Чарівний пендель Шмигалю. Чому Рада провалила голосування за програму Кабміну

Чарівний пендель Шмигалю. Чому Рада провалила голосування за програму Кабміну
Ексклюзив
Читать на русском

Політологи зазначили, що програма уряду дійсно має певні недоліки, але наголошують на тому, що недобір голосів стався не тільки через це

На засіданні 18 червня парламент не підтримав програму Кабміну Шмигаля. Це була вже друга версія програми чинного уряду, першу її версію раніше відправили на доопрацювання.

Чому голосування провалено, що не так з програмою і чи означає недобір голосів за програму, що буде відставка Шмигаля і Кабміну, - розібрався APnews.

Що не так з програмою уряду

На відміну від першої версії програми, яка налічувала 10 сторінок, новий документ розширено до 85. Програмою передбачається подальша євроінтеграція, політика щодо окупованих територій, підтримка вітчизняного виробника та створення умов для бізнесу.

Політолог Володимир Воля вважає, що перша програма "була рефератом". Він зазначив, що під друга версія виглядала вже набагато краще. Але в ній все одно були свої мінуси.

"Останній варіант, який я бачив, був істотно краще, ніж той, що був перед ним. З'явилося більше конкретики, з'явилися таблиці з кількісними параметрами. Принаймні, якщо говорити про хороші розділи - це цифровізація, плани по лінії МВС в цілому. З точки зору МЗС - то від них особливо багато чого очікувати і не варто. Тому що їх формулювання "тримати фокус уваги" "порушення прав на окупованих територіях", "привертати увагу до агресії" і так далі - загальні. Їх можна переносити з року в рік, поки є анексія Криму та війна на Донбасі", - сказав експерт.

Воля зазначив, що було в програмі і якесь, на його думку, неадекватне формулювання - "нормандський формат існує для чинення тиску на Росію". Відзначив також і незрозумілості з положенням про "створення кадрового резерву".

"Кадровий резерв - це частина державної служби, те, що складається весь час. Цьому вже 30 років. Який сенс? Насправді, великі проблеми існують з показниками, що стосуються економіки, конкретних секторів бізнесу, реформи освіти і медреформи. Плюс - якісь позиції, пов'язані з доходами і оподаткуванням", - сказав політолог.

І зазначив, що, можливо, з огляду на ці факти і не підтримали програму ті депутати, які є в парламенті представниками або окремих сегментів бізнесу та підприємництва, або якихось галузевих сегментів.

Чому не проголосували

Насправді, як відзначають політологи, мінуси програми - не єдина причина того, чому її не підтримали.

Політолог Антон Кучухідзе зазначив, що зараз це більше політична гра, ніж розмова по суті.

"Всередині парламенту представлені різні сили, течії, в тому числі і в" Слузі народу ". Тому хтось на цьому піариться, хтось грається, хтось хоче собі щось виторгувати", - сказав експерт.

У свою чергу Володимир Воля сказав, що головними факторами незатвердження програми була опозиція і торги "Слуг народу".

"З одного боку, це політична позиція опозиційних фракцій, які або не голосували, або збирають підписи за відставку уряду, або їм міністри не подобаються. З іншого боку, якась частина фракції "Слуга народу" теж, мабуть, вирішила поторгуватися з Кабміном і в контексті майбутніх виборів проявити більше вимогливості по позиціях, які стосуються економіки, підприємництва, економіки, медицини і т.д. ", - зазначив політолог.

Що далі - відставка або нова програма?

Незважаючи на те, що відхилення програми означає, що Кабмін не отримав річний імунітет, політолог Антон Кучухідзе зазначив, що "ніяких імунітетів зараз вже ніхто не отримує".

"У нас є певний міф про те, що якщо голосують за програму дій Кабміну, то нібито у уряду з'являється імунітет. Насправді, це дуже образна штука. Уряд Гончарука якраз і показав, що ніяким імунітетом схвалена програма не є. І Президент Зеленський показав, що він забезпечує нову якість політики в тому, що якщо на вищих державних постах не справляються з поставленими завданнями, то їх відправлять у відставку. Тобто, ніхто нікого тягнути спеціально не буде. Є результат - працюєш, немає результату - не працюєш. При Зеленському ніяких імунітетів бути не може", - заявив політолог.

Політологи вважають, що відставки Кабміну Шмигаля не буде. А ось перепис програми - можливий.

Володимир Воля зазначає, що до відставки чинного уряду не готові не тільки в "Слузі народу", але і в опозиції.

"Якщо справа дійде до голосування за відставку уряду Шмигаля, то, я думаю, що її все одно не буде. Тому що в "Слузі народу" не готові до того, щоб підтримати відставку діючого уряду. За великим рахунком, не дивлячись на те, що програма не затверджена, уряд Шмигаля вигідний опозиції тим, що він є яскравою ілюстрацією некомпетентності влади, нібито "ось навіть не можуть написати програму нормально". І ця ілюстрація важлива як мінімум до місцевих виборів", - пояснив експерт.

Він зазначив, що уряд поки продовжить працювати, і, можливо, перепише програму.

"Шмигаль спробує написати більш чітку програму. Вони виправляються. Але в цілому, звичайно, те що перша програма була рефератом - це великий показник того, що люди, які там були, або несерйозно до програми як такої поставилися, або не розуміли, що це таке і як воно має виглядати. Тобто є некомпетентними", - зазначив Воля .

Антон Кучухідзе підкреслює, що чинний Кабмін зробив і багато важливого, що теж є причиною, чому відставки не буде.

"Треба віддати їм належне, з коронавірусом вони вчасно почали справлятися. Так, економіка впала, але вона впала в усьому світі. Однак все ж було зроблено багато: це і відстрочка податкових платежів, антикризовий фонд. Я думаю, що вони поки що працюватимуть, а потім в кінці року, якщо не буде результатів, то їх так само відправлять у відставку, як і попередній Кабмін. Але тут реально треба робити знижку на те, що через коронавірус потрібно було зупинити мало не всю економіку, через це було і падіння ", - сказав експерт.

Кабмін продовжить роботу

Антон Кучухідзе зазначив, що на ефективності роботи Кабміну Шмигаля голосування парламенту ніяк не позначиться.

"Зобов'язання Кабміну - забезпечити вирішення економічних проблем. Якщо вони це будуть робити, то і питань не буде. Для Кабміну голосування парламенту - це знак, що потрібно краще готуватися, і те, що якщо є монобольшість, це не означає, що все буде добре. Але в той же самий час це означає, що відставки Кабміну зараз не буде, тим більше, що йде боротьба з коронавірусом, відкриваються фінансові, нехай і кредитні, можливості. Проблем немає, є знак, що в парламенті є противага, яка голосно може говорити про себе", - заявив політолог.

Читайте також:

Новини партнерів

У Києві з’явиться півкілометрова канатна дорога через Дніпро - КМДА
Ляшко повідомив, чи готовий Київ до послаблення карантину