Батьківщина у вогні: Топ-3 факти про звільнення України від нацистських загарбників

Батьківщина у вогні: Топ-3 факти про звільнення України від нацистських загарбників
Ексклюзив
Читать на русском

Завдяки героїзму наших пращурів Третій Рейх перетворися на руїни.

28 жовтня в Україні відзначається день визволення нашої країни від орд німецьких загарбників. У зв'язку з цією пам'ятною датою редакція APnews вирішила висвітлити головні факти про цю визначну подію.

Звільнення України: Як це було

У листопаді 1942 р. після початку Сталінградської епопеї, Червона Армія досягла переломного моменту у війні з Третім Рейхом. Нарешті з'явилася можливість для звільнення України.

Вже 18 грудня радянські війська вибили німців з сіл Міловського району Ворошиловградської (зараз Луганської) області. До лютого 1943 р. Червону армію супроводжував успіх, проте з часом її натиск послабшав.

24 грудня того ж року почався загальний наступ в Україні, в якому взяли участь Білоруський, 1-й, 2-й, 3-й, 4-й Український фронти. Бойові дії розгорнулися на 1400-км смузі - від Полісся до берегів Чорного моря.

У січні-квітні 1944 Червона армія звільнила більшу частину Правобережної і Західної України. 28 жовтня радянські війська завершили операції на території Закарпаття. Наша країна нарешті скинула ланцюги німецької неволі.

Що потрібно знати про роль України в радянсько-німецькій війні?

Факт І: Україна - важливий центр протистояння Третьому Рейху.

У 1941-1944 рр. в Україні ні на хвилину не припинялися військові дії. На території нашої Батьківщини відбулася майже половина стратегічних операцій, проведених за роки радянсько-німецької війни.

В них взяли участь 54 армії ЗС СРСР. У 1943-1944 рр. на українській території Радянський Союз зосередив майже половину своїх сил. У цей час в протиборстві сторін були задіяні 6 млн осіб, 11 тисяч танків і 10 500 літаків.

Факт ІІ: Україна зробила значний внесок у перемогу СРСР

У перші місяці війни Україна мобілізувала на фронт близько 2 млн осіб, 200 тис. з них - добровольці.

Особи, які не підлягали призову, входили до складу народного ополчення і батальйонів охорони прифронтового тилу. Їх силами здійснювалося будівництво більш ніж 4 тис. км оборонних ліній та інших споруд.

Принаймні 50 тис. українців (за версією радянської історіографії 250 тис.) брали участь у партизанському русі на територіях, окупованих німцями.

Факт ІІІ: Україна зазнала значних втрат

У січні 1943 - жовтні 1944 рр. при здійсненні 11 стратегічних і 28 фронтових операцій на українській території Червона армія несла значні втрати. У моменти найжорстокіших боїв радянські війська втрачали по 68 тис. Осіб на добу. Щоб усвідомити, наскільки вражаючою була ця цифра, нагадуємо, що битва за Україну тривала 680 діб.

До кінця війни цивільні і військові втрати серед українців досягли катастрофічної позначки. На думку багатьох українських істориків, вона сягає 14 млн.

Раніше APnews повідомляв, Німеччина взяла на себе повну відповідальність за Другу світову війну.

Новини партнерів

У Борисполі проведуть другий тур виборів мера через смерть Федорчука
Рятувальники розбирають завали в епіцентрі вибуху під Харковом, газовики шукають причину - ДСНС