"Або в Африку, або в Україну". Чи варто українцям чекати потік дешевих "євроблях" через нові норми Євросоюзу

"Або в Африку, або в Україну". Чи варто українцям чекати потік дешевих "євроблях" через нові норми Євросоюзу
Ексклюзив
Читать на русском

Чому боротьба за екологію в Європі негативно позначається на авторинку в Україні.

Боротьба за навколишнє середовище в Європі триває - Європейська комісія запропонувала Євросоюзу ще більше посилити обмеження на викиди автомобілів. Нова ініціатива зустріла опір з боку німецьких автовиробників, але якщо нові норми все ж таки приймуть, це серйозно позначиться і на ринку України.

Про це в коментарі APnews розповів Олег Назаренко, генеральний директор Всеукраїнської Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів.

Нові норми передбачають, що до 2030-го року обсяги викидів СО2 в автомобілях повинні впасти на 35% в порівнянні з нинішніми нормами. Як проміжна мета вказується падіння викидів на 15% до 2025-го року. Окремо прописана і стимуляція зростання "автомобілів з нульовими або зниженими викидами" - гібридами та електрокарами. Їх частка на ринку до 2030-го року повинна скласти ті ж 35%.

При цьому Олег Назаренко запевняє, що вже зараз Європейський Союз, і Німеччина зокрема, борються зі старими автомобілями.

"Уже зараз автомобілям, які не відповідають Євро-6, заборонений в'їзд в певні міста Німеччини. Оплата за користування німецькими дорогами залежить від екологічності транспорту: для Євро-6 оплата нижче, для більш шкідливих автомобілів - дорожче. І вже зараз екологічний збір тієї ж Німеччині залежить від класу екологічного автомобіля. тобто європейська влада роблять все, щоб німці позбавлялися від старих авто, що не відповідають Євро-6", - відзначає експерт.

А варіантів того, як позбутися від старого автомобіля, у німців небагато: або здати в утилізацію (і заплатити при цьому), або віддати українцям і не платити нічого. "У німців є прислів'я: "Ми не такі багаті, щоб їздити на старих автомобілях". На старих автомобілях дійсно може їздити тільки дуже багата людина. Тому що його треба ремонтувати, а ви самі можете прикинути, скільки коштує година роботи майстра-автомеханіка при середній зарплаті на СТО Німеччини в 5000 євро", - говорить Олег Назаренко.

І куди їдуть такі автомобілі? За словами Назаренко, варіанти, за великим рахунком, лише два - або в Африку, або в Україну. "Вони потраплять не в інші країни ЄС, тому що там діють такі ж обмеження. У Росію вивезти їх теж не можна - туди заборонений імпорт автомобілів, що не відповідають Євро-5. В Білорусі та ж ситуація. А в Україні можна ввозити будь-які автомобілі, навіть Євро-0, якщо вони старі", - говорить Назаренко.

І відразу ж зазначає парадокс - дозвіл поширюється тільки на старі авто, а ось нові машини, навіть відповідні Євро-4, в Україні ввозити не можна. Тому введення нових екологічних вимог до автомобілів тільки збільшить потік б/в машин з Європи на дорогах нашої країни. При цьому Назаренко впевнений - проблема не в старих автомобілях, а в загальному рівні бідності в країні.

"Якщо у нас на СТО будуть зарплати, нехай не такі, як в Німеччині, але хоча б такі, як в Польщі - відремонтувати машину за 100 доларів у дяді Васі в гаражі не вдасться. Тому що дядько Вася зажадає мінімум 1000 доларів. Такі гроші платити ніхто не буде, і старі автомобілі, знаючи скільки коштуватиме їх ремонт, завозити ніхто не буде. Закони економіки", - упевнений Олег Назаренко.

Саме тому розв'язання проблеми неекологічних машин на "євробляхах" експерт бачить в підвищенні добробуту українців. Тоді вже з України старі авто будуть відправлятися "на пенсію" в інші країни.

Читайте також:

Новини партнерів

Нардеп Гетманцев заявив про "маніпуляції Мінфіну" в проекті бюджету на 2021 рік
У Києві зафіксували антирекорд за кількістю смертей від COVID-19