16% на медицину, 53% на дороги. На що витрачають гроші з "коронавірусного" фонду насправді

16% на медицину, 53% на дороги. На що витрачають гроші з "коронавірусного" фонду насправді
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з’ясовувала, куди саме пішли кошти з "коронавірусного" фонду. 

Для Фонду боротьби з коронавірусом в Україні з державного бюджету було виділено 66 мільярдів гривень. Пріоритетність розподілу від самого початку викликала питання. При цьому, ще досі залишається загадкою, скільки державних грошей вже витратили, адже відомості про це розходяться навіть у представників влади, котрі безпосередньо мають контролювати цей процес.

Варто зазначити, що Кабінет міністрів у своєму звіті від 24 липня вказує, скільки і куди було розподілено коштів, але яку суму при цьому вже витратили на конкретні заходи та скільки залишилось – невідомо.

Редакція APnews з’ясовувала, куди саме пішли кошти з "коронавірусного" фонду.

"Станом на 24 липня 2020 року Уряд розподілив 66 млрд грн коштів Фонду боротьби з COVID-19 за пріоритетними напрямами. Таким чином, обсяг виділених коштів з Фонду досягнув обсягу бюджетного призначення, затвердженого в державному бюджеті на 2020 рік для Фонду", - говориться у повідомленні Міністерства фінансів.

Варто зазначити, що пріоритетність розподілення грошей з Фонду боротьби з коронавірусом, яку обрав уряд, викликає дещо полярні думки.

Дороги

Одразу зауважимо, що значна частина коштів, а саме 35 мільярдів, виділили на ремонт та утримання автомобільних доріг України – це 53% від усієї суми.

Такі інвестиції в дороги можуть бути виправданими, якщо таким чином підвищиться мобільність "швидких" та буде створено нові робочі місця для українців (тут варто загадати обіцянку про півмільйона робочих місць для людей, котрі втратили роботу через пандемію і карантин), проте не можна гарантувати, що значна сума коштів не буде "застелена в асфальт".

Станом на 23 липня в рамках проекту "Велике будівництво" в Україні вже прокладено верхній шар доріг на 974 кілометрах автошляхів. Витратили на це 21,75 мільярда гривень, як повідомило Державне агентство автомобільних доріг. Загалом на ремонт доріг з Держбюджету виділили 90 мільярдів.

Медицина

Якщо на дорогу виділено 35 мільярдів з Фонду, то на медицину – 16 млрд гривень. За ці гроші повинні були закупити засоби індивідуального захисту для медиків, а також виплатити зарплати і обіцяні надбавки у 300% медробітникам.

З цих же 16 млрд мали б закуповувати для лікарень необхідне обладнання, у тому числі апарати штучного дихання. Також кошти передбачені для будівництва, реконструкції та ремонту приймальних відділень опорних закладів охорони здоров'я у госпітальних округах.

 • Доплати працівникам, які зайняті на ліквідації COVID-19 – 5,9 млрд гривень.
 • Обладнання для приймальних відділень опорних лікарень – 5,3 млрд гривень.
 • На будівництво та ремонт цих же приймальних відділень Мінрегіону виділено 1,6 млрд.
 • Забезпечення лабораторій МОЗ та закупівля засобів індивідуального захисту – 2,9 млрд грн.
 • Закупівля апаратів штучної вентиляції легень – 100 млн грн.

При цьому, зі стартом другого етапу медреформи в Україні велика кількість працівників лікарень і відділень скорочуються через недофінансування, а медики проводять акції протесту під Кабміном через невиплачені зарплати і премії у розпал епідемії.

Безробіття

 • За пріоритетністю, після медицини постає питання безробіття – виділили на це близько 7 мільярдів гривень.
 • На фінансову допомогу Фонду соцстрахування для виплат лікарняних виділено 2,5 млрд гривень.
 • Ще 1,2 млрд виділено Міністерству соціальної політики для фізичних осіб підприємців, які не можуть працювати через карантинні обмеження і мають дітей віком до 10 років.
 • 2,5 млрд спрямовано на доплати військовослужбовцям, поліцейським та відповідним категоріям, які забезпечують життєдіяльність населення.

Інші видатки

 • Мінмолодьспорту з Фонду боротьби з коронавірусом виділили 475 мільйонів гривень на "часткове відновлення видатків у сфері фізичної культури і спорту".
 • Міністерству освіти і науки виділили 52,45 мільйони на повернення коштів за пробне ЗНО у 2020 році.
 • Міністерству юстиції на запобігання коронавірусу в установах ДКВС виділили 23,68 мільйони.
16% на медицину, 53% на дороги. На що витрачають гроші з "коронавірусного" фонду насправді

Що з грошима?

Розподілення коштів викликає ряд запитань, адже офіційного звіту щодо витрат ще досі немає, попри вже п’ятий місяць пандемії.

У вівторок, 28 липня, глава Кабінету міністрів України Денис Шмигаль заявив, що лише 10% коштів витратили з "коронавірусного" фонду за весь час, проте прем’єр не вдавався до подробиць і не звітував, на що саме пішли ці гроші.

Варто нагадати, що прем’єр у своїй заяві від 1 липня на засіданні уряду зазначав, що з Фонду вже витратили 19 млрд грн, що становить майже 29% від 66 мільярдів.

При цьому, згідно з інформацією від 24 липня, яку отримала організація StateWatch від Міністерства фінансів, станом на 16 липня 2020 року, гроші у Фонді по боротьбі з COVID-19 майже закінчились. З 64,7 млрд грн урядом прийняті рішення на виділення 61,5 млрд грн.

Таким чином, у Фонді залишилось 3,2 мільярди гривень – це 5% від початкової суми.

Розподілили їх наступним чином:

 • Міністерство інфраструктури отримало свої 35 млрд грн для здійснення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг
 • МОЗ при цьому отримало всього 8,3 млрд грн
 • Мінекономіки отримало 7,9 млрд грн для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
 • Мінсоцполітики - близько 4 млрд грн
 • МВС отримало 2,7 млрд грн для надання додаткової доплати до заробітної плати військовослужбовцям
 • Міністерству розвитку громад та територій виділили 1,6 млрд грн
 • Міністерство культури отримало 1 млрд грн для підтримки сфери культури та креативних індустрій, туризму та кіно
 • Міністерство молоді та спорту отримало 475 млн грн на розвиток спорту для осіб з інвалідністю та їх фізкультурно-спортивної реабілітації
 • Міністерство освіти і науки отримало 52,5 млн грн для повернення коштів за ЗНО
 • Державне управління справами отримало 41 млн грн для забезпечення готовності та реагування закладів охорони здоров’я Державного управління справами на спалахи COVID-19
 • Мін'юст отримав 23,7 млн грн для забезпечення заходів запобігання коронавірусу в пенітенціарних установах
 • Судячи із загальної картини, лише 16% коштів, що були розподілені з Фонду боротьби з COVID-19, пішли безпосередньо на медицину у розпал епідемії коронавірусу в Україні.

Про що свідчать дані Рахункової палати?

Варто зазначити, що фахівці Рахункової палати, органу фінансово-бюджетного контролю, вже почали відслідковувати видатки на боротьбу з COVID-19.

Дані Рахункової палати ґрунтуються на інформації про платіжні трансакції, проведені Державною казначейською службою України, на єдиному казначейському рахунку. За допомогою машинних алгоритмів щоденно з інформації про платіжні трансакції на єдиному казначейському рахунку, оприлюдненої на єдиному веб-порталі використання публічних коштів, вибираються платіжні трансакції за даними реквізиту "Призначення платежу", в яких ідентифіковано спрямування коштів на боротьбу з COVID-19.

Згідно з офіційними даними, за період з 3 березня по 30 липня 2020 року загалом на боротьбу з коронавірусом в Україні пішло 11,8 мільярдів гривень, враховуючи видатки з державного та місцевих бюджетів. Зокрема, з держбюджету пішло майже 9,5 мільярдів гривень, а з місцевого трохи більше 2 мільярдів гривень. Інші видатки становлять понад 250 тисяч гривень.

16% на медицину, 53% на дороги. На що витрачають гроші з "коронавірусного" фонду насправді

Новини партнерів

Вперше в історії проти Китаю і РФ ввели санкції за кібератаки
Понад 130 студентів закрили в гуртожитку КПІ і не випускають через спалах коронавірусу