Білоруський маршрут у прірву. Лукашенко заманив тисячі нелегалів та створив міжнародну аферу через турецьких мафіозі - розслідування Spiegel

Білоруський маршрут у прірву. Лукашенко заманив тисячі нелегалів та створив міжнародну аферу через турецьких мафіозі - розслідування Spiegel
Читать на русском

Німецьке видання стверджує, що саме президент Лукашенко нібито встановив "білоруський маршрут" для мігрантів ще у травні 2021 року, коли ЄС запровадили санкції за "повітряне піратство"

Журналісти німецького видання Der Spiegel опублікували власне розслідування міграційної кризи на кордоні Польщі та Білорусь. Вони пишуть про те, що виявили реальну контрабандну схему, яка складається з мережі підставних компаній у Білорусії, Туреччині, Сирії та Іраку, таємних грошових переказів та використання військових як торговців людьми.

Вони поспілкувалися з біженцями, вивчили дані про рейси та візові документи, опитали контрабандистів та посередників, які привозять мігрантів до Білорусі.

Нижче редакція APnews наводить повний переклад розслідування Der Spiegel.

Якщо вірити інформації, наведеній у ньому, то в системі контрабанди беруть участь влада Туреччини та Білорусії, зокрема президент РБ Олександр Лукашенко, прагнучи посилити тиск на ЄС.

Видання пише, що Лукашенко вживає заходів у відповідь проти ЄС і жорстких санкцій, введених проти його режиму після вимушеної посадки пасажирського літака Ryanair у травні. А біженці – ідеальний інструмент. Нині немає нічого, що могло б викликати більшу паніку в ЄС, ніж кілька тисяч біженців на прикордонному переході.

Туреччина – початок

За словами журналістів, шлях мігрантів починається у Туреччині. Вони поспілкувалися з контрабандистом Ібрагімом (ім'я було змінено), який у 2014 році втік із Сирії до Туреччини, а зараз переправляє нелегалів до ЄС. За його словами, він працює на турецьких мафіозі.

Ібрагім розповів, що раніше контрабандний бізнес йшов Грецією, але після закриття кордонів він вирішив скоригувати маршрут через Білорусь. Для цього він створив фейкові акаунти у Facebook і Telegram, де видає себе за мігранта і розповідає про "найпростіший шлях до Німеччини" - через Мінськ.

Турецький контрабандист зустрічає мігрантів на місцевому ринку Аскарай у Стамбулі (Туреччина), який уже багато років є місцем зустрічі контрабандистів та біженців. Далі він направляє клієнтів-біженців до фіктивної компанії Стамбула, замаскованої під туристичну агенцію. За його словами, ця турецька компанія працює з аналогічними туристичними агенціями у Мінську. Про цей бізнес повністю поінформована влада Туреччини. Мало того, є “мафія”, яка підкуповує поліцію.

Німецьке видання, посилаючись на отриману інформацію від контрабандистів, пише, що раніше будь-яка компанія в Білорусії могла оформляти візи мігрантам з Туреччини та Близького Сходу, проте з кінця вересня їх кількість скоротилася до 12 компаній. При цьому вартість візи зросла майже вдвічі - з 1200-1700 доларів до 2500 доларів. Разом із візою мігранти оплачують квиток на літак зі Стамбула до Мінська – до 1000 доларів.

Робота Ібрагіма закінчується після приїзду біженців до Мінська, де вони мають самостійно організувати свій шлях до Німеччини.

“Білоруси видають візи, а турки, сирійці, іракці та ліванці ведуть бізнес на місці. З літа десятки таких туристичних агентств з'явилися у Стамбулі, у північних іракських містах Ербіль та Дахук, у Бейруті (Ліван) та у Дамаску (Сирія)”, - пише Der Spiegel.

Лукашенко та білоруські “туристичні агенції”

Німецьке видання стверджує, що саме президент Білорусії Олександр Лукашенко нібито встановив білоруський маршрут для мігрантів.

Згідно з отриманими документами, журналісти Der Spiegel з'ясували, що саме державна компанія "Центркурорт", яка підпорядковується адміністрації Лукашенка, почала видавати десятки туристичних віз іракцям ще у травні 2021 року. Незабаром візовий бізнес розширився і на приватні компанії, такі як “Оскартур” у Мінську - вони спочатку організовували дозволи на в'їзд до Іраку, а потім до Туреччини та інших країн Близького Сходу. Наголошується, що зараз висока активність “Оскартуру” у Сирії.

У Мінську туристичні компанії розміщують біженців переважно у готелях, які також пов'язані з адміністрацією Лукашенка.

“Це прибутковий бізнес: за оцінками, нині в Білорусі близько 15 000 прохачів притулку і з кожним днем ​​приходить дедалі більше людей. Представник FlyDubai повідомляє, що щодня на рейсах авіакомпанії із Дубая 200 біженців. Один зі співробітників мінського аеропорту повідомив, що ще у жовтні прибували до 400 осіб на день. На цей час їх, ймовірно, буде набагато більше. З недавнім запровадженням зимового розкладу тепер близько 40 рейсів на тиждень із міст Туреччини та Близького Сходу. У списку були перераховані рейси зі Стамбула, Дубая, Бейрута та Дамаска. Компанія Cham Wings регулярно літає до Мінська із сирійської столиці - 5 разів лише за перший тиждень листопада, як зазначено у списках FlightRadar24. Попит став настільки великим, що посольство Білорусі в Дамаску тимчасово більше не приймає заяви на отримання візи - офіційно з “технічних причин”. Згідно з інформацією у Facebook, наразі обробляється 2200 паспортів”, - пише видання.

Водночас білоруське ЗМІ "Белта" повідомило, що уряд планує збільшити кількість міжнародних рейсів до регіональних прикордонних міст - Гродно, Бреста.

Один із мігрантів, на ім'я Шимал, розповів виданню, що за переліт своєї сім'ї, з турецького Стамбула до Мінська, він заплатив 14000 доларів туристичній агенції в Дахуку (Ірак), крім того, окремо було оплачено візи та проживання в готелі. З "потрібними людьми" його звів друг.

“Білоруська влада перейшла на видачу лише групових віз із терміном дії кілька днів для “туристів” з Близького Сходу. Групова віза для Шимала та його сім'ї була дійсна лише протягом 8 днів, якщо термін дії туристичної візи спливає - їх виганяють з готелів. Ті, хто має риси Близького Сходу, тепер мають платити більш ніж удвічі за житло. Часто вони зрештою платять понад 20 доларів за ніч за ліжко у переповненій спільній кімнаті квартири чи гуртожитку. Багато мігрантів, які не можуть собі дозволити спальне місце у приміщенні, сплять у парках та на вулицях Мінська”.

Також журналістам Der Spiegel вдалося поспілкуватися із “супроводжуючим мігрантів” – його вони зустріли у футболці з написом “Німеччина” у Мінську у ТЦ “Галерея”.

“Чоловік був не особливо балакучий, розмовляв російською мовою і представився як іракець з Ербіля, який супроводжував трьох курдів у віці 18, 21 і 24 років. За його словами, він допомагає чоловікам, а у Мінську перебуває вже 2 місяці. Пізніше "супроводжуючий" зізнався, що за свою "допомогу" він отримує гроші. Знання російської він пояснив тим, що навчався в коледжі в Москві та був одружений з росіянкою”.

За словами журналістів, торговий центр - місцевий “плацдарм” і пункт обігріву та нічліжки для біженців, куди їдуть мігранти, що тільки що прибули, так і ті, хто вже намагався прорватися до ЄС.

Німецьке видання зазначає, що біженцям часто доводиться платити білоруській владі сотні доларів, щоби їх пустили назад. Також з'являється інформація про те, що білоруські силовики насильно затягують мігрантів до машин і відвозять їх на північ до кордону з Литвою. Деякі біженці стверджують, що литовські прикордонники свідомо застосували проти них електрошокери, щоб їх відігнати.

Журналісти Der Spiegel також поговорили з водієм фургона з біженцями Алаа Халабі (ім'я було змінено), який раніше протягом трьох років возив нелегалів із Греції до Австрії чи Німеччини, але після закриття кордонів через COVID-19 та збільшення прикордонних перевірок він відійшов від справ, доки з'явився новий маршрут - через Білорусь.

За його словами, коли з'явилися нові шляхи через білоруський кордон, він сам зателефонував до свого начальника та запропонував альтернативний варіант. Халабі стверджує, що у його керівництва "прекрасні зв'язки з турецькою мафією та кримінальними угрупованнями в Європі". Наразі він доставляє людей з Польщі до Німеччини за 2000 доларів. Дорога до кордону займає близько 14 години.

Також Халабі розповів "схему" роботи з біженцями - вони відправляють йому своє місцезнаходження та вкладають гроші у "страхову компанію" в Туреччині - всього керівництво Халабі працює з 5 офісами. Як тільки транзакція підтверджується, Халабі пов'язується з ще однією людиною, яка координує місцезнаходження біженців і може сказати, чи вони знаходяться у безпечному місці. Тільки тоді він може їх забрати.

Дорогою до Німеччини фургон із біженцями супроводжує ще одна машина, водій якої попереджає його про посади поліції.

“Халабі платять лише після того, як він доставить мігрантів до місця призначення. Потім йому дають спеціальний код, за допомогою якого він зможе забрати свою частку у страховій компанії у Туреччині”.

Цей грошовий переказ – остання ланка у контрабанді людей. Якщо все піде добре, мігранти обмінюють своє продане майно та заощадження та можливість розпочати нове життя в Німеччині. Якщо щось йде не за планом - біженці намагаються вижити у пастці на зовнішньому кордоні ЄС.

Раніше APnews також повідомляв, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Білорусь та Росія діють спільно у питанні штучної міграційної кризи на кордонах ЄС. Їхньою метою може бути відволікання уваги від підготовки нової атаки на Україну.

Новини партнерів

Грузинські лікарі оцінили стан Саакашвілі: енцефалопатія Верніке, анемія, таласемія та ризик впасти у кому
Смертельна ДТП у Харкові: батькам 16-річного Харківського загрожує в'язниця