"Армія" людей без допомоги. Що відбувається із системою підтримки психічно хворих в Україні

"Армія" людей без допомоги. Що відбувається із системою підтримки психічно хворих в Україні
Ексклюзив
Читать на русском

Через нестачу фінансування систему психоневрологічних диспансерів хочуть знищити, а медперсонал – скоротити.

Психіатричні лікарні після 1 квітня, запуску другого етапу медичної реформи, опинилися на межі повного закриття через недофінансування. Медпрацівники ризикують втратити роботу, а люди, які лікують психічні розлади можуть залишитись безпритульними і соціально неадаптованими.

Про це в ексклюзивному коментарі APnews сказала психолог в ТМО "Психіатрія" Наталія Науменко.

За її словами, через нестачу фінансування систему психоневрологічних диспансерів хочуть знищити, а медперсонал – скоротити. Психолог також резюмувала, що багато медиків психлікарень зараз отримують лише мінімальну зарплату.

"Була система психоневрологічних диспансерів в кожному районі міста (ред. – Києва). Крім того, були психоневрологічні лікарні та інтернати, де утримувались люди з психічними захворюваннями.

Також був заклад у Дніпрі, де утримувались люди, які скоїли тяжкі злочини, вбивства. Зараз же цю всю систему просто руйнують, тому що не вистачає фінансування і зрозуміло, що це не тому, що лікарі чи керівники закладів такі погані, а тому, що от так було заплановано. Скорочення зараз сягають близько 30% від кількості всього медперсоналу.

Зрозуміло, що після цього всі медики будуть звільнятися, тому що крім того скоротили заробітну плату. Якщо раніше лікарі отримували в середньому десь 7-8 тисяч гривень, в залежності від стажу, категорії, то зараз ця зарплата мінімальна", - наголосила Наталія Науменко.

Психолог зазначила, що у столиці майже 45 тисяч людей стоять на обліку у психлікарнях, вони періодично зверталися до медиків, у разі потреби, проте зараз не можуть отримувати допомогу.

"Інтернатних і реабілітаційних закладів і так ніколи не вистачало, тому що в Києві зараз близько 45 тисяч людей, які стоять на обліку. Вони періодично звертаються до лікарів. І ця вся "армія" зараз не може отримувати психологічну допомогу, як це було раніше", - резюмувала вона.

За словами психолога, діти також зараз не отримують належної психологічної підтримки:

"Стосовно дитячої психіатрії. Були комісії, так звані ПМПК, які займалися тим, що вони направляли дітей до учбових закладів, в залежності від їх потреб та діагнозу. Зараз же, якщо у дитини є якісь проблеми, вона має йти тільки на інклюзив, в масову школу, де вчителі не готові з ними займатися так, як треба, де немає системи підтримки і спеціалістів".

Наталія Науменко вважає, що, внаслідок руйнації системи психоневрологічних диспансерів, на вулицях може стати набагато більше людей, що не мають даху над головою і не можуть адаптуватися до життя в суспільстві.

"Люди з психічними розладами – найбільш незахищені соціально. Багато з них просто беззахисні. Якщо є сім’я, яка може хоч якось підтримувати людину з розладом психіки, то вже більш-менш буде легше.

Однак, існує ще й така проблема, суть якої в тому, що люди з психічними захворюваннями частіше гірше себе поводять з близькими родичами. Тобто, в якихось спеціалізованих закладах, де існує режим, розпорядок, - вони більш-менш дотримуються правил, але тільки не вдома.

Може стати значно більше безпритульних, тому що дуже багато з цих людей почнуть голодувати і якось намагатися вижити на вулицях. Багато хто може просто померти – з голоду чи від того, що ніяк не зможуть адаптуватися.

Це все наслідки поганої системи, але якщо її зараз повністю знищити, то буде взагалі жах", - наголосила психолог.

Раніше APnews повідомляв, хто саме потрапляє до зони ризику отримання психологічних розладів під час пандемії коронавірусу.

Новини партнерів

Як у Пєскова: "Слуга народу" Тищенко носить "блокатор вірусу"
Кличко проведе екстрений брифінг через новий спалах COVID-19 у Києві