Блокування анонімних переказів понад 5000 гривень: що означає для українців новий фінансовий моніторинг

Блокування анонімних переказів понад 5000 гривень: що означає для українців новий фінансовий моніторинг
Ексклюзив
Читать на русском

Від сьогодні, 28 квітня, набув чинності закон, згідно з яким не можна анонімно поповнити чиюсь карту на суму понад 5 000 грн. Про ряд інших деталей закону - у нашому матеріалі.

28 квітня набув чинності новий Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів», яким, зокрема, розширили список суб'єктів первинного фінансового моніторингу. Тобто введено ряд нових визначень, змінено розмір штрафів, а також, на що звернули увагу, - змінено розмір порогу фінансових операцій.

Останнє викликало найбільше обговорень і чуток. В законі є норма про те, що не можна буде здійснювати перекази більше ніж на 5 тис. грн без ідентифікації. Багато хто став вважати, що рахунки будуть блокувати і що перекази будуть обкладати податком (18% прибуткового і 1,5% військового збору).

Але чи дійсно ці нововведення є обурливими і обмежувальними? APnews звернувся за коментарем до експерта. В ексклюзивному коментарі молодший юрист компанії «Investment Service Ukraine» Дар'я Скоблікова пояснила, чого чекати від закону.

За її словами, перш за все, потрібно розмежувати такі поняття як фінансовий моніторинг і належна перевірка.

"Фінансовий моніторинг - це заходи, які включають в себе проведення державного фінансового та первинного фінансового моніторингу при здійсненні фінансової операції, яка досягає певного порогу. Проводиться виключно за визначеними законом ознаками", - пояснила юрист.

Скоблікова зазначила, що до 28 квітня - поріг повинен був дорівнювати або перевищувати 150 000 грн (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї або будь-які інші азартні ігри - 30 000 грн), а вже починаючи з сьогодні - поріг збільшено з 150 000 грн до 400 000 грн.

"Належна перевірка - це заходи, спрямовані на ідентифікацію та верифікацію клієнта (його представника), вивчення структури його власності з метою розуміння характеру майбутніх ділових відносин клієнта", - сказала юрист.

У НАБУ відзначають, що закон спрощує життя звичайним людям і банкам, і загрожує тільки нелегальній економіці. Юрист пояснила, таким чином влада зобов'язує проводити постійну належну перевірку при здійсненні будь-яких ділових відносин, що виникли у клієнта на підставі договору. Крім цього, юрист зазначила, що належна перевірка здійснюється за умовами:

  • здійснення переказів (в тому числі міжнародних) без відкриття рахунку на суму, що дорівнює або перевищує 30 000 гривень;
  • проведення фінансової операції з віртуальними активами на суму, що дорівнює або перевищує 30 000 гривень - йдеться в основному про криптовалюту.

"Однак належна перевірка, як передбачено в законі, повинна здійснюватися за певними критеріями ризику, з урахуванням обставин фінансової операції і цілі виникнення ділових відносин клієнта. Це робиться для того, щоб встановити дійсну причинно-наслідкову загрозу, пов'язану з легалізацією доходів, фінансуванням тероризму та т.д.", - пояснила юрист.

Тому підкреслила, що для цих цілей законом запроваджено ризик-орієнтований підхід (Risk-Based Approach). RBA є переліком заходів, які застосовуються СПФМ для виявлення ризиків легалізації злочинних доходів, пов'язаних з його клієнтами.

"Але як такі заходи будуть діяти і наскільки ефективно, покаже час", - сказала Скоблікова.

Юрист пояснила, що слід розуміти, що це не означає «стук у двері» наглядових органів моніторингу з вимогою надати детальне пояснення щодо кожної фінансової операції.

"Новий закон покликаний сучасними міжнародними вимогами і політичною спрямованістю нашої країни в сфері міжнародних економічних відносин, шляхом подолання агресивного способу податкового планування, зниження розмивання податків і виведення більшості доходів в офшори", - сказала експерт.

Однак тема 5 тис гривень не закрита. Закон посилює вимоги до ідентифікації тих, хто переводить гроші готівкою без ідентифікації. Наприклад, якщо людина поповнює рахунок через термінал, робить переказ або вносить гроші на депозит. Для людей, які ніяк себе не ідентифікують при цьому, поріг суми знижується з 15 000 до 5000 грн.

Директор департаменту платіжних систем НБУ Олексій Шабан розповів, що до кінця року на всіх терміналах буде встановлений ліміт, і вище цієї суми перевести інкогніто (тобто, не відкривши свій банківський рахунок при цьому) не вийде. Авторизуватись вийде, якщо термінал буде мати пристрій для зчитування карти або дає можливість верифікувати платника дистанційно за допомогою пін-коду або смс-паролю. В такому випадку поповнення можливе в сумі до 30 000 грн. В іншому випадку - треба йти до відділення банку. А небанківські термінали (EasyPay, 24nonStop) з сьогоднішнього дня не прийматимуть платежі більше 5000 грн взагалі.

Це стосується всіх операцій, за винятком:

  • зняття грошей зі свого рахунку;
  • сплати податків, зборів, платежів, зборів на обов'язкове пенсійне та соціальне страхування, штрафів, пені до державного та місцевого бюджетів, до Пенсійного фонду, на рахунки органів державної влади, місцевого самоврядування;
  • оплати комуналки;
  • переказу, якщо обидві сторони - суб'єкти первинного фінансового моніторингу;
  • переказу для оплати товарів і послуг за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ на всьому шляху проходження (без обмеження суми);
  • погашення кредиту на суму до 30 тис. грн.

З переказами на карту, як відзначили в Нацбанку, нічого не змінюється. Так як і відправник грошей, і одержувач ідентифіковані при відкритті своїх карткових рахунків. Тобто платежі понад 5000 грн не забороняються, але перестають бути анонімними. А ось що стосується податків при переказі, то Держподаткова служба цю інформацію спростувала, заявивши, що ніяких нових податків для карткових або будь-яких інших рахунків людей в Україні не вводять.

Раніше APnews писав, що Мінфін України знову почав продавати держоблігації. Ми пояснили, що це означає для економіки країни.

Новини партнерів

Другий місяць з Covid-19: як лікують одесита, який хворіє на коронавірус рекордний термін
Аналізи вже здав: Садовий через підвищену температуру пішов на самоізоляцію