Чи може Україна повернути Донбас силовим методом та бойовими діями. Розбір очима військових експертів

Чи може Україна повернути Донбас силовим методом та бойовими діями. Розбір очима військових експертів
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews зібрала думки трьох різних військових експертів, про те, чи може Україна повернути собі Донбас силовими методами.

Збройний конфлікт на окремих територіях Донецької та Луганської областей триває вже шість років. За даними УВКПЛ ООН, з 14 квітня 2014 року по 31 жовтня 2019 року в Донбасі загинули близько 4 100 військовослужбовців української армії та близько 5 650 членів незаконних збройних формувань. Ці дані не повні, тому що невідома доля зниклих безвісти, а підрахувати реальні бойові втрати так званих "ДНР" і "ЛНР" фактично неможливо, як немає і даних про втрати серед військових РФ, яка і зовсім стверджує, що "їх там немає ", попри численні докази, представлені СБУ.

За цей час сторони конфлікту підписали Мінські угоди, які були покликані врегулювати конфлікт, але через те, що жодна зі сторін не тільки не поспішає виконувати умови, прописані в документах, а й інших варіантів розв'язання питання не пропонує, війна на сході України триває, як і економічне, політичне та інформаційне протистояння Києва та Москви.

Редакція APnews зібрала думки трьох різних військових експертів, про те, чи може Україна повернути собі Донбас силовими методами, використовуючи бойову міць нашої армії та наскільки реалістичний такий гіпотетичний сценарій

Україну розчленують

На думку військового експерта і полковника Служби безпеки України у відставці Олега Старикова, сценарій силового звільнення Донбасу не реальний, і є лише три варіанти вирішення конфлікту:

 1. Заморожування конфлікту (доля Придністров'я).
 2. Виконання Мінських угод.
 3. "Ні миру, ні війни".

При цьому він вказав, що третій варіант вигідний лише так званим "партіям війни", з яких в парламенті сьогодні представлена ​​лише "Європейська солідарність" (трансформована з партії Блок Петра Порошенка перед минулими парламентськими виборами).

"Четвертий варіант (силове повернення Донбасу, - ред.) не тільки малоймовірний, але швидше за все неможливий. В цьому випадку Російська Федерація застосує наявний у неї арсенал, щоб цього не допустити. У результаті це може привести до загибелі десятків, а то і сотень тисяч людей по обидва боки та конфлікт буде припинено протягом двох - трьох днів світовою спільнотою, введенням миротворчих сил, і тоді Україну точно розділять на дві частини - східна частина відійде Росії, а західна - Заходу. Україна буде розчленована", - зазначив експерт.

За його словами, п'ятий президент України Петро Порошенко з Кабміном Гройсмана перевели збройний конфлікт в "конфлікт малої інтенсивності", який триває по сьогоднішній день.

"Це часто називають гібридною війною, але це не гібридна війна, а конфлікт малої інтенсивності, коли немає ми ні миру, ні війни, кожен день гине один солдат і кілька поранених. Це дуже вигідно "партії війни" в Україні та Російській Федерації, яка таким чином впливає на політичне життя України", - пояснив Стариков.

На його думку, заморожений конфлікт може бути частково вигідний Україні з урахуванням того, що країна зараз не може нічого зробити як на внутрішньому політичному рівні, так і на зовнішньополітичному.

"Нам вигідно зараз його заморозити та чекати, коли в Росії зміниться влада років через 50. Але тоді ці окремі окуповані райони Донецької та Луганської областей вже ніколи не повернуться в Україну. Для України, як це не парадоксально, вигідні Мінські угоди, тому що ми ті території повернемо в лоно України, а потім, грунтуючись на внутрішньополітичну ситуацію та демократії, зможемо їх інтегрувати. Якщо ми цього не зробимо, то ми втратимо ці території назавжди", - підсумував військовий експерт.

Могли повернути Донбас у 2014, але не зараз

Своєю чергою генерал-лейтенант у відставці, кандидат військових наук, доктор технічних наук, професор, колишній заступник начальника Генштабу Збройних сил України Ігор Романенко солідарний зі своїм колегою в тому, що Україна зараз не зможе повернути окуповані території Донбасу силою.

"Пару років тому вони провели навчання великі із залученням близько 250 000 бійців. Вони створили угруповання в Росії і на західному кордоні відпрацьовували ведення бойових дій в Україні, Польщі та країнах Балтії. У них цей варіант відпрацьований, як і варіант анексії Криму, і проводилися спроби реалізації цих планів. Це в потенціалі ", - зазначив Романенко.

Крім того, він повідомив, що в плани Москви входила перекидання військ в Білорусь і Прибалтику і при необхідності в Україну, але пандемія Covid-19 внесла свої корективи.

"Коронавірус завадив багато чому, в тому числі та провести конституційні зміни, під які Путін готував референдум. Це все відкладається. Хоча є авантюрний підхід, який властивий Путіну, як в Криму, і реалізація плану в потрібні моменти спрацьовує і по Криму ми це бачили", - вказав експерт.

Також він вважає, що конфлікт на Донбасі міг бути вирішене ще у 2014 році, якби не втрутилася РФ.

"Якби не втручалися росіяни, то ми б повернули Донбас силою ще в 2014 році. За місяць ми могли б це зробити, якби не втрутилися регулярні війська. А зараз нам це не вдасться зробити, тому що військовий потенціал Росії сильніший і набагато, тому зараз вирішити силовим методом не раціонально. Треба почекати, коли вона почне розвалюватися, тоді може бути можливий силовий варіант по поверненню територій", - підсумував Романенко.

Можемо жити як Ізраїль

Водночас колишній офіцер оперативного управління Генерального штабу ЗС України, полковник запасу Олег Жданов не такий категоричний і вважає, що ще не все втрачено в питанні Донбасу.

"Цей сценарій цілком реальний, але ми не зовсім готові до нього, а точніше зовсім неготові до втілення його в життя. За останні шість років так і не змогли визначитися зі структурою і моделлю ЗСУ і провести військову реформу в рядах Міністерства оборони. На сьогоднішній день ми маємо напівживу структуру української армії радянського зразка. Тому цей сценарій реальний, але не буде втілений в життя через нездатність збройних сил виконувати це призначення", - пояснив військовий експерт.

За його словами, є два варіанти розвитку подій при відкритому конфлікті між Україною і Росією.

"На сьогоднішній день, за даними нашої розвідки, на окупованій території Донбасу знаходиться приблизно 32 000 - 35000 військовослужбовців збройних сил Російської Федерації у складі 1 і 2 армійських корпусів. Можна розглядати варіант, що Росія дотримуватиметься заяви, що їх там немає, і не буде їм допомагати. В цьому варіанті сил і засобів треба набагато менше, ніж якщо РФ відкрито підніме свій прапор і буде допомагати цим двом корпусам іншими підрозділами збройних сил Росії. Це масштабна війна з Росією, це зовсім інші засоби", - розповів Жданов.

При цьому він зазначив, що в України є всі можливості, щоб протистояти російській армії.

"Україна на сьогоднішній день має можливість протистояти Росії як технічно, так за кількістю військових. Ми можемо довести конфлікт до ситуації, яка склалася в Ізраїлі та арабських країн (Сирія або Палестина, незаконні формування арабських країн). Ми можемо жорстко відповідати на кожен постріл та, як показує практика, це один з найефективніших способів, коли ворог знає, що на кожен постріл буде жорстка відповідь, тому краще дотримується режиму припинення вогню. Все інше - це тир, в якому розстрілюють наших військових. З точки зору технічного оснащення у нас є всі сили та засоби, щоб протистояти в радіоелектронній боротьбі, контролювати порушення припинення вогню, ми можемо технічно контролювати кожен постріл та змушувати ОБСЄ фіксувати порушення режиму тиші з боку Росії", - упевнений експерт.

При цьому він підкреслив, що головна проблема України полягає в тому, що дотепер офіційно Росія не визначена як сторона конфлікту на Донбасі.

Збройні сили України vs армія Російської Федерації

Згідно зі щорічним рейтингом Global Firepower, який демонструє сукупну військову міць країн, Україна у 2020 році зайняла 27 місце зі 138, а серед країн Європи - 9 місце. При цьому варто відзначити, що у 2019 році Україна займала 29-е місце у світі.

Водночас армія РФ вже який рік займає другий рядок цього рейтингу. Відповідно, військова міць Москви в рази перевершує військову міць Києва.

ПоказникиРосіяУкраїна

Загальна чисельність армії

(з урахуванням резерву)

3 013 6281 255 000
Авіація4 163297
Танки12 9502 026
Бронемашини27 038

10 135

Самохідна артилерія6 083738
Артустановки та гармати4 4652040
Ракетні системи3 860430
Морські сили60325

Таким чином Росія перевершує Україну:

 • за чисельністю армії - майже у 2,5 раза;
 • по авіації більш ніж в 14 разів;
 • по танках - в шість разів;
 • по бронемашинах - майже в три рази;
 • по самохідної артилерії - у вісім разів;
 • по артустановках та гарматам - у два рази;
 • по ракетних систем - майже в дев'ять разів;
 • по морським силам - у 24 рази.

Крім того, оборонний бюджет РФ становить 48 мільярдів доларів, а Україна - 5,4 мільярда доларів.

Грунтуючись на цих даних можна зробити висновок, що українській армії буде вкрай складно протистояти російській, якщо фаза протистояння перейде з прихованої "гібридної" у відкриту, з повномасштабним розгортанням сил, танкових батальйонів і авіації.

Новини партнерів

В Японії внаслідок повені загинули понад 50 осіб
Британія виділить майже 3,5 млн грн Україні для допомоги постраждалим від паводків регіонам