Будапештський меморандум: Чи допоможе він коли-небудь Україні

Будапештський меморандум: Чи допоможе він коли-небудь Україні
Ексклюзив
Читать на русском

Росія продовжує по своєму трактувати положення Будапештського меморандуму.

16 жовтня президент України Володимир Зеленський озвучив три питання, що мають бути винесені на "народний плебісцит". Одне з них стосується імплементації положень Будапештського меморандуму. Розповідаємо, що передбачає цей документ та чи змінить він що-небудь для нашої країни у майбутньому.

Трохи історії

У 1991 р. після розвалу СРСР Україна стала власником ядерної зброї. У цьому ж році українською владою була прийнята заява про без'ядерний статус держави, яка поставила питання про майбутнє ядерне роззброєння України.

23 травня 1992 г. Київ підтвердив свій без'ядерний курс, підписавши Лісабонський протокол до договору про скорочення наступальних озброєнь (СНО).

5 грудня 1994 року між Україною, Росією, США і Великобританією було укладено Будапештський меморандум, який передбачає ядерне роззброєння нашої країни в обмін на гарантії суверенітету.

Що потрібно знати про Будапештський меморандум?

  • Будапештський меморандум містить юридично значимі зобов'язання ядерних держав, що надають гарантії недопущення ядерної війни щодо неядерних держав (п. 5).
  • У меморандумі є зобов'язання утриматися від вчинення дій, які можуть порушити суверенітет України і норма щодо надання їй допомоги в разі агресії. У разі порушення такого сторони зобов'язуються домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (п. 4).
  • Цей документ, як міжнародний договір, має обов'язкову силу для сторін. Отже, порушення меморандуму аналогічно порушенню норм міжнародного права.

Згодом про цей документ заговорить весь світ.

2014: Точка неповернення

І ось, настав 2014 рік. Після початку анексії Криму Росією, 28 лютого Верховна Рада України прийняла постанову «Про звернення Верховної Ради України до держав гарантів у відповідності з Меморандумом про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї». У документі український парламент вказав на норми Будапештського меморандуму і зажадав від країн-гарантів забезпечити територіальну цілісність України.

Наслідки відомі: крім введення антиросійських санкцій, міжнародне співтовариство не змогло прийняти будь-які дії проти Росії. Чому так склалося?

Крім бажання Заходу не вплутуватися у збройний конфлікт з РФ, є ще один фактор, який диктує Росії власний вектор політики - трактування положень меморандуму.

На думку РФ, Будапештський меморандум містить лише одне зобов'язання - невикористання ядерної зброї проти України. Окрім того Росія відмовляється визнати порушення територіальної цілісності нашої держави, мотивуючи своє рішення тим, що на момент анексії Крим нібито був не українською територією, а окремою "Республікою". Це звичайно ж не так.

Україна неодноразово вказувала на факти незаконності "кримського референдуму" і наявності російських бойовиків на території півострова в момент проведення т. з. "голосування".

Що буде далі?

Через небажання країн Заходу вплутуватися в збройний конфлікт з ядерною державою, тісних економічних відносин з Росією і наявністю російського лобі серед європейської еліти, у найближчі роки Україні навряд чи вдасться реалізувати положення Будапештського меморандуму.

Новини партнерів

Підприємство Кличка витратить понад мільйон гривень на ремонт туалету в Києві
Бразильського сенатора спіймали з хабарем у 226000 гривень в трусах