Через 15 років грошей не буде вистачати на виплати навіть половині пенсіонерів - економіст

Через 15 років грошей не буде вистачати на виплати навіть половині пенсіонерів - економіст
Ексклюзив
Читать на русском

Вирішити питання пенсійного забезпечення за допомогою накопичувальної системи можна двома способами – або збільшення податків, або інвестиції.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував з 2021 року створення в Україні накопичувальної системи пенсій. "Забезпеч собі старість сам", якщо говорити простіше. Пов'язано це з тим, що, за словами глави уряду, через 15 років держава не зможе забезпечувати людей похилого віку пенсійними виплатами. Названа причина-демографічна ситуація в країні.

Редакція APnews поспілкувалась з економістами, щоб з'ясувати, чи зможе запрацювати накопичувальна система в Україні при тій кількості пенсіонерів, яку ми маємо на сьогодні, і коли це станеться.

Інвестиційний банкір і фахівець відділу продажів боргових цінних паперів компанії Dragon Capital Сергій Фурса згоден з тим, що в Україні існує демографічна проблема. На його думку, вирішити питання пенсійного забезпечення за допомогою накопичувальної системи можна двома способами – або збільшення податків, або інвестиції.

"Я не можу сказати, чи через 15 років, чи через 20 років (ред. – Україна не зможе виплачувати пенсії), але правда в тому, що солідарна система не працює і, враховуючи українську демографію, це неможливо, щоб у людей була достойна пенсія і одночасно, щоб вона була так забезпечена.

Нам не вистачає людей, які працюють для того, щоб була пенсія.

Та кількість пенсіонерів, яка в Україні є на сьогодні, не завада накопичувальній системі пенсії. Питання в тому, що для того, щоб її запровадити, треба

збільшити податковий тиск, ввести додаткові виплати
не мати проблем з тим, куди інвестувати

Ключове питання – це саме податкове навантаження, але тут також треба розуміти, що накопичувальна пенсія буде стосуватися тільки тих, кому ще немає 35 років. Якщо вам більше, ніж 35 років, то ви не встигнете собі нічого накопичити", - наголосив Фурса.

В свою чергу, запрацює накопичувальна система в Україні лише через 25 років, наголосив економіст Олександр Охріменко.

"Дійсно, якщо порахувати кількість народжених і тривалість життя, то можна зрозуміти, що через 15 років абсолютно реально вийде так, що солідарна система працювати не зможе. Суми, яку буде сплачувати працюючий, буде недостатньо, щоб сплачувати навіть половині пенсіонерів пенсії.

Так, це чиста математика. В Україні дійсно народжується мало. Тут треба рахувати деякі факти. По-перше, у нас частина працюючих в Польщі, пенсії будуть отримувати там. По-друге, якщо запустити накопичувальну систему, то це фактично вирішує проблему, але вона запрацює років через 25, адже люди повинні накопити собі. Це дуже тривалий час. По-третє, у нас за великим рахунком ніколи пенсій нормальних не було, тож тут треба розуміти, що українці самі повинні думати про свою пенсію і не сподіватися на державу", - пояснив Охріменко.

Як повідомляв APnews, Шмигаль заявив, що через 15 років Україна не зможе платити пенсії.

Новини партнерів

Подвійна пожежа та вибухи. У ДСНС розкрили деталі «вогняного пекла» в Луганській області
У Харкові поліція відкрила справу через концерт з Олею Поляковою: співачка відповіла