Банкам дозволили збирати повне досьє на українців: юрист пояснив, кому варто боятися

Банкам дозволили збирати повне досьє на українців: юрист пояснив, кому варто боятися
Ексклюзив
Читать на русском

Юрист наголосив, що законослухняних українців ця історія ніяк не зачепить. Проте тим, хто отримує зарплату у конвертах чи здає квартиру в аренду і не сплачує податок загрожує викриття.

На останньому засіданні Кабмін затвердив порядок подання державними органами та держреєстраторами інформації суб'єктам первинного фінансового моніторингу про їх клієнтів. Простіше кажучи, дозволив банкам збирати "досьє" на клієнтів не тільки в разі фіксування підозрілих операцій.

Редакція APnews розібралася і розповідає, як це буде працювати, для чого і по кому може вдарити.

Що зміниться?

Суб'єкти первинного фінансового моніторингу - це банки, страхові компанії, нотаріуси та ін. До цього рішення Кабміну, вони могли зібрати інформацію про своїх клієнтів тільки в разі фіксування підозрілих операцій або для їх запобігання. І керуватися вони могли інформацією тільки про самі "підозрілі операції".

Зараз же банкам (і іншим) дали можливість отримувати додаткову інформацію про клієнтів шляхом подання запиту до відповідних органів і вказавши перелік потрібних даних і підстави для їх подання.

Для чого це робиться?

Юрист Алі Сафаров у коментарі редакції розповів, що таким чином влада продовжує виводити з тіні систему та попереджувати злочини особливо крупного масштабу, наприклад, тероризм.

“Цей формат придуманий не Україною, і робиться для запобігання відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом. Вимога йде з боку Європейського Союзу, щоб припинити чи попередити фінансування тероризму та інших злочинних операцій. Вони просто намагаються зробити прозорою систему”, - зазначив фахівець.

Проте наголосив, що саме рішення не до кінця продумане щодо можливих наслідків. Наприклад, є загроза для банківської системи, яка на сьогоднішній день не на 100% стійка в Україні, і витоку особистих даних громадян.

“Кабмін покладає обов’язок складати певне досьє, як от є кредитні історії, а тепер буде така фінансова історія особи - про те, кому, як і скільки вона сплачувала або їй сплачували грошей. І от тут виникає момент, що це не просто інформація про реквізити банку. Це питання, які, з одного боку, є банківською таємницею, але з іншого боку - це може викрити незаконні статки корумпованих посадових осіб”, - пояснив спеціаліст.

Алі Сафаров наголосив, що в Україні і сьогодні проблема витоку даних через злочинні дії певних осіб не може бути повністю заблокованою. Але це кримінальний злочин, а поширення такої інформації, зокрема працівниками банків, які долучені до цієї інформації через свою службову діяльність, карається законом.

Законослухняному українцю можна не переживати?

Юрист наголосив, що законослухняних українців ця історія ніяк не зачепить. Проте тим, хто отримує зарплату у конвертах чи здає квартиру в аренду і не сплачує податок загрожує викриття.

“Законослухняним громадянам точно немає чого боятися. Якщо людина отримує гроші офіційно, сплачує всі податки, то жодних питань до неї не буде. Якщо людина займається волонтерською діяльністю і відповідним чином веде документацію, то і тут питань не буде. Але якщо людина здає квартиру, отримує гроші на картку і уникає оподаткування, то тут виникають ризики, що інформацію передадуть у фіскальні органи і особу притягнуть до відповідальності за порушення податкового законодавства.

Те ж стосується і зарплатні. Звичайно, якщо її видають у прямому сенсі в конверті - тоді довести буде складно, хоча теоретично можна. Але якщо на картку з невідомих джерел регулярно поступають надходження, тоді банк фіксує таку операцію, і це може бути передано далі”, - сказав юрист.

Читайте також:

Новини партнерів

У Міносвіти розповіли, куди звертатись, якщо в школах порушуються санітарні норми
Українці можуть законно повернути сплачені до держави податки: як це зробити