Більше медика - менше блогера: скільки насправді заробляють депутати в Україні та Європі

Більше медика - менше блогера: скільки насправді заробляють депутати в Україні та Європі
Ексклюзив
Читать на русском

Скільки заробляє народний депутат, чи влаштовує зарплата окремих з них та наскільки наші законодавці отримують менше від чиновників інших країн Європи - з'ясовувала редакція APnews.

Якщо не всіх, то майже кожного, хто щодня чесно відробляє свої гроші, цікавить, яку зарплату отримують ті, хто вирішує долю країни – депутати.

Редакція APnews з’ясовувала, скільки заробляє народний депутат України, чи влаштовує зарплата окремих з них та наскільки наші законодавці отримують менше від чиновників інших країн Європи.

Україна

Варто зазначити, що у 2017 році народні депутати схвалили проект постанови "Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України", яким підвищили собі зарплати до 10 прожиткових мінімумів. Зараз їх офіційний оклад прив'язаний до прожиткового мінімуму на 1 січня календарного року.

Оклад народного депутата залежить від посади, яку він обіймає в парламенті.

Щодо президента України, то, згідно із законом "Про заробітну плату президента України", вона становить 140% зарплати прем’єр-міністра.

Станом на вересень 2020 року прожитковий мінімум в Україні становить 2 118 гривень. Виходячи із зазначеної цифри, нардепи в Раді отримують:

  • спікер Верховної Ради - 12 прожиткових мінімумів (25 416 грн);
  • перший заступник спікера - 11,5 (24 357 грн);
  • заступник спікера - 11 (23 298 грн);
  • голова комітету Ради, голова фракції або групи - 10,5 (22 239 грн);
  • перший заступник і заступник голови комітету, голова підкомітету, перший заступник голови фракції або групи - 10,3 (21 815 грн);
  • член комітету (звичайний депутат) - 10 (21 180 грн).

При цьому депутати, в силу свого статусу, мають ще й низку привілеїв: їх забезпечують кабінетом в парламенті або приміщенням на окрузі, оплачують закордонні поїздки, надають службові машини і гарантують безкоштовне лікування.

Також законодавцям виділяються гроші на утримання помічників, яких може бути максимум 31, а іногороднім депутатам надається компенсація за оренду житла у Києві, поїздки по Україні, телефонні розмови, відрядження (в тому числі і за відрядження помічників) тощо.

Та чи задовольняє зарплата потреби нардепів? Судячи з відповіді депутата від «Європейської солідарності» Олексія Гончаренка – цілком. Ба більше – він ініціював законопроект, ухваливши який законодавці б отримували середню по країні зарплату. Проте, ухвалювати його поки що, схоже, ніхто не збирається.

"Я ще минулої осені подав у Верховну Раду законопроект, який передбачає зменшення зарплати народного депутата до середньої по країні. Я вважаю, що це правильно і це б створювало стимул для депутатів працювати краще, щоб середня зарплата по країні збільшувалася і їхня разом з цим. Я за зменшення зарплати депутатів", - розповів нам Гончаренко.

Водночас, Євгенія Кравчук від "Слуги народу" зазначила, що її зарплата депутата влаштовує, враховуючи всі додаткові "повноваження", які вони мають. Щодо перспективи її зменшення, то Кравчук вважає це популізмом.

"Я вважаю, що точно не треба вдаватися до популізму і розказувати, що її треба зменшити, але загалом, якщо говорити про всі ці виплати, які отримують народні депутати, то вони складаються не лише із заробітної плати. Депутати ще отримують так звані "депутатські повноваження" плюс виплати на відрядження, на помічників, а ті, хто з інших міст, то вони ще й отримують компенсацію за проживання. Якщо всі ці суми скласти, то це нормально для того, щоб реалізовувати депутатські повноваження.

Зараз, на тому етапі економічного розвитку і кризи в країні, яка була спричинена наслідками коронавірусу, не можна значно підвищувати заробітну плату, тому що це не є чесно по відношенню до людей, які отримують 5 000 мінімальної зарплати.

При цьому, знову ж таки, до популізму теж не потрібно вдаватися і кричати, що депутат чи міністр має отримувати 15 000 гривень. Це хибний шлях. Мене зарплата влаштовує", - наголосила нардеп.

"Зрозуміло, що якщо порівняти з тими коштами, які отримують конгресмени в Штатах, то у них є окремий бюджет на офіс, і звичайно, що у них зарплати набагато більші. У конгресменів доволі нормальні офіси, не менше 5 людей в штаті працює. Але зрозуміло, що ВВП у США теж набагато більший.

Якщо порівняти з країнами Східної Європи, наприклад, я спілкувалася із сербськими парламентарями, то у них менші зарплати і кошти, які вони отримують на свої офіси. Наприклад, сербські депутати беруть одного чи двох помічників, тож все пізнається в порівнянні", - додала Євгенія Кравчук.

Німеччина

Зараз депутати Бундестагу заробляють 10 083 євро на місяць. Ця сума змінюється раз на рік 1 липня відповідно до індексу номінальної заробітної плати, що визначається Федеральним статистичним відомством.

Італія

Депутат республіки в Італії заробляє 13 000 євро, з яких лише 5000 євро складають реальну зарплату. Депутат Сенату отримує «чисту» зарплату у розмірі 14 000 євро на місяць, яка включає в себе низку надбавок, добові кошти, винагороди, додаткові внески для найму помічників. Також депутат Сейму на платить за користування кораблем чи літака.

Іспанія

Депутат в Іспанії має офіційну зарплату в розмірі 4235 євро брутто на місяць, плюс надбавка в розмірі 484,5 євро на місяць за приналежність до іншого виборчому округу.

Польща

Зарплата польських депутатів становить 9892,30 брутто (близько 73 200 гривень) і відповідає винагороді заступника державного секретаря.
Зазначимо, що заробітна плата депутатів і сенаторів ідентична. Таким чином, зарплата сенаторів складається з: 9 892,30 злотих брутто, 2 473,08 злотих брутто з парламентських надбавок і 12 500 злотих брутто одноразової виплати за зміст депутатської посади.

Франція

Для депутатів у Франції передбачено зарплату в розмірі 7200 євро на місяць. Причому законом передбачено, що зарплата депутата - це середнє арифметичне від складання найнижчої і найвищої зарплати держслужбовців в країні. За хорошу роботу депутати отримують ще надбавку, рівну чверті зарплати. Вони можуть також мати інші виборні мандати, входити до ради директорів публічних установ і т.д., але їх сумарна винагорода не може перевищувати півтори депутатські зарплати, тобто 10 800 євро в місяць.

Британія

Базова зарплата депутата Палати громад - в 2019 році складала 79 468 фунтів стерлінгів на рік, або 6620 фунтів стерлінгів на місяць. Проте, крім базової, для депутатів передбачені різні премії і надбавки за виконання конкретних доручень, в результаті чого їх зарплати можуть подвоюватися.

Болгарія

Базова зарплата депутата у Болгарії складає 4 248 левів (71 111 гривень). Згідно з парламентськими правилами, це дорівнює трьом середньомісячним зарплатам у бюджетній сфері за останній місяць попереднього кварталу.

Окрім основної заробітної плати, депутати отримують гроші за участь у постійних комісіях (15%), додаткову щомісячну надбавку за професійний стаж (1% за кожен рік служби), за наукову ступінь "доктор" (10%), "доктор наук" (15%), за участь у тимчасових комітетах та робочих групах (до 5%).

Також законодавці у Болгарії отримують "невраховані гроші" на співробітників, консультації, експертизи, приміщення та інші види діяльності, пов’язані з роботою.

Новини партнерів

У Грузії опозиція висунула Саакашвілі кандидатом на посаду прем'єра
У Києві вдруге напали на DZIDZIO: перші подробиці