Боротьба з сексизмом за допомогою сексизму. Психолог пояснила, чому Клітіна неправильно захищає жінок

Боротьба з сексизмом за допомогою сексизму. Психолог пояснила, чому Клітіна неправильно захищає жінок
Ексклюзив
Читать на русском

За словами експертів, Клітіна використовує "зворотній сексизм" у своїй боротьбі з сексизмом. Чого варта одна її фраза: "Вони думають, що якщо у них у штанях щось є, то цього достатньо для успіху, і можна ображати жінок".

Олександра Клітіна заявила, що йде в політику. І однією з головних ідей своєї партії жінка назвала "боротьбу з сексизмом". З цією соціальною проблемою Клітіна вже тривалий час "бореться" в соцмережах, піднімає питання некоректного ставлення до жінок в політиці і не тільки.

Редакція APnews вирішила поцікавитися у експертів, а що таке взагалі "сексизм", якими методами з ним потрібно "боротися" і чи на вірному шляху Олександра Клітіна. У створенні матеріалу нам допомогла психолог і психотерапевт Марія Фабрічева.

Сексизм - це шаблон, який видає неконтрольоване мислення і який є ознакою незрілої особистості

Психотерапевт пояснила, що сексизм, ейджизм та інше із закінченням на "изм" - це стереотипи, які сформувалися дуже давно, і протягом багатьох років ці шаблони щільно вкоренилися у свідомості людей настільки, що вже сьогодні ніхто їх особливо не перевіряє і не задається питанням: а чи так воно є?

"Людина, яка використовує ті чи інші шаблони, в які входить і сексизм в тому числі, використовує так зване швидке мислення. Виглядає це так: "О жінка! Вона може/не може, повинна/не повинна або "О, чоловік! Він зобов'язаний, повинен" і так далі. Автоматичне мислення не дає нам можливості для раціоналізації і аналізу перевірки реальності, але воно настільки зручне, що в основному люди його тільки й використовують. А називати людей, які використовують тільки автоматичне мислення і не хочуть при цьому постаратися задуматися, "носіями дорослого мислення" я не можу. Хибні уявлення заважають, шаблони, стереотипи - це контамінація, тобто "засмічення" дорослого, а значить - це заважає адекватно бачити реальність", - зазначила експерт.

Боротьба з сексизмом - це як?

Тепер що стосується боротьби. Як зазначає експерт, вона теж іноді буває ірраціональною. Марія Фабрічева вкотре наголосила, що намагається обходити стороною саме слово "боротьба" і вважає за краще сам процес "боротьби з шаблонами" називати "корекцією мислення" або "корекцією поведінки".

"Тут ситуація така, що ідея "боротьби з сексизмом" - класна, але буває, що "виконання не дуже". Дуже часто так буває, що в будь-якій боротьбі зі стереотипами за дуже класними посланнями і ідеями, завданнями, цілями і цінностями стоїть "попсовость" і "дитячість", безжалісний і нещадний бунт, а на зміну здоровому глузду приходить якесь дике знецінення", - пояснила психолог.

І зазначила, що внаслідок некоректної "боротьби", шаблон накладається на шаблон, і люди, які діють згідно зі стереотипами, бачачи той чи інший неграмотно збудований процес боротьби проти сексизму (або чого б то не було), показують пальцями і кажуть: "ну ось, подивіться, це те, про що я говорив!".

"Чому так відбувається? Тому що у кожного є свій шаблон і своя рамка світогляду, і, так уже влаштована людина, вона буде все підтягувати під цей шаблон. І чим більш трешовим він побачить приклад боротьби проти свого шаблону, тим більше він викрутить це на благо підкріплення свого світогляду. Як би плутано і заморочено це не звучало, але це факт", - сказала Фабрічева.

І навела приклад. Якщо людина вважає, що людям певної національності довіряти не можна, і вона побачить якесь висміювання або шарж на цю тему, який теж в свою чергу буде показувати людину цієї національності в вигляді шахрая або хитрої лисички, вона не сприйме це як шарж або карикатуру, а сприйме це як щось страшне і буде тикати пальцями і говорити: "подивіться, який жах він зробив".

"Суспільство потребує розвитку і психологічної допомоги, суспільство потребує підвищення рівня освіти та пропаганди доступності знань, новинок і так далі. Але якщо це робити агресивно і попсово - це не спрацює, це буде тільки зміцнювати сформовані тисячоліттями шаблони. А з іншого боку, це буде ще і знецінювати тих, хто щось робить, щоб ситуація дійсно змінилася. Тому що коли ми бачимо якийсь ну геть "пекельний шарж", який подають як добру справу і боротьбу з чимось поганим, це знецінює працю і цінності тих людей, які по крупинці, крок за кроком намагаються змінювати світогляд досить великої і різнопланової спільноти людей", - уточнила психотерапевт.

Так що ж таке сексизм і боротьба з ним?

Це та ж боротьба за рівність. За можливість бути самим собою, не дивлячись ні на що. При цьому Фабрічева зазначила, що бути на рівних і бути собою - "це не про те, щоб хтось при цьому був козлом, какашкою, дурепою і так далі".

"Рівність - це взаємоповага. Це прирівнюєтьс до розуміння того, що я обираю свою діяльність в міру своїх можливостей, якостей і інтересів, а не в міру того, як соціум бачить мій гендер і те, що я відповідно до свого гендеру повинна робити", - зазначила психотерапевт.

І наголосила, що для цього необхідно час, повагу, "вдих-видих" і поступові пояснення, які чимось схожі на те, як батько пояснює дитині, чому не можна лізти в розетку.

"І тут пояснювати теж можна по-різному. Можна сказати: "Не лізь! Чому? Тому що не можна!". Але це не відповідь, і дитина завтра ж полізе в цю ж розетку, тільки вже зі спицями. Їй потрібно пояснити, що це, чому туди не можна, можна обережно показати безпечний досвід. І точно так само працює з будь-корекцією чого б то не було. Зрозуміло, що чим давніша омана, тим складніше її коригувати.

Боротьба з сексизмом за допомогою сексизму

Виходячи з усього написаного вище, можна зробити висновок, що суспільство часто використовує в "боротьбі проти сексизму" той же сексизм. І Олександра Клітіна - не виняток.

Її фраза: "Вони думають, що якщо у них в штанях щось є, то цього досить для успіху, і можна ображати жінок. Але жінки в сто разів розумніші і чесніші, ніж ви", - це зворотній сексизм. Принаймні, так вважають експерти в області психології і психотерапії.

На думку фахівців, саме відео не могло залишитися непоміченим не тому, що на ньому була дівчина у відвертому вбранні:

"Зараз такі сукні - тренд сезону і ними нікого не здивуєш. Справа в зміщенні акцентів з важливої і болючої теми, і я зараз не тільки про сексизм, я ще і про корупцію. І виходить такий подвійний удар від "Жан-Клода Ван Дама в купальнику". Тут ми бачимо, як одним махом знецінилися дві болючі теми: сексизм і повага між гендером і тема корупції", - пояснила психотерапевт.

Читайте також:

Новини партнерів

Новим головою Нацбанку може стати один з українських олігархів
Скид нечистот і небезпечні бактерії. У Держпродспоживслужбі розповіли, чому у водоймах Києва небезпечно купатися