Через держрегулювання цін частина продуктів може зникнути з полиць магазинів – експерт

Через держрегулювання цін частина продуктів може зникнути з полиць магазинів – експерт
Ексклюзив
Читать на русском

Деякі торгові мережі можуть відмовитись від продажу продуктів, на які націнка в 10%.

Кабінет міністрів на засіданні 12 січня розширив перелік харчових продуктів, що потрапляють під державне регулювання. Директор Асоціації споживачів торгових мереж Олексій Дорошенко у коментарі APnews розповів, чим це може обернутися для звичайних споживачів у довгостроковій перспективі.

Список продуктів, що потрапляють під державне регулювання. А саме, граничний рівень торгової надбавки не може перевищувати 10% для таких "соціальних" товарів:

  • Гречана крупа;
  • Цукровий пісок;
  • Пшеничне борошно вищого ґатунку;
  • макаронні вироби українського виробництва (вермішель із борошна найвищого ґатунку);
  • Пастеризоване молоко жирністю 2,5% (у плівці);
  • Соняшникова олія;
  • Курячі яйця категорії С1;
  • Птах (куряча тушка);
  • Вершкове масло жирністю 72,5%.

«Якщо це буде короткочасний захід, а ми все-таки розуміємо, що це, швидше за все, розраховано на період у три, чотири місяці, до квітня, може бути максимум до травня. Тоді важко, але це все справді може зараз призвести до стабілізації певних цін. І до того, що у магазинах, як усе було, так і залишиться. Якщо це все-таки буде більший проміжок часу, тоді ми з вами побачимо, що деякі магазини почнуть виводити деякі продукти. Тобто торгові мережі почнуть виводити деякі продукти окремо зі свого асортименту. Але при цьому всім, в інших магазинах, насамперед у невеликих, не мережевих, воно як було, так і не залишиться», - прокоментував він.

Але при цьому, зазначає експерт, ціна не буде такою, на яку націнка у 10%, бо це на сьогоднішній момент, для багатьох торгових мереж це робота на збиток. Для деяких 15-17% це лише собівартість продажу товарів у магазині. Тому, звичайно, все залежить від того, наскільки це буде довго.

«Цей крок би не узгоджений із торговельними мережами, тому вони, звичайно ж, категорично завжди були проти втручання у свою роботу. Деякі торгові мережі можуть теоретично відмовитися від продажу цього асортименту, товарів, продуктів, на які націнка в 10%, але при цьому треба розуміти, що якщо вони відмовляться від продажу цих продуктів, люди або частина покупців перестане до них взагалі приходити і за іншими продуктами. Виходячи з цього всі чудово розуміють, що подібні дії можуть призвести до інших небажаних наслідків», — заявив він.

Дорошенко також додає, що зростання цін на харчові продукти пов'язано й з підвищенням ціни на газ та комунальні послуги, але держава у цій ситуації зобов'язана потримати звичайних споживачів.

«Якщо це обмежиться кількома місяцями, це можна зазнати, якщо буде довше, тоді буде погано. Але питання в наступному, це все насправді пов'язано з двома речами. Перше це продаж газу, за собівартістю + 25% компаніям виробникам цих продуктів, а друге це все-таки з оплатою комунальних послуг, тому що зараз близько 80-85% усіх доходів людей становлять витрати на харчування та комуналку. Тому зараз потрібно якимось чином підтримати людей, щоб це не призвело до якихось наслідків негативних», — резюмував він.

Новини партнерів

Одесит запропонував генсеку НАТО безкоштовно розмістити на своїй земельній ділянці військову базу
10 грн премії та 500 грн зарплати: стало відомо, скільки платять довічно засудженій працівниці Мін’юсту