Байден чи Трамп? Як вибори в США "перекроять" геополітичну карту світу

Байден чи Трамп? Як вибори в США "перекроять" геополітичну карту світу
Читать на русском

2 принципово різних світогляду про майбутнє зовнішньої політики США і світу в цілому

Чинний президент Дональд Трамп за свою першу каденцію не раз відмовлявся від міжнародних угод, які не зіграли б на руку США. Його політика завжди заснована на комерційній, революційній та односторонній основі.

Редакція APnews переклала матеріал BBC і розповідає, що зміниться в США і світі з приходом Байдена.

Сам Трамп відрізняється непостійністю, і, найчастіше, керується особистими мотивами у відносинах з главами інших держав.

Джо Байден - прихильник більш традиційного погляду на роль і інтереси Америки в цілому, заснованого на міжнародних інститутах створених після Другої світової війни і на загальних західно-демократичних цінностях.

Як би змінилася політика США при Байдена

Основними пунктами є: відносини з іншими державами, зміна клімату, питання Близького Сходу.

Міжнародна політика

Головне завдання - налагодити напружені відносини з НАТО і возз'єднатися з глобальними альянсами. Адміністрація Байдена повернеться в ВООЗ і спробує очолити міжнародну боротьбу з коронавірусом.

Кампанія Байдена націлена на перезавантаження іміджу Америки в світі. Однак Даніель Плетка, старший науковий співробітник AEI (American Enterprise Institute) і колишній віце-президент AEI із зовнішньої і оборонної політики, стверджують, що адміністрація Трампа багато чого досягла на світовій арені завдяки своїй жорсткій політиці.

Зміна клімату

Питання клімату буде в пріоритеті. Джо Байден наполягає на приєднанні до Паризької кліматичної угоди, від якої свого часу відмовився Дональд Трамп. Просуваючи видобуток палива, він відмовився від заходів по захисту навколишнього середовища і кліматичних норм.

На противагу цьому Байден робить ставку на амбітний план в 2 трильйони доларів, який допоможе "вбити 2 зайців" відразу - побудувати економіку чистої енергії і створити мільйони робочих місць.

Іран

Приєднання до ще одної міжнародної угоди, від якої відмовився Трамп, - ядерна угода з Іраном.

Адміністрація нинішнього президента вийшла з договору в 2018 році, ввела санкції і продовжує чинити економічний тиск на країну.

Байден переконаний, що політика «максимального тиску» зазнала невдачі і привела до ескалації конфлікту. При цьому повернення Америки до ядерної домовленісті можливе лише при строгому дотриманні умов Іраном.

Ємен

Байден припинив би підтримку війни в Ємені, так як велика кількість цивільного населення загинула, тим самим створивши сильну опозицію лівого спрямування.

Саудівська Аравія - найближчий арабський союзник Трампа. «Я дійсно думаю, що Близький Схід чекають кардинальні зміни, - говорить Плетка, - безумовно, проіранська політика буде в пріоритеті».

Арабсько-ізраїльський конфлікт

Джо Байден підтримав угоду Трампа між Ізраїлем і ОАЕ, але навряд чи він прийме політику щодо окупованого Західного берега. У планах Ізраїлю анексувати частину території, проте ліве крило Демократичної партії, яке має більш потужну зовнішньополітичну коаліцію, наполягає на інтенсивному захисті прав палестинців.

Збереження політики Трампа

Головною метою є припинення вогню на територіях Афганістану і Іраку, при цьому збереження військ в кожній з країн, під виглядом боротьби з тероризмом. Байден не має наміру скорочувати бюджет Пентагону, а також змінювати політику щодо деяких країн:

Росія

Колишній віце-президент прямо заявив CNN, що вважає Росію «ворогом». Цілком ймовірно, що санкції, накладені на Кремль, триватимуть і при можливому президентстві Байдена. Напередодні виборів в США ситуація між країнами ще більше загострюється, так як Росію традиційно вважають замішаною у виборах США.

Китай

Під час пандемії коронавірусу Трамп звинуватив Китай в поширенні вірусу. Байден продовжить політику президента Трампа з протидії Китаю, але разом з союзниками.

Жорстка політика Трампа дозволила добитися глобальної підтримки інших країн у бойкоті китайських комунікаційних технологій. Байден ж мріє про відродження американського лідерства. Але світ змінився за останні 4 роки, про що свідчать опитування, які показують тотальне зниження рейтингів Америки в світі.

Джерело

Читайте також:

Новини партнерів

Близько Парижа чоловік обезголовив перехожого і був убитий поліцейськими
П'ять питань Зеленського: Все, що ви хотіли дізнатися, але боялися запитати