питань техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації "Про додаткові заходи запобігання поширенню нової коронавирусной інфекції (COVID 19)".
  • п. 4,6 ст. 762 ГК України (наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає).

У той же час голова правління Спілки консультантів з нерухомості Іван Кудояр розповів, як це все працює в дійсності. За його словами, підходів до цієї ситуації багато - теоретичних, практичних, законодавчих. Але в такому випадку орендарі більше неправі, навідміну від орендодавців. Тому що, в буквальному сенсі, відсутність грошей - це не форс-мажор.

В основному такі рішення приймаються на умовах взаємної домовленості. Власник в такому випадку розуміє, що якщо він не скине якусь ціну, то люди завтра поїдуть, і йому доведеться знову виходити на ринок і втратити місяць, поки знайдуться нові.

Якщо орендодавець відмовить, вплинути на його рішення згідно із законом практично нереально. "Тому що договір у нас зараз, як правило, підписується "на коліні ", на якомусь незрозумілому бланку, без згадки форс-мажору і так далі", - заявив Кудояр.

Далі пояснює, що якщо в договорі і вказаний такий пункт як форс-мажор, це дає лише право звернутися в суд. І вже там доводити, що вас не мають право виселяти, навіть якщо ви не заплатили.

Читайте також:

Новини партнерів

Падіння рейтингу влади і кредит МВФ: політолог назвав наслідки закону про ринок землі
У Польщі підрахували, скільки українців повернулися в Україну через карантин