
На початку липня всі світові ЗМІ облетіла новина про спалах бубонної чуми в автономному китайському районі Внутрішня Монголія, а також в самій Монголії.
Всі ми чули на уроках історії про "бубонну чуму", яка забрала мільйони життів в Середні віки, та лікування, від якої не було аж до XIX століття. З розвитком науки й медицини історії про масовий мор залишилися в минулому, а у свідомість людей закріпилася думка, що людство повністю здолало її. Однак, це не зовсім вірно.
На початку липня всі світові ЗМІ облетіла новина про спалах бубонної чуми в автономному китайському районі Внутрішня Монголія, який межує з Російською Федерацією, а також в самій Монголії.
Що ж таке бубонна чума, як не заразиться нею в сучасному світі та чи варто бояться нової пандемії - розбиралася редакція APnews.
З чого все почалося
В кінці червня в лікарню поступив житель регіону Ховд, розташованого на заході Монголії, з підозрою на бубонну чуму. Повідомляється, що у 27-річного чоловіка діагноз підтвердився. Відомо, що перед тим, як захворіти він їв сире м'ясо бабака.
Пізніше до лікарні потрапила жінка зі схожими симптомами. Про пацієнтку відомо небагато, але вона перебувала в критичному стані. Перед госпіталізацією жінка контактувала мінімум з 60 жителями регіону, а ще 400 осіб становлять непрямий коло контактних осіб. Через це в регіоні з 29 червня на невизначений термін оголосили карантин.
Пізніше стало відомо про ще один пацієнта. 15-річний пацієнт полював на бабаків зі своїм собакою та ймовірно контактував з хворою твариною.
5 липня світ сколихнула новина про випадок чуми в автономному районі Китаю. Так, в лікарню Баян-Нур потрапив місцевий пастух з симптомами схожими на чуму. Його стан стабільний, але як він заразився невідомо.
Що таке чума та які у неї симптоми
Чуму викликає бактерія Yersinia pestis. Її переносниками є блохи, хворі тварини та хвора людина. При цьому заразиться можна під час укусу блохи або зараженої тварини, якщо хвора тварина подряпає або людина з'їсть її м'ясо, також від людини повітряно-крапельним шляхом.
Інкубаційний період від двох до шести днів з моменту зараження, але в окремих випадках хвороба може вбити буквально за добу.
Симптоми бубонної чуми:
- головний біль:
- лихоманка;
- слабкість;
- збільшення лімфовузлів в паху та під пахвами - утворюються темно-червоні бубони розміром з куряче яйце;
- інтоксикація організму;
- геморагічний синдром - підвищена кровоточивість через ураження судин;
- в запущених випадках кашель та ускладнення дихання;
- сепсис;
- відмова внутрішніх органів, що призводить до смерті пацієнта.
Нині бубонна чума на ранніх стадіях добре піддається лікуванню антибіотиками.
Щоб не заразиться досить виключити відвідування регіонів з несприятливою епідеміологічною ситуацією, дані про яких публікуються на сайті ВООЗ, а також виключити контакти з дикими тваринами та їх трупами.
Чи варто чекати нової пандемії
Чума відома людям ще з біблійних часів та донині вона нікуди не поділася, але вона більше не є масовим мором.
Тільки за минулий рік відомо про двох спалахи чуми. Так, у квітні після вживання сирого м'яса бабака від чуми померла подружня пара - 38-річний чоловік та 37-річна вагітна жінка. У них залишилися четверо дітей у віці від двох до 13 років.
У листопаді в Пекіні виявили двох осіб з легеневою формою чуми. Двоє жителів Внутрішньої Монголії проходили лікування в центральній районній лікарні Пекіна. Також було виявленого ще одного пацієнта з бубонної чуми - 55-річний чоловік заразився після того, як з'їв м'ясо дикого кролика.
Один з найбільших спалахів чуми за останні п'ять років стався на Мадагаскарі у 2017 році, де зафіксували понад 2000 заражених, з них 165 осіб померли.
Що кажуть у ВООЗ
За словами представника ВООЗ Маргарет Харріс, спалах бубонної чуми в Китаї та Монголії не несе великої небезпеки.
"Зараз ми не вважаємо, що мова йде про підвищену загрозу, але ми ретельно стежимо за ситуацією", - йдеться в повідомленні.
При цьому Харріс вказала, що ВООЗ контактує з владою Китаю й Монголії та запевнила, що наявні випадки добре піддаються лікуванню.
"Бубонна чума завжди існувала і залишається з нами упродовж століть", - підкреслила Харріс.
Чума за все існування людства нікуди не зникла. Час від часу у світі виникають спалахи захворювання, але вони не стають масовими завдяки тому, що медицина досить добре вивчила інфекцію та навчилася з нею боротися. Крім того, через коронавірус covid-19 багато країн досі закриті на карантин, а уряди застосовують всі необхідні заходи для стримування інфекції, що відповідно стримує поширення й інших інфекційних захворювань.