Пазли дерибану та бідний Укравтодор. Чому Київ уже 15 років "будує" Велику кільцеву

Пазли дерибану та бідний Укравтодор. Чому Київ уже 15 років "будує" Велику кільцеву
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews разом з експертами по інфраструктурі та юристами з нерухомості розбиралася, чому місцеву владу чекають серйозні проблеми в реалізації проекту.

Пробки - хронічна хвороба великих міст.

З кожним роком машин на вулицях стає все більше, а ось дорожня інфраструктура краще не стає. Більш того, постійні пробки реально вкорочують життя киянам, а іноді й заважають своєчасному наданню медичної допомоги або приїзду рятувальників.

Згідно з Генеральним планом Києва та Київської області, навколо столиці до 2025 року повинна з'явитися нова Велика кільцева автомобільна дорога (ВКАД). При цьому перша черга будівництва дороги повинна завершитися вже до кінця наступного року.

На папері це все виглядає досить красиво та привабливо, проте реальність зовсім інша. Редакція APnews разом з експертами по інфраструктурі та юристами з нерухомості розбиралася, наскільки подібні терміни будівництва реальні, й чому місцева влада чекають серйозні проблеми в їх реалізації.

Відразу відзначимо, що ідея будівництва нової Великої кільцевої дороги з'явилася ще у 2005 році, але на шляху до її реалізації постійно виникали десятки проблем.

Довжина нової траси - 214 км. Категорія дороги найвища - 1А. При цьому планується, що будуть перетину з автошляхами різних рівнів, без світлофорів. Передбачувана швидкість руху - до 130 км на годину. Також планується будівництво десятків мостів та 35 транспортних розв'язок з чотирма-шістьма смугами руху.

Все продано до нас

Одна з головних проблем будівництва Великої кільцевої дороги - землі, виділені для її будівництва фактично роздали ще десять років тому.

Ще зовсім недавно землі за межами населених пунктів були в розпорядженні районних адміністрацій, а не Геокадастр, тому з 2009 по 2013 роки землі були розподілені на розсуд районних адміністрацій - частково продані, а частково віддані в приватні володіння.

Тепер для повернення землі необхідно, щоб Укравтодор викупив їх у нинішніх власників, на що потрібні колосальні кошти, якими компанія не володіє і навряд чи отримає в поточному.

Водночас прокуратура Київської області вже зайнялася поверненням землі, через суд намагаючись анулювати держакти на ділянки, а відповідачі в свою чергу висувають дублікати угод, за якими набули право власності на землю, здійснили реєстрацію права власності з подальшим відчуженням.

Останній раз публічно влада Київської області згадували про будівництво Великої окружної дороги в січні 2020 року. Тодішній губернатор Олексій Чернишов пообіцяв лобіювати всі процеси пов'язані з будівництвом дороги.

"ВКАД - це пріоритет у розвитку інфраструктури не міського і навіть не регіонального, а національного рівня. Ухвалення на державному рівні рішень про передачу і вилучення земельних ділянок у власність під будівництво ВКАД прискорить всі пов'язані з цим проектом процеси. Ми будемо лобіювати розв'язання цього питання, адже мова йде про глобальне прогрес інфраструктури регіону, про нові робочі місця і залучення інвестицій", - заявив Чернишов.

При цьому зазначено, що будівництво дороги має забезпечити створення 30 000 робочих місць, а сам Чернишов оптимістично оголосив, що будівництво дороги нарешті зрушиться з місця. Правда, своїми очима в якості голови КОДА він це вже не побачить, бо на його місце вже призначили Василя Володіна.

Нереальне "будівництво століття"

На думку колишнього заступника міністра інфраструктури Олександра Кави, проект неможливо реалізувати в життя, тому що на нього будуть йти величезні кошти упродовж багатьох років, що в умовах кризи дуже малоймовірний сценарій.

"Будівництво Окружної дороги непіднімне для бюджету України та для київського міського бюджету. Щоб цю дорогу побудувати потрібно 10 років всі гроші, які у нас виділяють на ремонт доріг в країні, направляти на е будівництво, але на це ніхто не піде. За постановою уряду, у 2008 році під цю окружну був зроблений резерв землі. Якщо адміністрації продавали земельні ділянки, то вони порушували закон, і порушники будуть притягнуті до кримінальної відповідальності", - зазначив він.

При цьому Кава каже, що будувати дорогу доведеться виключно коштом бюджету.

"Якісь там концесії, інвестори щодо Великої окружної - це точно не пройде. Її можна будувати тільки коштом бюджету або коштом кредитів, які залучаються, але зараз такий тягар фінансове ніхто потягнути не зможе. Китайські компанії заходили вже 15 років, але тільки ніхто нічого не зробив, крім заяв і обіцянок. Безглузді політики просто хапалися за заяви та намагалися на цьому піаритися", - пояснив екс-чиновник.

Також він зазначив, що розв'язувати проблему трафіку в Києві можна й без будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги.

"Для того, щоб розв'язувати проблему трафіку в Києві необхідно провести реконструкцію вже наявного південного півкільця Києва, розширивши його до 6-8 смуг по можливості та побудувавши дворівневі розв'язки, виключити всі світлофори, які там є. Це розв'яже проблеми Києва з трафіком на 15- 20 років", - підсумував екс-заступник голови Мінінфраструктури.

Пазли з роздерибаненої землі

У свою чергу, юрист-консультант з нерухомості Іван Кудояр вважає, що проект Великої кільцевої автомобільної цілком реальний, але все впирається в гроші та політичну волю.

"Проект грандіозний. Але до цього серйозно ніхто не ставитися. Єдине те, що є у них закон - вони повинні почати будувати, щоб люди почали на це звертати увагу і надати будівництва публічності, після чого громадськість може стати на бік забудовника. Якщо зараз почнуть намагатися зібрати воєдино всі ці пазли з цими шматочками землі та поки не буде всієї картини починати будівництво ніхто не буде починати, ніколи. на мою думку, проект реальний. з іншого боку, на Подолі міст будують уже років 15 (Подільсько-Воскресенський мостовий перехід почали будувати в 1993 році, але через відсутність коштів кілька разів призупиняли роботи. Дата здачі - кінець 2020 року, - ред.). На Окружний набагато більше мостів - десятка два і два через водосховища. Питання тут один - гроші. Якщо будувати цю окружну дорогу, то вона буде коштувати більше, ніж бюджет України за рік ", - вважає юрист.

При цьому він вказав, що роздані землі, які виділили під будівництво дороги, також не є перешкодою для будівництва.

"З приводу земель, необхідно точно знати коли стверджували генплан і коли роздані землі, наскільки законно вони лунали. Те, що землі роздавалися незаконно, - це факт, потім вони тисячу разів перепродували. Для того, щоб все зрушила з місця, необхідна політична воля . Подібні політичні рішення в Україні вже були. Якщо подібне рішення буде прийнято, то винні в дерибані земель понесуть покарання, але постраждають нинішнє власники землі. у відсотках 70 документи на землю оформлялися з порушеннями, тому просто необхідно довести, що вони були. Років 15 -20 назад хтось не зовсім чесно приватизував, потім через суд узаконив, потім було кілька перепродажів і все людина володіє землею на основі договору купівлі-продажу, але якщо копнути історію, то можна довести фіктивність", - пояснив Кудояр.

Також він підкреслив, що після затвердження генплану можна поставити під сумнів усі рішення місцевих адміністрацій по цих землях.

План будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги дійсно вражає і його втілення стало б одним з найграндіозніших проектів в історії "Укравтодору".

Водночас, роки земельного дерибану і реальність показує, що влада може тільки піаритися на цьому проекті та з кожним разом відкладати його у все глибший ящик. Реально ж коштів для викупу земель немає просто немає, а судові тяжби, якщо вони почнуться, можуть і будуть тягнутися роками.

Стерненко назвав суддю "третім прокурором" і стверджує, що суд упереджений
ВАКС арештував останнього фігуранта справи про хабарі НАБУ та САП

Новини партнерів